Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvacet tisíc lidí? Tolik určitě ne, říká Jukl o návštěvách v Hradci

Richard Jukl | foto: Jan Strouhal, MAFRA

14 2010
Z prvních minut očekávaného zápasu s pražskou Slavií generální ředitel hradeckého klubu Richard Jukl moc neměl. Jeho nervozita byla oprávněná. Ze sektoru hostujících fanoušků nejdříve začaly na hřiště létat světlice a dýmovnice a za chvíli to vypadalo na konflikt s pořadateli i s příznivci Hradce.

Na stadionu, v jehož hledišti bylo možná více než o polovinu víc fanoušků, než je kapacita, kterou před sezonou schválil fotbalový svaz.

"Moc jsem v prvních deseti, patnácti minutách z fotbalu neměl," přiznal Jukl. Po několika minutách napětí ale pořadatelé situaci uklidnili a do konce zápasu byl až na několik dýmovnic a jeden oheň mezi fanoušky Slavie klid.

Video: podívejte se na sestřih zápasu

Utkání Hradec Králové - Slavia ve videoreportáži

Hodně jste si oddechl?
Hlavně jsem rád, jak pořadatelé celou situaci zvládli. Nesouhlasím totiž s tím, že tomu bylo naopak, jak se také objevilo.

Cítíte v takových chvílích velkou zodpovědnost? I s přihlédnutím k tomu, že vlastně porušujete svazový údaj.
Zodpovědnost je to vždycky, když něco takového pořádáte. Hlavně za zdraví a životy lidí. Neseme ji všichni, kteří jsou na pořádání zápasů zainteresováni. Ale to je při každém zápase, aby se někomu něco nestalo, a tenhle nebyl výjimkou.

Není větší kvůli tomu, že těch diváků tam je opravdu víc?
Oficiální kapacita na to nemá vliv. My máme nějakou stanovenou, ale co dělat v případě, když vám přijde o dva, tři tisíce diváků víc a budou před stadionem? To se může stát při jakékoliv kapacitě a my jsme dostali od Policie České republiky za úkol, že když jich před branami bude hodně, tak je tam pustit, i když to překročí stanovenou kapacitu. Hlavně jim v žádném případě neoznamovat, že je tam nepustíme. Když to totiž uděláme, tak se na stadion stejně budou chtít dostat. Přes plot, proražením bran, v horším případě mohou podnikat útoky na město. Takže z  koordinačních schůzek vždycky vyjde pokyn je tam pustit. To není naše vůle, ale vůle policie. Navíc v tomto počtu se tam diváci bezpečně vejdou a ani se svazem jsme v tomto směru neměli žádný problém.

Pojďme se chvíli o těch počtech bavit. Šest tisíc je údaj, který diváky vždycky dobře pobaví.
Teď to ale ještě nemáme přesně spočítáno. Protože jsme bohužel na začátku zápasu museli pustit několik fanoušků, kteří stáli venku a hrozilo právě to prolomení brány, o kterém jsme už mluvili. Takže neprošli turnikety.

A utkání, která se hrála dříve? Těžko se to odhaduje, ale některé cifry mluví třeba o osmnácti, dvaceti tisících, jako v případě Slavie.
Já tyhle odhady moc nesleduji, ale pokud to jsou odborníci na to, kolik se na Všesportovní stadion vejde lidí, tak jim věřte. Jenomže těžko to můžou soudit ti, kteří neznají přesnou kapacitu stadionu. Bohužel máme, co se týče hlediště, tak různorodý stadion, na který se může vejít až tak do patnácti tisíc lidí, ale víc určitě při současném stavu tribun ne.

Úplně plno ještě ani jednou nebylo, takže vylučujete, že v hledišti letos bylo více než těch patnáct tisíc lidí?
Určitě ne, ty počty jsou nižší.

Přesto jste teď měli potíže s tím, jak udržet v hledišti klid.
To s tím zase tak nesouvisí. Ať jich je na stadionu dvacet nebo dvacet tisíc, tak pokud budou kultivovaní a budou se chtít dívat na fotbal, bude klid. Ale když se bohužel budou věnovat něčemu jinému a v tomto případě signály opravdu byly, může to směřovat k tomu, co hrozilo v neděli.

Od tohoto zápasu jste ale problémy moc nečekaly, slávističtí fanoušci nemají špatnou pověst.
Před startem sezony bych řekl to, co vy v jejím průběhu, ale když jsme viděli, jak se fanoušci Slavie chovají, jak reagují a komunikují s vedením, tak jsme bohužel měli i signály, že i utkání u nás by v tomto směru mohlo být horší než kterékoliv jiné. Navíc k tomu přišla ještě jedna okolnost.

Jaká?
To je starší záležitost. Našim fanouškům na Viktorce slávisté vzali vlajku a slíbili, že ji zapálí, což se také stalo. A to bylo to, co to všechno vyprovokovalo. K tomu ještě zapomenutý žebřík, který tam zůstal a fandové se ho zmocnili. Ale trvám na tom, že pořadatelé situaci zvládli.

Přestože s tím máte hodně problémů, zájem fanoušků vás na druhé straně musí těšit?
Patří jim opravdu velké poděkování. Za to, že nejen chodí, ale i za to, jak povzbuzují, jak oceňují výkony hráčů. Jsou skvělí. A to i s ohledem na to, na jaký stadion chodí a v jakých podmínkách fotbal sledují. Stadion je starý a špatný. Jen si můžeme přát, aby byl co nejdříve nový. A je vidět, že si to přejí i fanoušci, protože chodí v takovém počtu. Zaslouží si ho co nejdřív, ukazuje se totiž, že fotbal je v Hradci sportem číslo jedna, ale hraje se na nevyhovujícím stadionu.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 15 11 3 1 26:9 36
2. SK Slavia Praha 16 10 5 1 30:12 35
3. AC Sparta Praha 16 9 5 2 30:13 32
4. Fastav Zlín 16 9 4 3 27:18 31
5. FK Mladá Boleslav 16 8 4 4 28:18 28
6. FK Teplice 16 6 4 6 18:15 22
7. MFK Karviná 16 6 3 7 22:26 21
8. 1. FC Slovácko 16 4 6 6 20:25 18
9. Bohemians Praha 1905 15 5 3 7 15:22 18
10. FK Jablonec 15 4 5 6 23:25 17
11. Dukla Praha 16 4 4 8 21:22 16
12. FC Hradec Králové 15 5 1 9 17:26 16
13. FC Slovan Liberec 16 3 6 7 11:17 15
14. Zbrojovka Brno 16 2 9 5 19:28 15
15. FC Vysočina Jihlava 16 2 7 7 11:23 13
16. 1. FK Příbram 16 2 3 11 12:31 9

Známky

1,89

Vukadin Vukadinovič

Zlín

2

Muris Mešanovič

Slavia

2,05

Simon Deli

Slavia

Góly

10

Michal Škoda

Brno

10

David Lafata

Sparta

8

Jan Chramosta

Ml. Boleslav

Jste ve městě nová a nikoho neznáte?
Jste ve městě nová a nikoho neznáte?

Na eMimino.cz najdete maminky, které jsou na tom podobně.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze