Doma už jsem vlastně v Arábii, říká fotbalový trenér Máčala

  7:57
Unterschützen - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Jak vrtkavá dokáže být přízeň arabských šejků, už fotbalový trenér Milan Máčala během patnáctiletého působení na Blízkém východě mnohokrát zažil na vlastní kůži.

Milan Máčala - NA DŮCHOD NEMYSLÍ. Před pár dny oslavil fotbalový trenér Milan Máčala pětašedesáté narozeniny. "Ale stále mám dost sil," říká kouč bahrajnské reprezentace. | foto: Petr Janeček

Třeba loni v únoru: s reprezentací Ománu podruhé za sebou došel až do finále mistrovství zemí Perského zálivu, tak daleko se tým před Máčalou neprobojoval. Trenér se díky tomu stal i nositelem "Řádu za zásluhy", nejvyššího státního vyznamenání v zemi od sultána Kábuse bin Saída.

"V Ománu nás pokaždé vítaly tisíce fanoušků, celá země byla na nohou. Na druhý den se přesto objevilo v novinách, že jsme nenaplnili cíle, a proto mě odvolávají," podivuje se pětašedesátiletý Milan Máčala.

Měsíc poté převzal reprezentaci Bahrajnu, kterou v těchto dnech v Rakousku připravuje na závěrečnou část kvalifikace o mistrovství světa.

Když jste v roce 1993 skončil u československé reprezentace a odešel do Kuvajtu, napadlo vás, že na Arabském poloostrově zůstanete tak dlouho?
Vůbec, jel jsem tam na rok. Myslel jsem si, že pak se vrátím zpátky. Jenže jsem od kuvajtského klubu dostal nabídku na prodloužení smlouvy o další dva roky. A tak se to pořád natahovalo a natahovalo. Už je to patnáct let.

Jaká je to práce?
Hlavně strašně náročná. Horko, klimatické podmínky, jiná struktura soutěží. Někde třeba vůbec nepracují s mládeží. Každá země je jiná, každá má nějaké specifikum. Ale každá chce vítězit. Jsou tam už zcela profesionální země jako Saúdská Arábie, nově i Spojené arabské emiráty. Jinde se objevují první pokusy o profesionalismus, třeba v Kuvajtu. A někde je fotbal úplně amatérský, jako v Bahrajnu a Ománu. V obou jsem trénoval a mohu vám říct, že ta práce je nesmírně náročná. Pro fotbal tam nejsou žádné podmínky. Navíc Bahrajn je ostrov 80 krát 40 kilometrů, 700 tisíc lidí. Mládežnické kategorie tam nefungují. Na jakés takés úrovni je jen devatenáct klubů s 380 fotbalisty a to je všechno. I s tím ale musíte mít výsledky.

Čím to, že se vám v takových podmínkách daří konkurovat nejsilnějším asijským týmům?
Bahrajnci mají talent od Boha. Když se s nimi potrénuje, dá se něčeho dosáhnout. Teď jsme třeba poprvé v historii porazili Japonce a u nich jsme prohráli jen po hrubé chybě gólmana a obránce.

Jaké mají přednosti?
Rychlost, obratnost, ale nemají pocit kolektivní zodpovědnosti a moc se mazlí s balonem. To, co je dobré, je potřeba využít, a negativní věci se snažím odstranit.

Říkáte, že v Bahrajnu panují amatérské podmínky. To jsou i reprezentanti amatéry?
Všichni, kteří hrají v Bahrajnu. Třináct jich hraje v Kataru a Kuvajtu, ti se fotbalem živí. Ti ostatní nemají ani v reprezentaci skoro žádné podmínky. Až teď se začíná mluvit, že za ni asi něco dostanou, svaz totiž zjišťuje, že to přináší výsledky. Já se zase hráčům snažím vštěpit, že jenom reprezentace jim pomůže k vybudování nějakého jména. Čím lepší výsledky budeme mít, tím bude narůstat i jejich image.

. Milan Máčala

vizitka fotbalového trenéra

Hráčská kariéra: Svit Gottwaldov, Škoda Plzeň, Vítkovice, Sigma Olomouc.


Trenérská kariéra:

Sigma Olomouc (1980 - 81), Slavia Praha (1982 - 84), Larnaca (Kypr, 1984 - 86), Baník Ostrava (1986 - 90), reprezentace Československa (1990 - 93, 25 zápasů), Kazma (Kuvajt, 1994 - 96), reprezentace Kuvajtu (1994 - 97, 1998), reprezentace Spojených arabských emirátů (1997), reprezentace Saúdské Arábie (1999 - 2000), Al-Nasr (Saúdská Arábie, 1999 - 2001), reprezentace Ománu (2001 - 4), Al Ain (Saúdská Arábie, 2005), Omán (2006-7), Bahrajn (2007 - ?).

Největší úspěchy: Dvojnásobný držitel titulu Trenér roku v Československu (1989, 1990), asijský trenér roku 2007.
S Kuvajtem 4. místo na mistrovství Asie (1996) a dvakrát vítězství na Poháru zemí Perského zálivu (1996, 1998), s Ománem první postup na mistrovství Asie (2003) a dvě finále Poháru zemí Perského zálivu (2005, 2007), s Kazmou dvakrát mistrem Kuvajtu (1995, 1996), vítěz Poháru emíra a Poháru předsedy vlády, vítěz klubového Poháru zemí Perského zálivu (1994), s Al Ain vítěz Prezidentského poháru a postup do finále asijské Ligy mistrů (2005).

Co dělají hráči kromě fotbalu?
Někteří jsou třeba policisty, jiní nemají žádnou práci, a proto žádné peníze.

Máte v reprezentaci i hráče, kteří by se mohli prosadit v Evropě?
Po čase určitě. Ale musí se změnit celý jejich tréninkový systém. Oni totiž ráno dlouho spí a pak zase ponocují, život se tam hodně otáčí do nočních hodin. Když mají být už o půl deváté na hřišti, je to pro ně problém. Na ten systém si musí zvyknout, zatím je to dost ubíjí.

Pracoval jste i v Saúdské Arábii, která je největší velmocí v oblasti a je známá svými štědrými honoráři.
Já nemám nikde problém s penězi. Kdo co nabídne, to vezmu. Ale Saúdská chce velké výsledky. Když je nemáte, tak se můžete jmenovat Máčala nebo Carlos Alberto Parreira, ten tam byl hned dvakrát, a ani tomu jméno nepomohlo.

Jak na to angažmá vzpomínáte?
Tam se mi líbilo. Před Pohárem FIFA v Mexiku jsme měli skvělé podmínky. Náš největší problém byl ale déšť. Po postupu ze skupiny jsme hráli s Brazilci a začalo pršet. Nikdo z našich hráčů ale neuměl hrát v kolíkáčích, a my tak dostali osm gólů. To jsou takové menší anomálie.

Je v Arábii fotbalová příprava nějak omezená? Zasahuje vám do tréninků třeba náboženství?
Vůbec ne, pokud se někde něco takového píše, tak jsou to výmysly. Náboženství nás limituje jenom časem modlení. To jim trvá patnáct minut a pak fungují normálně dál. My obyčejně trénujeme až po modlení, třeba v sedm večer. Omezení jsou tam hlavně klimatická, to je vážný problém. Za chvilku tam bude kolem pětačtyřiceti stupňů, v tom se těžko pracuje. I proto trénujeme až později večer. Chce to nos a skloubit fotbalové zkušenosti s věcmi, které je u nich nutné respektovat. Kdo tam přijde a zkusí obrovskou revolucí docílit stavu podobného Evropě, tak jde za chvíli zase pryč.

Může tedy být arabské angažmá zajímavé i pro další české trenéry? Doporučil byste jim to?
Někteří už si to vyzkoušeli. Pro každého je to stejné. Objeví se na startovní čáře: "Tu máš mančaft a ukaž něco." A vysvětlování důvodů, proč něco nešlo, už je pak moc nezajímá.

Říkáte, že nesplnění cíle se u arabských reprezentací neodpouští. Jaký cíl tedy teď máte v Bahrajnu, se kterým vás čeká závěrečná fáze kvalifikace o mistrovství světa?
Samozřejmě bychom rádi postoupili, ale jednoznačný cíl to být nemůže. Vždyť nás ve skupině čekají Japonsko a Austrálie, což jsou velké fotbalové země. A pak Katar a Uzbekistán. My u nich budeme hrát v únoru, kdy tam bude sníh a velký mráz. U nás naopak bude pořádné horko. Těch vzájemných zápasů se proto oba týmy dost obávají.

Podmínky, v jakých se hrají kvalifikace v Asii, jsou asi pro Evropana těžko představitelné, že?
Obrovským problémem Asie je vzdálenost. Třeba let do Japonska trvá jedenáct a půl hodiny, my tam přitom hrajeme v sobotu 28. března a pak hned ve středu 1. dubna doma s Katarem. Do Austrálie nás pak čeká ještě delší let. Už dlouho tvrdím, že se musí změnit systém kvalifikace na mistrovství světa. Nejprve by se měla odehrát regionální kola a pak hrát mezikontinentálně. Tím budou mít všichni rovné podmínky. Ale je jasné, že by tím mohla ztratit místa Asie a Afrika.

Kdo má teď blíž k mistrovství světa? Česko, nebo Bahrajn? 
Asi Česko. Určitě. Nás čekají dva nejlepší mančafty v asijském žebříčku, Austrálie a Japonsko. To, že jsme je teď porazili, značí, že dalších pět zápasů bude nesmírně těžkých, protože si na Bahrajn dají o to větší pozor.

Bahrajn už dokáže porazit Japonsko či Jižní Koreu, což jsou nejsilnější asijské týmy. Jak by obstál v konfrontaci s Evropou?
Těžko říct. Zpočátku by asi neuspěl, ale po určité době by obstál. Chybějí nám zkušenosti z takových zápasů.

Proto jste vyrazili na soustředění do Rakouska?
Ano. Máme tady strašně silné soupeře. Olomouc proto, že jsme teprve začali. Pak nás čeká Schalke, Stoke City a Crvena Zvezda Bělehrad. Ale my do Evropy zkrátka musíme, učit se prohrávat, a tím se zdokonalovat. Musíme získat kontakt se zbytkem světa, s jiným stylem fotbalu. Když budete pořád hrát jen ve vaší oblasti, tak z toho totálně zblbnete.

Olomouci jste smolně podlehli 2:3. Je to pro vás dobrý výsledek?
Rozhodně. Je to příjemné zjištění. Po letní přestávce totiž trénujeme teprve tři dny. První poločas jsme hráli moc dobře, to jsme ještě měli sílu. Když jsem pak poslal na hřiště mladé kluky, projevil se už rozdíl. Hlavně nám chybí všeobecná vytrvalost. I Olomouci to něco přineslo. Mají o čem přemýšlet.

Kolik času vlastně za rok strávíte v Česku?
Skoro nic. Teď jsem byl doma čtrnáct dní, ale z toho jsem ještě musel na tři dny do Rakouska. Já už jsem doma víceméně v Arábii.

Je tam pěkný život?
Mám jej hodně náročný. Musím totiž chodit po spoustě zápasů, dlouho hledám, než najdu hráče pro reprezentaci.

Jak se svěřenci komunikujete?
Anglicky. Buď tomu hráči rozumí nebo si to nechají přeložit. Arabštinu jsem se neučil. Neznám jazyk, a tak se ani do ničeho nepletu. Coby trenér se starám jen o fotbal.

Kde byste se tedy chtěl usadit?
Nejvíc se mi líbilo asi v Emirátech, ty jsou parádní. Působil jsem tam u dvou klubů a u reprezentace. Za ta léta už mám tolik kontaktů, že se tam cítím jako doma. Tam bych se mohl usadit. Kdo ví, třeba k tomu jednou dojde.

O konci kariéry nepřemýšlíte?
Jsem pořád plný síly, chci stále trénovat. Ale v mém věku už jsem vděčný za každou nabídku, nemůžu si vybírat. Jenom mám problémy s hlasem, hůř se mi křičí.

. Zázračný příběh: Jak malinké království dobývá Asii

S rozlohou 665 kilometrů čtverečních a necelými sedmi sty tisíci obyvatel patří Bahrajn mezi nejmenší státy světa. A přece toto ostrovní království není daleko od postupu na fotbalové mistrovství světa.



Na mapě Asie sice představuje bezvýznamnou tečku, ve fotbalovém umění však patří na kontinentu mezi největší velikány.

"A to mám k dispozici jen třináct profesionálů, co hrají v zahraničí. Místní kluby profesionální nejsou, někteří reprezentanti třeba pracují jako policisté," upozorňuje trenér bahrajnské reprezentace Milan Máčala.

Bahrajn, to je fotbalový zázrak. A na něm má velký podíl šedovlasý kouzelník z Biskupic u Luhačovic.

V čele tohoto národního týmu je od roku 2007. "Bez ohledu na podmínky po vás chtějí výsledky. Jinak vás hned vyhodí," ví český trenér.

Země, jejímž nejznámějším místem je zřejmě nový okruh pro formule 1, svými výsledky dokázala oslnit už před Máčalovým příchodem.

Před čtyřmi roky skončil Bahrajn čtvrtý na mistrovství Asie a málem odjel i na světový šampionát do Německa. Zastavila ho až poslední překážka - Trinidad a Tobago v mezikontinentální baráži.

Úspěchy národního týmu jsou o to obdivuhodnější, že zatímco okolní země v oblasti Perského zálivu jsou prosáklé ropou, a tím pádem i penězi, samotný Bahrajn nijak závratně bohatý není.

A je to znát i ve fotbale. Zatímco v nedalekém Kataru nebo Spojených arabských emirátech mají hráči až pohádkové podmínky a zázemí, těm v Bahrajnu není co závidět. "Je tam jen pár pořádných hřišť. O mládež se nestarají skoro vůbec," stěžuje si Máčala.

Jak je tedy možné, že "Al-Ahmar", tedy Rudí, patří mezi nejtěžší fotbalové váhy v Asii? "Oni jsou hrozně šikovní. A dají si říct, rychle se učí," říká Máčala.

Jako správný učitel občas bere své žáky na studijní pobyty, jako je ten současný v Rakousku. "Kdybychom pořád hráli s těmi samými soupeři, tak bychom totálně zblbli. A také se musíme učit prohrávat," vysvětluje Máčala.

Takovou lekci dostal jeho tým i od Olomouce, se kterou prohrál 2:3. "Chce to čas, ale postupně se můžeme blížit evropské špičce," věří Máčala.

Už teď ale Bahrajnci dokáží divy. V právě probíhající kvalifikaci o mistrovství světa porazili doma Japonsko, na loňském mistrovství Asie zase Koreu. Pokud by vás to zajímalo, největšími hvězdami týmu jsou kanonýr A´ala Hubail či záložník Salman Issa.

V boji o světový šampionát je nyní Bahrajn mezi posledními deseti asijskými uchazeči. Pokud skončí v pětičlenné skupině mezi prvními dvěma týmy, pojede do Jihoafrické republiky.

Přes třetí místo pak vede cesta do baráže s vítězem oceánské zóny. "Samozřejmě, že by chtěli na mistrovství světa postoupit. Ale bude to hrozně těžké," ví Máčala.

Los totiž jeho hochům nepřál. Narazí na nejlepší dva celky své zóny Austrálii s Japonskem a také na velmi silný Uzbekistán. Posledním soupeřem je bohatý soused Katar, který nedostatek talentu nahrazuje naturalizovanými cizinci. Jeho největší hvězdy tak pocházejí z Uruguaye.

Bahrajn něco podobného nemá zapotřebí. Čím je menší, tím víc mají hráči talentu. Tolik, že si od zbytku fotbalového světa zaslouží poklonu.

ROBIN KRUTIL s přispěním Radka Štěrby 

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiorentina - Plzeň 2:0, pohárovou jízdu uťalo prodloužení, hosté hráli v deseti

18. dubna 2024  17:42,  aktualizováno  21:23

Plzeňští fotbalisté se rvali, bojovali do vyčerpání, ale mezi čtyři nejlepší kluby v Konferenční...

Slavia prohrála v Plzni, Sparta se po týdnu vrací do čela. Na dně je Karviná

13. dubna 2024  14:30,  aktualizováno  14.4 20:21

Příliš dlouho v čele Fortuna ligy nevydrželi. Slávističtí fotbalisté nezvládli šlágr 28. kola a v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Fiorentina 0:0, domácí hlavně bránili, i tak dál drží šanci na semifinále

11. dubna 2024  17:28,  aktualizováno  20:42

Plzeňští fotbalisté uhráli v úvodním čtvrtfinále Konferenční ligy proti italské Fiorentině cennou...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

Málem krach, suverénní jízda i play off bez gólu. Jak Plzeň prosvištěla Evropou

19. dubna 2024  14:55

Když si ve čtyřiadvacáté minutě obrovitánského nastavení rovnal míč na penaltový puntík Erik Jirka,...

Plzeň v pohárech vydělala takřka čtvrt miliardy korun, Slavia se Spartou víc

19. dubna 2024  13:26

Pokud by plzeňští fotbalisté ve čtvrteční čtvrtfinálové odvetě ve Florencii uspěli, postupem do...

Trenér Nagelsmann se do Bayernu nevrátí, zůstává u německé reprezentace

19. dubna 2024  11:52

Trenér Julian Nagelsmann i nadále povede německou fotbalovou reprezentaci. Svaz v pátek informoval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...