Dukla - Slavia 0:1, malé pražské derby rozhodl vlastní gól Štetiny

Slávistický Jan Bořil (ve výskoku) v souboji s Tomášem Bergerem z Dukly. | foto: ČTK

3 2016
Slávističtí fotbalisté napravili zaváhání z "velkého" derby pražských S". V "malém" derby na Dukle vyhráli 1:0. Upevnili si pátou příčku v tabulce, která je může posunout do kvalifikace Evropské ligy. Dohrávku 23. kola rozhodl vlastní gól domácího obránce Lukáše Štetiny.

Slavia rychle rozehrála přímý volný kop a do úniku podél pravé postranní čáry se dostal Mihalík. Mrknul do pokutového území, kam mu nabíhal Mešanovič, a tak tam odcentroval. Domácí stoper Štetina šel do skluzu a...

...nešťastně srazil míč za záda překvapeného brankáře Rady do vlastní brány! Běžela 33. minuta a Slavia se dostala do vedení 1:0.

Svěřenci trenéra Uhrina výsledek do konce zápasu udrželi, ale hlavně ve druhém poločase si koledovali. Aktivní a útočně laděná Dukla, která od návratu do první ligy v roce 2011 Slavii ještě nikdy neporazila, byla několikrát blízko vyrovnání.

Sérii příležitostí domácího týmu odstartoval paradoxně hráč soupeře - Deli při snaze od odkop málem trefil vlastní bránu. To bylo krátce po přestávce. A další šance následovaly. Jenomže...

Berger hlavičkoval ze třinácti metrů těsně nad bránu, Štetina napálil břevno, Breznaníka vychytal brankář Pavlenka, Beauguel i Miloševič těsně minuli... A to ještě v prvním poločase proti Breznaníkovi na poslední chvíli zasáhl obránce Mikula.

Dukla už se v jednu chvíli dokonce radovala, ale gólové oslavy uťali rozhodčí. Po přímém volném kopu byl totiž Hanousek podle rozhodčího v ofsajdu, a tak byla Gorkšsova gólová dorážka zbytečná.

Slavia se spoléhala na brejky. Šance měla, i když tempo diktoval soupeř. V prvním poločase byly zajímavé třeba střely Baráka a Mihalíka, ve druhé půli spálil obrovskou příležitost Vukadinovič a Zmrhalovu střelu gólman Rada vyrazil.

„S naším výkonem úplně spokojený nejsem, ale ani nespokojený. V obraně jsme to řešili dobře a v útoku jsme si také šance vytvořili. Na gólové příležitosti to bylo asi vyrovnané. Jsem rád, že jsme vyhráli,“ uvedl slávistický trenér Dušan Uhrin.

Slavia se musela srovnat s absencemi několika důležitých hráčů základní sestavy. Brankář Berkovec si obnovil zranění břišního svalu, Jablonský dostal chřipku, Hušbauer měl karetní trest a Škoda během reprezentační pauzy kvůli zdravotním problémům netrénoval naplno, a tak začal jen na lavičce náhradníků.

Dukla však svůj tlak využít nedokázala, prohrála potřetí za sebou a stále nemá jistotu záchrany.

„Jsem zklamaný. Chtěli jsme bodovat a napravit předchozí nezdary. Místo abychom šli do vedení, tak nakonec jsme si dali vlastní gól. Tím jsme Slavii dovolili hrát její hru, která jí vyhovuje - z bloku a na rychlé protiútoky. Z tolika šancí, které jsme měli, je povinnost skórovat. Naše efektivita je žalostná, a tak jsme zase prohráli. I když naše hra dopředu měla hlavu a patu a výkon byl lepší než třeba proti Jihlavě,“ hodnotil Luboš Kozel, trenér Dukly.

Naopak Slavia napravila porážku z minulého zápasu se Spartou (1:3) a zůstává na páté příčce tabulky.

Ta může znamenat postup do kvalifikace Evropské ligy. A to za situace, kdy domácí pohár vyhraje některý ze čtyř nejlepších celků ligy. Do semifinále MOL Cupu se dostaly Plzeň, Sparta a Boleslav, které jsou aktuálně na prvních třech pozicích v lize. Pátá příčka by tak neznamenala evropské poháry jen v případě pohárového triumfu Jablonce.

1. SK Slavia Praha 30 20 9 1 65:22 69
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 7 3 47:21 67
3. AC Sparta Praha 30 16 9 5 47:26 57
4. FK Mladá Boleslav 30 13 10 7 47:37 49
5. FK Teplice 30 13 9 8 38:25 48
6. Fastav Zlín 30 11 8 11 34:35 41
7. Dukla Praha 30 11 7 12 39:35 40
8. FK Jablonec 30 9 12 9 43:38 39