Česko "21" - Finsko "21": Magera a Kujala

Česko "21" - Finsko "21": Magera a Kujala - Lukáš Magera z ČR a finský reprezentant Jussi Kujala (dole) v utkání evropské kvalifikace fotbalistů do 21 let. | foto: ČTK

Jedenadvacítka porazila hladce Finsko

• 4
Mladá Boleslav - Česká fotbalová jedenadvacítka porazila v kvalifikačním zápase na mistrovství Evropy tým Finska 3:0. V Mladé Boleslavi dali branky dali Magera, Svěrkoš a vlastní připojil hostující Taulo. V tabulce kvalifikační skupiny jsou tak svěřenci kouče Ladislava Škorpila po pěti zápasech druzí bod za Rumunskem.

Úvodní zahozená šance záložníka Magery působila jako předzvěst trápení, v kterém mladí Češi v prvním poločase uvízli. Jakoby na tým dolehla absence tří hráčů základní sestavy Kaufmana, Romana Hubníka a Trojana i skutečnost, že od listopadu nehráli "ostré" soutěžní utkání.

Zápas jsme sledovali
ON-LINE ZDE

Už ve druhé minutě se sice po Svěrkošově rohu dostal na malém vápně ke střele Magera, ale Lampi z brankové čáry pohromu odvrátil. První neúspěch nahlodal sebevědomí týmu a kdyby se ve 13. minutě prosadil útočník Kuqi, mohlo být Čechům ještě hůř.

Ale finského střelce, který si nedávno odbyl gólovou premiéru v seniorské reprezentaci, po předchozím zaváhání vychytal Grigar.

Křečovitý domácí výběr vysvobodila až 20. minuta. Petržela průnikem po pravé straně způsobil ve finské defenzivní linii zmatek, Svěrkoš přiťukl míč Magerovi a ten ostrou přízemní ranou poslal české mužstvo do vedení.

Ostravský hráč, který zachránil brankou v poslední minutě remízu v Makedonii, tak navázal na dvě jarní trefy v dresu Baníku.

Ale ani vytoužený gól Škorpilův tým nedostal do pohody. Zmlklé publikum ve zbytku první půle sledovalo oboustranně podprůměrné představení plné kiksů a nepřesností.

Českému týmu pomohly přestávka a změna na levém kraji zálohy, kde Hlavatého nahradil ofenzivnější Besta. Právě jeho akce osm minut po přestávce definitivně zlomila už tak odevzdaný tým hostí.

Útočník slovenského Púchova z levé strany odcentroval před bránu a míč tečoval do vlastní brány bek Taulo.

Hosté už nenašli síly na zvrat a nejistě působící defenzivu soupeře ani příliš neprověřili. Dvacet minut před koncem navíc Kuqi protestoval tak vehementně, až jej rozhodčí poslal pod sprchy.

Vzápětí mohl náskok zvýšit Papadopulos, ovšem jeho dorážka kvůli ofsajdu neplatila. A na druhé straně prokázal připravenost i brankář Grigar, jenž vytěsnil střelu Tarvajärviho.

Domácí přesto v samém závěru stačili vítězství zvýraznit. Střídající Mikolanda unikl po pravé straně a jeho přihrávku pohodlně uklidil do finské branky krajánek z bundesligového Mönchengladbachu Svěrkoš.

Český tým tak po pátku může mrzet jediné: pro příští utkání s Makedonií ztratil kapitána Sivoka, který uviděl v kvalifikaci druhou žlutou kartu.

"Škoda, že jsme náš tlak nevyjádřili už při počátečním náporu v první minutě," litoval kouč Ladislav Škorpil nevyužité šance Magery z první minuty. "Pak se do naší hry vkrádaly nepřesnosti a vynucené chyby. Místo toho, abychom soupeře přehráli kombinací, zvrhlo se to v boj a překopávanou," komentoval Škorpil rozpačité představení svého mužstva v prvním poločase.

"Měli jsme tři nové kluky v základní sestavě, nebylo to nic moc lehkého. Ale my jsme se s tím dokázali vypořádat, hlavní je vítězství," řekl kapitán Tomáš Sivok.

Nijak mu nevadilo, že český tým se většinou utkání protrápil. "To je úplně jedno. Za výhru jsme dostali stejné tři body jako za nějaký super výkon. Máme vítězství v kapse a jedině o to dnes šlo. Nikoho z nás za chvíli nebude zajímat, že jsme nepodali
nijak oslnivý výkon," zdůraznil Sivok, který bude proti Makedonii bude chybět.

"Mrzí mě to, ale teď si to vyberu a na ty nejdůležitější zápasy budu zase zpátky," řekl sparťanský záložník či stoper.

Rumunská fotbalová jednadvacítka zvítězila v evropské kvalifikaci 2:0 nad Nizozemskem a zůstane v čele první skupiny. Nizozemci jsou třetí o pět bodů za svými dnešními přemožiteli.

Stoprocentní bilancí mají i po čtvrtém utkání chorvatští hráči. V utkání s Islandem sice dostali první gól v kvalifikaci, ale v závěru zápasu dokázali skóre otočit. Naopak poprvé se trefili fotbalisté Kazachstánu, nic platné jim to však nebylo. V Dánsku prohráli 1:5 a ve druhé skupině jsou poslední.

Do čela čtvrté skupiny se dostal Izrael, který dokázal porazit Irsko 3:1 a dál nečekaně míchá postupovými kartami. V čele tabulky vystřídal Francii, jejíž tým doma pouze remizoval se Švýcarskem 1:1.

Němečtí mladíci se udrželi v čele šesté skupiny i po prestižní bitvě v Anglii. Po přestávce šli hosté dokonce do vedení, ale téměř 22 tisíc diváků v Hullu pak v rozmezí čtyř minut dvěma góly rozjásali Bent a Ashton.

O dělbě bodů rozhodl v 89. minutě nováček v německém mužstvu Hilbert, který vystřídal autora první branky Kiesslinga. Zápas řídil český rozhodčí Jaroslav Jára, jenž nemusel udělit jedinou kartu.

Italští fotbalisté vyhráli i pátý zápas v evropské kvalifikaci a suverénně kralují páté skupině. O vítězství nad Skotskem rozhodli ve druhém poločase během šesti minut, kdy se trefili Bianchi a Rosina.

Výsledky
1. skupina
Česká republika - Finsko 3:0 (1:0)

Branky: 20. Magera, 53. vlastní Taulo, 87. Svěrkoš. Rozhodčí: Brugger - Schwab, Seidler (všichni Rak.). ŽK: Sivok, Svěrkoš - Halsti. ČK: 69. N. Kuqi (Finsko). Diváci: 1796.
ČR "21": Grigar - Švec, Latka, Klein, Kadlec - Petržela (90. Jirsák), Sivok, Magera, Hlavatý (46. Besta) - Svěrkoš, Papadopulos (83. Mikolanda). Trenér: Škorpil.
Finsko "21": Mäenpää - Hauhia, Nyman, Halsti, Portin (46. Taulo) - Kujala, Lampi - Arkivuo (46. Tarvajärvi), Scheweleff, Oravainen (74. Lehtinen) - N. Kuqi. Trenér: Kanerva.

Rumunsko - Nizozemsko 2:0 (1:0)