Dojíždíme jen kvůli penězům, říkají hráči

  12:52
Pro peníze se vydávají i několikrát týdně na cestu přes hranice čeští fotbalisté, kteří působí v nižších soutěžích v Německu a v Rakousku. Jsou mezi nimi bezejmenní hráči, kteří se v českém fotbale nestihli nebo nedokázali prosadit, ale také jména známá z první ligy. Přečtěte si příběhy některých z nich.

P r a h a - Do Německa jezdím hrát fotbal už dva roky, do sedmé nejvyšší soutěže. Jsme v klubu tři Češi: gólman, záložník a já v útoku, taková osa týmu, nebál bych se říct hvězdy.

Vždyť jsem byl v minulém roce s 26 góly nejlepším střelcem soutěže. A jsem i dnes. Němci si nás považují. Tedy aspoň vedení. Ale i spoluhráči se tváří, že jim nijak přehnaně nevadíme.

I v ostatních klubech je dost Čechů. Jsou v nižších německých soutěžích hodně žádaní. Když tam přijde kluk z průměrného divizního celku, tak je hned lídrem týmu.
Němci jsou totiž silní a rychlí, ale úplně jim chybí fotbalové myšlení. To Češi mají. Navíc soutěž, kterou hraji, je na úrovni naší I. B třídy, což je velký rozdíl oproti třetí lize, kterou jsem hrál i u nás.

Nedá se to srovnávat. Odlišnost je samozřejmě i ve finanční stránce. Za čtyři zápasy v měsíci dostanu v přepočtu 16 tisíc korun. Když k tomu připočtu peníze za cesťák, tak jsem na dvaceti. Je mi třiadvacet let, to bych si ve třetí lize jen stěží vydělal.

Pracovní týden
českého pendlera

(Hráč nechtěl zveřejnit své jméno, hraje nižší soutěž v Německu, bydlí v Čechách, 70 km od hranic. V místě svého klubu má také zaměstnání.)

Pondělí
4.00
odjíždí z místa bydliště a čeká ho 120 kilometrů dlouhá cesta.
7.00 nastupuje do zaměstnání, pracuje jako skladník v malém podniku. Jeho majitel je jedním ze sponzorů klubu (od úterý do čtvrtka má stejný pracovní režim, ale přespává v Německu. Do zaměstnání tak nastupuje až v 8 hodin ráno).
12.00 oběd, který má předplacen klubem nebo sponzorem. O hodinu později je zpět na pracovišti, kde setrvá zpravidla do 17 hodin.
17.30 už je na fotbalovém stadionu, začíná trénink 19.00 odchází na večeři, kterou si zajišťuje sám

Pátek
- fotbalista pracuje pouze do 12 hodin. Pak jde na oběd a odjíždí domů.
Předtím se zastaví u čerpací stanice, kterou vlastní další sponzor klubu, kde mu načerpají plnou nádrž.

Sobota
- někdy vezme rodinu a kolem poledne vyráží z Čech odehrát soutěžní utkání. Po něm, pokud se hraje „doma“, posedí chvíli se spoluhráči a pak odjíždí zpátky na západ Čech.

Neděle
- volný den

Peníze jsou taky jediný důvod, proč do Německa jezdím, jinak bych se nenervoval tři hodiny tam a zpátky na silnici, protože fotbalově to tam za moc nestojí. Na uživení to úplně není, ale k zaměstnání je to hodně slušný výdělek navíc. Výhodou je i to, že peníze dostanu na ruku, takže je nedaním. I proto nemůžu uvést své jméno.

S penězi jsou ale někdy v Německu problémy. Z prvního klubu jsem kvůli nim odešel. Bylo to o soutěž výš, za stejných podmínek, ale spoluhráči byli naštvaní, že tam jezdíme jen pro peníze, a nedělalo to dobrotu. Tady to vědí taky, že máme víc než oni, aspoň si to tedy myslím, ale berou to v pohodě. Vidí, že je mezi námi výkonnostní rozdíl, kdyby totiž měli to samé, co já, tak bych pak mohl kopat bundesligu. I když: pokaždé se také nedaří podle představ.

Vliv na to mají i tréninky. To je problém. Každý si shání české kluby, se kterými se připravuje. Nikdo se totiž nedonutí trénovat sám. Já to zkoušel. Poznal jsem, že bez tréninků to nejde. Rozdíly by se postupně smazávaly a já chci do Německa ještě několik let jezdit. Přestal bych až v době, kdy bych měl v práci plat, který si představuji. Pak bych kopal někde v Praze jen pro zábavu. Teď mi to ale vyhovuje.

Přítelkyně sice není nadšená, ale říkám jí - hrát tady třetí ligu nebo divizi, tak jsem čtyřikrát týdně na tréninku a celou sobotu na zápase.

Takhle trénuji dvakrát týdně, v sobotu ráno odjedu a večer jsem zpátky, takže i z tohoto pohledu je Německo výhodnější.

 

Rakouský Leobendorf drží bývalí hráči Brna

B r n o - Pokud po někom šéfové rakouských klubů prahnou, pak po neomylném střelci. Bývalý brněnský hráč Patrik Holomek splňuje jejich představu dokonale - loni nasázel v 1. Landeslize, čtvrté nejvyšší rakouské soutěži, 22 branek.

"Byl jsem nejlepší střelec soutěže," vypráví 31letý Holomek. Ten odešel do Rakouska před rokem a půl, společně s dalším bývalým brněnským hráčem Petrem Bartesem.

Aby to nebylo málo, v Leobendorfu se oba sešli s exbrněnským obráncem Zdeňkem Cihlářem.

"Měl jsem štěstí. Původně jsem měl jít o dvě soutěže níž. Ale pak mi zavolal Zdeněk Cihlář, jestli bych neměl zájem jít za ním. Hnedka po prvním tréninku jsem se s vedením klubu domluvil," upřesňuje Holomek. "Loňská sezona se nám vydařila, skončili jsme čtvrtí. Letos odešli Rakušáci, kteří byli dobří, takže se nám tolik nedaří."

Tým ovšem opět střelecky drží Češi. Z dvaceti podzimních branek vstřelili 19 - po devíti Holomek s Bartesem, jednou se trefil Cihlář. "Zase to stojí na nás. Kdybychom nedávali góly, ani nevyhrajeme," říká Holomek.

Pokud v sezoně narazí na Ardagger, zahraje si i proti dalším bývalým hráčům Brna - Marošimu s Křivánkem.

"V naší soutěži je tak deset Čechů," upřesňuje Holomek. "Úroveň soutěže je dobrá. Dá se srovnat s naší MSFL. Určitě bych ji mohl doporučit. Je to kvalitní soutěž a jsou v ní i kvalitní peníze."

Na začátku sezony okusil stejnou soutěž i Holomkův bratr Pavel, kvůli zdravotním problémům ale angažmá ukončil. "Hrál v Retzu, měli jsme proti sobě nastoupit v osmém kole, ale skončil dřív, je to škoda," lituje Patrik Holomek.

Antl má podmínky jako v druhé lize

D o l n í  N ě m č í - Žádný z hráčů, kteří působí v českém fotbale, jistě nemusí řešit tak náročnou dopravu, jako Rostislav Antl z Dolního Němčí. Týden co týden ho čeká 700 kilometrů dlouhá cesta do německého klubu Schönau-Wegfurt v nejsevernějším bavorském okrese Rhon-Grabfeld. Ačkoliv klub hraje kreisligu, soutěž na úrovni župní 1. A třídy, je i po třech letech spokojený.

"V klubu mám podmínky jako v české druhé lize," vysvětlil 33letý útočník, který před lety pomohl do druhé ligy Starému Městu. Do Německa odešel před třemi lety. Nastřílel 105 branek a pokaždé byl vyhlášen nejlepším střelcem okresu.

Jak jste se do klubu dostal?
Nebyl jsem tam první, Slavoj Štěrba ze Starého Města už tam hrál pět roků. Působili tam i další: Marcel Litoš, chytal Tomáš Lovásik, který teď hájí bránu Olomouce.

Nejnáročnější je asi cestování, ne?
Ve čtvrtek odjíždíme z domu. Čekají nás tréninky a v neděli zápas. V pondělí se pak vracíme zpátky. Klub tam má penzion, kde jsme ubytovaní. Máme od klubu auto, platí nám dopravu z Česka do Německa.

Kdo stojí za tamním fotbalem?
Náš klub vlastní člověk, který má obrovskou firmu s granuláty. Dál klub financují menší sponzoři.

Jak ambiciozní klub to je?
Do soutěže jsme postoupili před třemi lety. Teď bychom rádi hráli znovu o postup. Po podzimu jsme třetí, snad to vyjde.

Jak daleko jste to dotáhl v českém fotbale?
Začínal jsem doma v Dolním Němčí. Ve Starém Městě jsem pak zažil postup do 2. ligy. Jenže měl jsem určité zdravotní potíže a musel jsem odejít. Rok jsem ještě strávil v divizním Uherském Brodě a odtud jsem zamířil do Německa.

Neměl jste i nabídky z Česka?
Zájem sice byl i z našich krajských soutěží, ale to s Německem vůbec nejde srovnat. V kreiselize mám podmínky jako v české druhé lize. I když při tom není potřeba pracovat, já ještě podnikám.

Vám je 33, vašemu českému spoluhráči 39 let. Jaký věk má zbytek týmu?
Všichni jsou jinak mladí kluci, jsme suverénně nejstarší.

Schönau je menší vesnička. Odpovídá tomu i velikost stadionu?
Je sice menší, ale když jsme postupovali do kreisligy, přišlo na nás 1500 diváků. Máme čtyři hřiště a hlavně fantastickou trávu. Krásně se na ní hraje.

BRŇANÉ V RAKOUSKU. Na snímku je rakouský tým Leobendorf, který hraje čtvrtou nejvyšší soutěž. V sestavě má tři bývalé hráče Brna. První zleva v horní řadě stojí Petr Bartes, třetí je Patrik Holomek a vedle něj Zdeněk Cihlář.

Autoři:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

27. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta uhájila náskok, v šestce zůstalo Slovácko, Karviná se vyšvihla ze dna

28. dubna 2024  14:21,  aktualizováno  16:57

Sparta v závěrečném kole základní části fotbalové ligy suverénně vyhrála v Olomouci (4:1) a před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

Proč je pro Slavii nevýhodný triumf Dortmundu? Nepomůže ani místo navíc

2. května 2024  14:06

Na první pohled to mohlo pro český fotbal vypadat nadějně. Borussia Dortmund díky středečnímu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liga a data: Na papíře je první Slavia. Kdo hraje nad poměry a kdo zaostává?

30. dubna 2024

Premium Zajímá vás, jak by vypadala tabulka fotbalové ligy po třiceti kolech čistě na základě tvrdých dat?...

V dubnu vládli fotbalové lize sparťané, v anketě uspěli Birmančevič s Priskem

3. května 2024  12:43

Nejlepším hráčem měsíce ve fotbalové lize se poprvé stal srbský záložník Sparty Veljko Birmančevič....

Drsňák Andrich. Jeho paní nechtěla, aby v Římě hrál, on přiblížil Bayer k finále

3. května 2024  12:29

Loni v květnu v semifinále Evropské ligy v Římě německý fotbalista Robert Andrich z Leverkusenu...

Jihlavu čeká neoblíbený sok. Soukup: Chce to proměnit první vyloženou šanci

3. května 2024  10:06

Brankář Pavel Soukup věří, že případným tříbodovým ziskem v domácím zápase proti Varnsdorfu (od 18...

První jaro v nové aréně. Nejistotu odvál dobrý finiš, Hradec kouká po Evropě

3. května 2024  9:43

Ještě první letošní výsledky vzbuzovaly mírnou nejistotu. Ta byla způsobena obavami: Co kdyby v...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...