Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exhibicionista číslo 1. Jimmy Jump je po uši v dluzích, ale skáče dál

NESAHEJ NA TO! Další z kousků Jimmyho Jumpa. K trofeji pro mistry světa se však těsně nedostal, ochranka zasáhla. | foto: AP

14 2010
Rok vymýšlel plán. Jak sehnat peníze na cestu, koupit lístek na finále světového šampionátu fotbalistů. Vybral si ideální místo pro útok, doplnil rezervní varianty, kdyby ho poznali. Jeho tvář totiž začíná být profláklá. A pak vyrazit! Za krátkou slávou, za zatčením, za pokutou.

"Chci vidět finále mistrovství světa," řekl španělský realitní agent, fanoušek Barcelony a notorický exhibicionista Jaume Marquet Cot alias Jimmy Jump, když se ho v lednu ptali, co hodlá dělat v červenci.

Vidět? To u Jimmyho znamená nevidět skoro nic, protože jakmile přeskočí mantinely a objeví se na hřišti, vrhá se po něm ochranka.

Ani z nedělního finále neviděl ani vteřinu. Než jeho krajané poprvé kopli do míče, Jimmyho už vláčeli tunelem na policejní stanici.

Ve tváři měl nadšený výraz, zase ho viděl celý svět. Jen mu vadilo, že svou show nedotáhl. Sprintoval po trávníku, aby na zlatou trofej, která stála uprostřed hřiště na stupínku, navlékl červenočerného kulicha. Těsně před dokončením mise ho ochranka lapila a vyvedla.

Jump strávil 20 hodin ve vazbě a pak mu soud vyměřil pokutu 5 300 korun. Zatímco jeho zlaté krajany přijímal v pondělí král Juan Carlos, démon Jimmy zrovna čekal na letadlo z Johannesburgu.

Vsaďte se, že už tam přemítal, kde se zjeví příště. Exhibice je pro něj droga. "Proč ptáci létají? Proč ryby plavou? Já jsem prostě jumper – skokan, je to můj osud. Kvůli tomu žiju," říká.

"Skákat znamená být volný. Navíc beze mě by při sportu byla nuda. Nebo ne?"

Proběhl se při finále i semifinále Ligy mistrů, na mistrovství Evropy. Jednou nesl španělskou vlajku, jindy tibetskou, v neděli měl na sobě tričko s nápisem "Jimmy Jump proti rasismu". Už dobyl trať při závodě formule 1, skočil do finále tenisového Roland Garros i do bazénu při utkání ve vodním pólu. Letos v Norsku stačil narušit hudební soutěž Eurovision.

Jimmy Jump je nejslavnějším narušitelem sportovních akcí. Stal se symbolem fenoménu, kterému se anglicky říká streaking. Podle psychologů se na takových lidech projevuje syndrom Hérostrata, který v antických dobách zapálil chrám bohyně Artemis jen proto, aby se proslavil. A tak Jimmy Jump skáče, pak čeká, až ho pustí z vazby, a platí.

"Kvůli pokutám jsem až po uši v dluzích. Naštěstí mám dost fanoušků, kteří mi pomůžou. Jim můžu slíbit, že ještě zdaleka nekončím."

NEJZNÁMĚJŠÍ EXCESY JIMMYHO JUMPA

Autor:
Skvělá bazarová appka pro iOS
Skvělá bazarová appka pro iOS

Rychlý prodej a nákup s aplikací bazar eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze