Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva hráči Realu vyloučeni za zdržování. Hloupost, či pokus o kličku na řády?

VEN! Rozhodčí ukazuje Ramosovi z Realu Madrid (vpravo) druhou žlutou kartu a posléze i červenou za zdržování. | foto: AP

24 2010
Obě situace vypadaly skoro navlas stejně, po obou následovalo vyloučení. Xabi Alonso a Sergio Ramos z Realu Madrid váhali s odkopem míče tak dlouho, až jim rozhodčí ukázal druhou žlutou kartu, tedy následně i červenou. Šlo o hloupou chybu, nebo předem připravený plán, který však postrádá logiku?

Zbývaly poslední minuty utkání Ligy mistrů s Ajaxem Amsterdam, Real Madrid vedl 4:0 a dohrával v devíti. Mužstvo trenéra Josého Mourinha se však nemuselo bát o výsledek, už po prvním poločase vedlo o dva góly.

Alonsovi ukázal skotský sudí Thomson červenou kartu v 87. minutě, Ramosovi v 91. Fanoušci španělského klubu se nestačili divit, co oba borci provádějí. Vždyť zdržování je přece naprosto zbytečné.

Ale to by museli vidět šeptandu na lavičce Realu, která všemu předcházela. Nejprve si kouč Mourinho zakryl ústa rukou a povídal cosi náhradnímu brankáři Dudkovi, ten si poté šel promluvit s prvním gólmanem a kapitánem Casillasem, který předal vzkaz dál.

Podívejte se na vyloučení Xabiho Alonsa v 87. minutě utkání

Samozřejmě, mohlo se jednat jen o shodu náhod, která vyústila ve školácká vyloučení. Jenže tichá pošta spíše svědčí o tom, že Mourinho chce mít Alonsa i Ramose k dispozici v osmifinále.

Červená karta znamená podle pravidel automaticky stop pro další zápas. Postup z prvního místa skupiny už má Real jistý a příští zápas s Auxerre pro něj není z tohoto hlediska důležitý.

Mourinho si zřejmě myslel, že když Ramos s Alonsem dostanou v jednom utkání dvě žluté karty, tak budou mít na na kontě celkem tři (první dostali v předchozím utkání). Další trest je pak čeká po celkových pěti. Jenže to je nesmysl, Ramosovi i Alonsovi se do celkového počtu napomenutí počítá ze zápasu na Ajaxu pochopitelně jen první žlutá karta.

Podívejte se na vyloučení Sergia Ramose v 91. minutě utkání

Španělská média však tvrdí: konec zápasu proti Ajaxu byl pro Alonsa s Ramosem příležitostí, jak si vyčistit štít, následující utkání kvůli trestu vynechat a jít do vyřazovací části bez obav z trestu za další žlutou.

Pravidla Ligy mistrů UEFA

- Vyloučený hráč je suspendován pro další utkání. Kontrolní a disciplinární orgán má právo tento trest rozšířit.
- Od prvního utkání základní skupiny je hráč suspendován pro další utkání po třech napomenutích ve třech různých utkáních, stejně jako po napomenutí číslo pět, sedm, devět atd.

Těmto spekulacím nahrává i dění před vyloučením Ramose. Situace byla o to zvláštnější, že obránce Realu se chopil výkopu od brány místo brankáře Casillase. A když uviděl červenou kartu, nevztekal se, naopak si s rozhodčím ještě podal ruku.

"Po těch kartách jsme netoužili," uvedl Ramos po zápase pro deník As. "Rozhodčí si je mohl ušetřit, když viděl, jaký je stav. Ale vyloučil mě, s tím se nedá nic dělat."

To Mourinho se po vyloučeních u lavičky zlobil a divoce gestikuloval, ale nejspíš jen naoko. V duchu si dost možná gratuloval, jak mu jeho plán skvěle vyšel.

"Ty karty se mi nelíbily. Poslední dvě jsme dostali, protože jsme chtěli ušetřit čas. Přitom to byl snadný zápas, ale rozhodčí rozdal podivné žluté karty už předtím," prohlásil po zápase kontroverzní kouč.

UEFA nyní údajně zvažuje, že bude touto událost prošetřovat.

Mourinhův zkrat?

Uznávaný fotbalový kouč José Mourinho z Realu Madrid zřejmě nezná fotbalové řády. Jak jinak si lze vysvětlit, že si Xabi Alonso a Sergio Ramos v závěru rozhodnutého zápasu na Ajaxu nechali dát druhé žluté karty a byli vyloučeni?

Kouč i oba hráči úmysl popírají, ale po jejich chování v zápase lze o jejich slovech přinejmenším pochybovat. O co jim tedy mohlo jít?

Pokud hráč v Lize mistrů dostane v celkovém součtu třetí žlutou kartu, pro následující utkání má zastavenou činnost.

Ramos dostal žlutou kartu v první půli, celkově v soutěži druhou. Alonso byl napomínán v 68. minutě, rovněž pro něj to byla v Lize mistrů celkově druhá žlutá.

Kouč Realu, zdá se, usoudil, že pokud v tomto zápase oba dostanou ještě druhé žluté karty, celkově budou mít tři. Sice budou vyloučeni, ale zároveň si v posledním utkání základní skupiny odpykají i trest za tři žluté karty. A ve vyřazovací fázi by stáli až po dalších dvou kartách. Alespoň takto to líčí španělská média.

Ve skutečnosti se Ramosovi i Alonsovi ze zápasu na Ajaxu do statistik počítá jen jedna žlutá karta. Oba sice příští zápas s Auxerre hrát nesmí, ale to jen díky červené kartě. Do prvního osmifinále však půjdou na kontě se dvěma žlutými.

min

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze