Bez gólu, bez bodu. Jsem zklamaný, hlesl kouč Jihlavy Klusáček

Luděk Klusáček | foto: Petr Lemberk, MAFRA

3 2015
Fotbalová Jihlava vyzkoušela jiné rozestavení, ale kýžený efekt to nepřineslo. Ba naopak. Proti nováčkovi ligy ze Zlína si vytvořila jen jednu šanci a prohrála 0:1. Trenér Vysočiny Luděk Klusáček uznal: „Náš výkon zůstal za očekáváním.“

Bylo tomu tak snad za všech trenérů, kteří vedli Jihlavu v lize. Pokaždé fanoušci volali: Prosím, postavte dva útočníky! Letošní letní příprava pod trenérem Luďkem Klusáčkem napovídala tomu, že by ke změně rozestavení z původního 4–5–1 na 4–4–2 občas mohlo dojít.

Na úvod ligy proti Spartě Praha si (z pochopitelných důvodů) ofenzivnější variantu ještě nechal kouč Klusáček v rukávu, ovšem na nováčka ze Zlína už Jihlavané útočněji vyrukovali. No, spíš chtěli vyrukovat.

Hodnocení útočné práce hlavním trenérem asi mluví za vše: „Z toho, co jsme předvedli směrem dopředu, jsem zklamaný.“ Slova středopolaře Adama Jánoše to jen podtrhují: „Po útočné stránce toho bylo málo.“

Jihlava měla ve Zlíně, kde podlehla nováčkovi ligy 0:1, problém s přechodovou fází do útoku. Což bez výmluv potvrdil i sám Klusáček: „Všechno nám hrozně dlouho trvalo. Kombinace na jeden dotek prakticky neexistovala. To byla možnost pro Zlín obranu zformovat a vrátit se zpět do postavení.“

Především v prvním poločase, v jehož desáté minutě také padla jediná branka zápasu, dominoval spíš domácí Fastav. „První rychlá branka určila ráz zápasu. To jen podpořilo nadšení Zlína a sebedůvěru z prvního kola, kdy vyhráli proti pražské Bohemce,“ domníval se Luděk Klusáček.

Důvody, proč bylo představení Vysočiny v úvodním dějství tak laxní, se těžko hledaly Adamu Jánošovi: „Asi jsme zaspali. Vůbec jsme nezareagovali na tu jejich jednoduchou hru, kdy vyváželi balon a nakopávali za nás.“

Smutné je, že ačkoliv změna rozestavení měla podpořit ofenzivní fázi, tak jedinou zajímavou šancí byla ta z 83. minuty, kdy po Šulkově přihrávce na Tlustého našel stoper Jihlavy na zadní tyči Batioju. Jeho střelu k tyči ale Holý vyrazil. „Jedna nebezpečná střela za celé utkání nemůže stačit na úspěch,“ nehledal výmluvy Klusáček.

Byla tedy volba na dva útočníky – Mešanoviče a Dvořáka – špatná? „Nevidím to jako chybu,“ odpověděl kouč Luděk Klusáček.

Po úvodním kole, ve kterém Vysočina předvedla velmi sympatický výkon proti Spartě Praha a po zásluze vybojovala i bod, tak následuje velmi citelná ztráta, jež v podstatě maže zisk z předchozího duelu. Klusáček pomýšlel ve Zlíně na vítězství: „A místo toho náš výkon bohužel zůstal za očekáváním.“

Jihlavané se teď musí oklepat z porážky i výkonu a připravit se na další, pravděpodobně těžší zápas. Už za týden totiž dorazí silný Jablonec.

2. SK Slavia Praha 15 9 5 1 26:12 32
3. Fastav Zlín 15 9 4 2 27:14 31
4. AC Sparta Praha 15 8 5 2 28:12 29
5. FK Mladá Boleslav 15 8 3 4 26:16 27
6. FK Teplice 15 6 4 5 17:13 22
7. MFK Karviná 15 6 2 7 21:25 20
8. Bohemians Praha 1905 15 5 3 7 15:22 18
9. FK Jablonec 15 4 5 6 23:25 17