Sparta odvetu v Gruzii nezkazila a čeká ji Genk

• 36
Kutaisi - Fotbalisté Sparty nepokazili odvetu druhého předkola Ligy mistrů v gruzínské Kutaisi a s přehledem postoupili do dalších bojů, v nichž je čeká Genk. První zápas se hraje už v úterý 13. srpna na hřišti belgického mistra. Sparta začala v Gruzii pasivně, nikam se netlačila, klid ji totiž dávalo vítězství 3:0 v prvním zápase. Aktivní domácí se po půlhodině ujali vedení, ale poté Sparta zapla a až do konce vývoj zápasu kontrolovala. Ještě do půle srovnal po individuální akci Zelenka, vítězný gól dal v 58. minutě útočník Jun.Hlasy po utkání najdete ZDE

V době výkopu bylo hřiště rozlehlého stadiónu zalité sluncem a teploměr ukazoval téměř 30 stupňů. Přesto se od první minuty hrál svižný fotbal, ale s řadou nepřesných přihrávek na obou stranách. Domácí plnili slib, že budou aktivnější, a několikrát sparťanské obraně pohrozili rychlými výpady po straně, zakončenými centry před Špita. Největší šanci měl v 22. minutě Jonanidze, ale hlavou přestřelil.

Sparťané hráli účelně, s kombinacemi ve středu hřiště, přesto se jejich útoky zdály nebezpečnější. Vpředu se snažila nezklamat důvěru nečekaně sestavená útočná dvojice Babnič, Jun, ale jako první se mohl trefit Jarošík. Jeho dělovku z hranice šestnáctky v třetí minutě srazil val domácích obránců a Babnič zanedlouho hlavičkoval zblízka jen do náruče brankáře Čanturii.

Domácí fanoušci sice fandili Torpedu, ale když se dostal k míči jejich miláček Poborský, dokázali ocenit i jeho umění. Byli ale rádi, když jeho trestný kop v 24. minutě zamířil mimo. V 33. minutě se dostal k míči Asatiani, o něhož se údajně zajímají sparťanští funkcionáři, přistrčil míč Jonanidzemu a ten přízemní střelou podél Špita dostal Kutaisi do vedení.

Domácí znovu ožili a díky jejich obětavosti jich byl plný trávník. Jenže pak se dostal deset metrů před šestnáctkou k míči Zelenka, prošel přes tři hráče a z levé strany trestného území levačkou propálil domácího gólmana.

Jestliže v prvním poločase Torpedo prokázalo snahu, po přestávce už domácí hráči soupeři nestačili v žádném ohledu. Sparťané procházeli unavenou obranou stále snadněji a v 58. minutě přidal po Novotného hlavičce druhý gól dorážkou zblízka Jun.

Od té chvíle gruzínský mistr neměl nárok. Individuální schopnosti sparťanů kontrastovaly s domácí netaktickou hrou, jen další góly nepřicházely. Slibné šance spálili postupně Jarošík, Jun a Babnič, střelu střídajícího Michalíka dokonce obránce Čelidze vykopl z prázdné branky.

A pak už hosté v poklidu mířili za výhrou, zaručující postup  do další fáze lukrativní soutěže. Jejich vítězství mohl ještě přikrášlit Babnič, ale jeho samostatný únik gólem neskončil. Štěstí v další fázi popřáli Spartě i fanoušci Torpeda, kteří po zápase vyvolávali její jméno, jako by svůj tým zatratili.

Kutaisi - Sparta 1:2

Branky: 33. Jonanidze - 41. Zelenka, 58. Jun. Rozhodčí: Clark (Skotsko). ŽK: Gučua. Poločas: 1:1. První zápas: 0:3, postupuje Sparta.

Kutaisi: Čanturia - Makvilidze, Kemoklidze, Kvetenandze, Babunašvili (64. Achalkaci) -  Janašia, Porošin, Čelidze (70. Kvadajiani), Gučua - Jonanidze (80. Četiani), Asatiani.
Sparta: Špit - Grygera (75. Flachbart), Hübschman, Novotný, Mareš - Poborský, Zelenka,  Jarošík (65. Sivok), Sionko (58. Michalík) - Babnič, Jun.