Messi se uzdravil, trefil a s Barcelonou slaví třetí titul z MS klubů

Lionel Messi z Barcelony skóroval ve finále MS klubů proti River Plate. | foto: AP

20 2015
Fotbalisté Barcelony ve finále mistrovství světa klubů porazili v Jokohamě argentinský River Plate 3:0 a jako první v historii ovládli turnaj potřetí. Předtím se favorizovaní Katalánci radovali v letech 2009 a 2011. O první gól se postaral Lionel Messi, další dva přidal semifinálový hrdina Luis Suárez.

Svěřenci Luise Enriqueho v tomto kalendářním roce po triumfech v Lize mistrů, španělské nejvyšší soutěži, domácím poháru a evropském Superpoháru získali už pátou trofej.

„Letos jsme vybojovali mnoho titulů, takže jsem hodně šťastný. Pro mě i klub je ale rovněž důležité, že jsme vyhrávali s určitým stylem. Myslím, že dnes bychom porazili každého soupeře,“ řekl trenér Enrique.

Za „Barcu“ od začátku nastoupil Argentinec Messi, který kvůli ledvinové kolice vynechal čtvrteční semifinále s Kuang-čou Evergrande (3:0), po zranění třísla se do základní sestavy vrátil také Brazilec Neymar.

Právě po spolupráci dvou hvězdných útočníků padl ve 36. minutě první gól. Neymar v šestnáctce přistrčil hlavou míč Messimu a ten „šajtlí“ překonal brankáře Marcela Barovera. Čtyřnásobný držitel Zlatého míče pátou trefou na klubových šampionátech vyrovnal rekord krajana Césara Delgada.

Barceloně se povedl i nástup do druhé půle a po čtyřech minutách přesně zakončil samostatný únik Suárez. Uruguayský kanonýr, který v semifinále nastřílel hattrick, si ještě v 68. minutě naskočil na Neymarův centr a uzavřel skóre.

Suárez se stal prvním hráčem, jemuž k pěti brankám na MS klubů stačil jediný turnaj, a dotáhl Messiho s Delgadem. „River je typické jihoamerické mužstvo s tuhou obranou. Zůstali jsme klidní a hráli svou hru, než Leo vstřelil první gól, který byl důležitější než ty moje zbývající,“ konstatoval bývalý útočník Ajaxu Amsterdam či Liverpoolu.

Argentinský vítěz Poháru osvoboditelů ožil až v závěru, ale barcelonský gólman Bravo vytáhl Martínezovu ránu na tyčku a předtím zneškodnil i Alariovu hlavičku. „Plán nám vydržel jen do Messiho prvního gólu, pak jsme začali ztrácet. Jsme zklamaní, že jsme fanoušky nepotěšili vítězstvím, ale Barcelona byla lepší,“ uznal kouč River Plate Marcelo Gallardo.

Souboj o třetí místo ovládl domácí zástupce Sanfrecce Hirošima, který nad asijským šampionem Kuang-čou zvítězil 2:1.