Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dunga válčí s novináři: Škodí mi! Oni se brání: Ty škodíš Brazílii!

Trenér brazilských fotbalistů Carlos Dunga | foto: AP

15 2010
JOHANNESBURG (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Byl to ostřejší souboj v tréninku. Útočník Júlio Baptista chtěl vystřelit, jenže ho Dani Alves strhnul rukou. Zatímco Baptista padal k zemi, ještě Alvese štrejchnul podrážkou. Žádná pekelná hádka, ti dva si jen důrazně vysvětlovali, kdo udělal větší chybu.

Jenže tu páteční rozmíšku vidělo zhruba 60 brazilských reportérů, takže do světa šla okamžitě zpráva o napjaté atmosféře v týmu.

Reakce byla podobně rychlá: trenér Dunga další tréninky uzavřel. Ačkoli brazilská federace popřela, že by to byla odplata za páteční informace z tréninku, je celkem zřetelné, že Dunga zahájil svou další bitvu ve válce s novináři.

V zemi pětinásobných šampionů tak před premiérou neřeší, jak porazit KLDR (o tom nepochybují), nýbrž Dungův nekompromisní styl.

"Dokud se nebudete chovat s úctou, máte utrum," vzkázal Dunga reportérům, kterých se z Brazílie do Jižní Afriky vydalo více než 300.

"Dunga je schizofrenik, který si před 20 lety usmyslel, že ho novináři nesnášejí. Lepší už to nebude," říká Luiz Ricardo Fini, který píše pro Gazeta Esportiva.

Ano, už 20 let trvá vzájemná nevraživost. Mezitím Dunga jako kapitán pozvedl pohár pro mistry světa 1994, s médii se však nikdy nesmířil. V roce 1990 byl u toho, když Brazílie padla v osmifinále s Argentinou: tehdy kouč Lazaroni vybral mimořádně obrannou sestavu, která měla zastavit Diega Maradonu. Nezastavila.

Maradona se 10 minut před koncem rozběhl od půlicí čáry a zdánlivě nevinnou akci mohl zabrzdit právě Dunga, jenže argentinského kapitána nestačil faulovat a pak už jen viděl krásnou přihrávku na Caniggiu a gól, který Brazilce vyřadil. Konec v osmifinále? Fiasko!

Už tehdy o sobě Dunga slýchával, že nepobral žádný velký talent, že umí jen bořit, bojovat a bránit. Většina expertů vám sice poví, že Dunga měl na hřišti charizma a patřil mezi elitní defenzivní pilíře, jenže Brazilci prostě milují kouzelníky, ne nudné patrony.

Už na hřišti to měl Dunga těžké – dřel do roztrhání těla, ale byl technicky limitovaný. Jako trenér volí stejnou taktiku, jejímž byl symbolem: Defenziva nade vše! A to je v Brazílii neodpustitelné.

Dunga má jedinou možnost, jak přesvědčit: přivézt domů šestý titul pro mistra světa.

Autor:
Šetříte na dárky k Vánocům?
Šetříte na dárky k Vánocům?

Vydělejte peníze prodejem přebytečných věcí s bazarovou aplikací eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze