Koller načal novou gólovou sérii

• 2
Nikósie - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Na EURO 2000 odjížděl jako postrach Evropy s bilancí třinácti gólů ve třinácti mezistátních zápasech, pak se ale brankostroj zastavil. Jan Koller od předloňského šampionátu dal v reprezentaci jen dva góly, oba v říjnu 2000 proti Islandu. Smůlu protrhl až tento týden na turnaji na Kypru. Ve dvou zápasech odehrál dohromady devadesát minut, ale stačil nastřílet tři branky. Stal se nejlepším kanonýrem turnaje a výrazně pomohl českému týmu k celkovému prvenství. "Snad je to blýskání na lepší časy," věří.Dále čtěte: Fotbalisté třikrát inkasovali, přesto vyhráli

K tomu, aby začal znovu od nuly, má útočník německé Borussie Dortmund více důvodů. Kromě dlouhého brankového půstu to je i pauza herní, zaviněná hloupým vyloučením v kvalifikaci na Islandu. "Měl jsem dost času na přemýšlení, začínám s novou motivací," poznamenal po kyperském finálovém utkání.

V duelu s domácím Kyprem sehrál klíčovou roli. V zápisu o utkání figuruje třikrát, v přesných desetiminutových intervalech: v 65. minutě přišel na hřiště, v 75. vyrovnal na 2:2 a v 85. dokončil zvrat ve skóre brankou na 3:2.

"Dostal jsem od Pavla Horvátha perfektní přihrávky, při prvním centru stačilo jen míč umístit, pak po rohu jsem si naběhl k bližší tyči a lehce jsem to lízl," popsal své dva úspěšné zásahy hlavou.

Na výhru to však ještě nestačilo, Kypr se vzmohl na vyrovnání. "Nechtěli jsme za žádnou cenu prodloužení. Dokázali jsme se ještě zmobilizovat, kopali jsme míče dopředu před branku a nakonec to vyšlo," oddechl si Koller, když minutu před koncem dal Šmicer na konečných 4:3.

Byl to bláznivý zápas, ve kterém český tým zahodil šance na tři zápasy. "Ze začátku chvíli trvalo, než jsme se dostali do tempa, ale pak už jsme měli hru ve svých rukou. Chyběly tomu jen góly, které se naopak soupeři dávaly z protiútoků až moc lehce," vysledoval z lavičky náhradníků.

Sám s produktivitou na rozdíl od celého zbytku týmu problémy po příchodu na hřiště neměl: "Kromě gólů jsem snad už měl jen jedinou šanci."