Debakl, Angličané měli navrch: Everton - Olomouc 4:0

Everton - Olomouc: domácí Baines (s míčem) a Hubník | foto: AP

20 2009
Základní skupiny Evropské ligy se nejspíš budou muset obejít bez účasti olomouckých fotbalistů. V úvodním duelu 4. předkola totiž prohráli na hřišti Evertonu vysoko 0:4.

Hustě obsazených ochozů Goodison Parku ani věhlasného jména soupeře se Sigma nezalekla. Kouč Psotka usoudil, že nejlepší obrana je útok a jeho jedenáctka domácí v úvodu evidentně zaskočila velkou aktivitou.

Utkání jsme sledovali on-line

V obraně liverpoolského týmu byl deset minut průvan. Průniky Hubníka a Petra zaváněly penaltou a olomoucká lavička se po opačných verdiktech sudího hodně zlobila. Zahajovací převahu hostů dokreslil v 16. minutě i rychlý protiútok Petra s Ordošem, jehož bombu z 18 metrů Howard tak tak dostal nad břevno.

Fotbalovou kvalitu však favorit ukázal na úžasné produktivitě. Domácím stačilo málo. Fellaini z nenápadné situace v 34. minutě z pravého křídla odcentroval na malé vápno, kde se Saha v mžiku natlačil před Dreksu i Drobisze a lehkou tečí míč usměrnil do sítě.

Realitu anglického fotbalu dal Hanákům brzy podruhé pocítit Rodwell, který se z 25 metrů levačkou opřel do odraženého balonu a Drobisz plachtil do prázdna.

Olomouc se v pauze pokusila ofenzivu osvěžit nasazením Šultese místo Ordoše, ale sotva se stačila nadechnout, už prohrávala o tři branky.

Rodwell vystřihl další fotbalovou parádu: jeho bomba z hloubi pole zadriblovala mezi spojnicí a brankovou čárou a zapadla do sítě. Defenzivní záložník Evertonu měl na střely z dálky doslova spadeno, už o pár minut později Drobisz s úlevou sledoval, jak další Rodwellův projektil z 25 metrů těsně míjí pravou tyčku.

Třígólový náskok dal anglickému klubu klid. Svěřenci Davida Moyese zlepšili mezihru a sami soupeře nechali kombinovat jen v uctivé vzdálenosti od Howarda.)

Další důkaz podal v 73. minutě Saha, který převzal míč na hranici pokutového území, udělal tři kroky na střed a kolem Dreksy míč levačkou po zemi zakroutil ke vzdálenější tyči.