Červené karty:
72. R. Řezník

Střely na branku: 9:1; Střely mimo: 5:4; Rohové kopy: 5:5
Počet diváků: 19 084 (99 % z kapacity 19 370)

Dobré odpoledne, vítejte u souboje momentálně nejlepších týmů první fotbalové ligy. Duel, v němž se od 16 hodin srazí domácí Slavia a hosté z Plzně, je bez debat hitem víkendu, stoprocentně jedním z klíčových zápasů jara a dost možná i rozhodujícím v celém ročníku. Jeho průběh vám přineseme v podrobné on-line reportáži.

Ve hře je první místo prvoligové tabulky, které po předchozím kole patří nově právě Slavii. Plzeň, úřadující šampion, se drží jen o bod zpět, ovšem má k dobru odložený zápas. Další dva body ztrácí Sparta, která v sobotním duelu porazila Duklu 1:0.

Čelo tabulky před výkopem vypadá následovně:
1. Slavia 41 bodů /18 zápasů.
2. Plzeň 40 bodů / 17 zápasů.
3. Sparta 38 bodů / 19 zápasů.

Poslední vzájemný zápas vyhrála na podzim Plzeň doma 3:1, ač slávisté po prvním poločase vedli. Po přestávce však brzy inkasovali a v dalším průběhu pak ještě dvakrát (podrobný průběh zde). Jenže i to byl zlom! Po porážce se totiž vyměnil trenér, Dušana Uhrina mladšího nahradil Jaroslav Šilhavý a pod ním tým ještě neprohrál. Mimochodem, podrobnější informace ke vzájemným zápasům dnešních soupeřů najdete zde.

Hušbauer
90. min Ščuk o hráči
27 Barák
Barák
69. min Mešanovič o hráči
Ngadeu Ngadjui
8 Zmrhal
Zmrhal
81. min Tecl o hráči

Petržela
74. min Matějů o hráči
25 Hromada
Hromada
Hořava
Hrošovský
9 Zeman
Zeman
86. min Kovařík o hráči
Krmenčík
69. min Bakoš o hráči

Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Dobrovolný
Počet diváků: 19 084

"Plzeň za poslední dobu bojovala o titul každý rok, hrála velmi dobře v pohárech, z toho pohledu je zkušenost s takovými zápasy na její straně. Pro nás hraje nadšení, očekávání, fanoušci nás poženou dopředu. Tím se ty předzápasové prognózy trochu srovnávají," prohlásil před zápasem slávistický kouč Šilhavý. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

"Doufám, že to bude kvalitní zápas s dobrým koncem pro nás. Každý zápas chceme a potřebujeme vyhrát," prohlásil před utkáním plzeňský kouč Roman Pivarník. "Věřím, že tyhle velké zápasy umíme zvládat a potvrdíme to," řekl kapitán Roman Hubník. Další podrobnosti, jak se jejich tým na utkání chystal, si můžete přečíst zde.

Slavia v minulých zápasech nastupovala se dvěma útočníky, ale tentokrát se vrací k rozestavení s pěti záložníky a jedním útočníkem. To znamená, že defenzivní záložník Ngadeu Ngadjui nahradil v základní sestavě útočníka Mešanoviče.

Také plzeňští fotbalisté dělají změny v sestavě. Nedostalo se na útočníka Poznara a ofenzivního záložníka Ivantschitze, místo nichž nastupují Krmenčík a Hrošovský.

Přestože jde o souboj velkých rivalů, navíc prvního proti druhému, u postranní čáry se dobře baví plzeňští šéfové Tomáš Paclík a Adolf Šádek s členem slávistického představenstva Tomášem Buzkem.

Tři čtvrtě hodiny do výkopu. Na hrací ploše se zatím rozcvičují jen plzeňští gólmani. A stadion se pomalu plní. Aby taky ne, když je týden dopředu vyprodáno.

Výkop zápasu se zase o něco přiblížil, oba týmy se rozcvičují na hrací ploše. Domácí diváky baví František Ringo Čech, který promlouvá do mikrofonu. Když pak hlasatel začal číst sestavu hostů, ozval se ze slávistického kotle pískot.

Středový kruh vyplnila plachta se znakem Slavie a stadion burácí při čtení domácí sestavy. Zápas začne za pět minut.

A jde se na věc. Kapitáni Škoda a Hubník přivádějí své týmy na hrací plochu.

1

Začal první poločas utkání Slavia - Plzeň
Výkop mají hosté. Ve středovém kruhu rozehrává Hořava.

1

Pokus o první útočnou akci trvá sedm, osm vteřin. Po dlouhém nákopu končí míč u rohového praporku vlevo od branky Slavie.

2

Na druhé straně po centru z levé strany se dere k hlavičce útočník Škoda, ale k zakončení se nedostává. Hosté odvrací, a to i podruhé při odraženém míči před šestnáctkou.

3

Dnešní utkání je mimo jiné soubojem nejproduktivnějšího útoku a nejpevnější obrany. Slávisté už totiž dali v předchozích osmnácti zápasech rovných čtyřicet gólů, takže mají v průměru víc než dvě branky na zápasech. Plzeň naopak dosud inkasovala jen devětkrát, její gólman Kozáčik vychytal už osmkrát nulu.

4

Plzeň v akci na levé straně, Limberský dvakrát za sebou házel aut, ale k brance soupeře se hosté nedostali. Ani po Zemanově centru.

5

A teď si Limberský aut zopakuje, jen až rohového praporku u své branky. Slavii totiž nevyšel pokus o přenesení hry ze středu hřiště na pravou stranu.

6

Slávisté se na soupeře natlačili, získali míč, ale ke střele se dlouho nemohli dostat. Po sérii kliček a přihrávek se míč dostal v pokutovém území na levou stranu ke Floovi, ale proti němu dobře vystartoval Kozáčik.

7

Oba hráči zůstali po předchozí srážce chvíli ležet na trávníku, ale jsou v pořádku a pokračují ve hře.

8

Na druhé straně se do zakončení tlačil Krmenčík, ale slávistickou branku neohrozil.

9

Pokud o pas za obranu domácím nevyšel, přihrávka byla příliš dlouhá a pohlídal si ji gólman Kozáčik.

10

Roh pro Plzeň.

11

Zeman kroutil levačkou míč před slávistickou branku, ale svůj vzdušný souboj vyhrál Frydrych...

11

... a odražený míč pak sviště vysoko nad Pavlenkovu branku po nepřesné střele.

13

Příliš dlouhý pas na Zemana, který už nedokázal zpracovat na hřišti, či Krmenčíkova ruka při zpracování ve středu hřiště. Šance ale zatím ve výčtu událostí posledních minut chybí.

14

Pokus o rychlý brejk Slavie po levé straně maří obětavým zákrokem plzeňský kapitán Hubník. V pádu sráží přízemní centr.

16

Zatímco se slávističtí fanoušci bavili choreografií a z kartonů sestavili nápis "Věčná Slavia", jejich hráči zahrávali přímý kop. Ovšem hosté centr hned odvrátili a rychle spěchali dopředu. Ale ani oni se k zakončení nedostali.

18

Hrošovský ze středu hřiště poslal dlouhý míč do běhu na Petrželu, ale situaci pohlídal Deli. Petržela navíc při souboji upadl a domácí kotel, před kterým se situace odehrála, radostně tleskal.

21

Plzeň bude zahrávat druhý roh. Než ho Zeman kopl, přistál u něj kelímek.

22

A nakonec ho Zeman nekopal, místo něj se standardní situace ujal Hořava. Pravačkou poslal míč před branku, situaci řešil gólman Pavlenka a centr boxoval. Navíc sudí pískl faul na domácího brankáře.

24

Další standardní situace, ovšem tentokrát pro Slavii. Přímý kop kousek vedle pokutového území na pravé straně. Předcházel mu zákrok na Sýkoru.

25

A sám Sýkora nakonec pálil. Levačkou poslal míč kolem zdi na branku, na polovysokou střelu slabou střelu si počkal Kozáčik, lehce zaklekl a míč ztlumil jistě v náruči.

27

Plzeň už už rozjížděla po levé straně podél postranní lajny rychlý brejk, začala ho přihrávkami na jeden dotyk i při něm dvakrát dala slávistům jesle, ale sama akci pokazila nepřesností.

28

Na druhé straně při slávistické akci se pokoušel o zakončení hlavou Škoda, ale v tísni míč poslal hodně vedle.

30

Třetí roh pro Plzeň.

31

Chvíli to trvalo, než hosté rozehráli. Ale ani domluva k šanci nepomohla, nakonec po rozehrání a pár přihrávkách centroval ze strany Zeman, ale nikdo z jeho spoluhráčů na míč nedosáhl.

32

Faul na gólmana Pavlenku, píská sudí Příhoda. Se slávistickým brankářem šel do vzdušného souboje plzeňský útočník Krmenčík.

34

A teď sudí hru přerušuje znovu a povolává lékaře k ošetření. Na trávníku totiž zůstal ležet plzeňský kapitán Hubník.

36

Hosté zatím hrají v deseti bez Hubníka.

37

První roh v zápase bude kopat Slavia.

38

Ne, ani po této standardní situaci zatím velkou šanci nečekejte. Domácí po odvráceném centru měli sice i odražený míč, po střílené přihrávce z pravé strany se vrátil před branku, totéž po dalším centru, ale bez pořádného nebezpečného zakončení. Poslední centr sebral ze vzduchu Kozáčik.

40

Barák si před šestnáctou hledal prostor pro střelu, nakonec i levačkou práskl do míče, ale jeho pokus hosté ke Kozáčikovi nepustili, srazili ho za postranní čáru.

44

Žlutou kartu dostal Radim Řezník (Plzeň)

44

Krátce před koncem prvního poločasu budou slávisté zahrávat přímý kop z levé strany vedle pokutového území. Předcházel mu Řezníkův faul, kterým hasil domácí brejk.

45

Prvních pětačtyřicet minut gól nepřineslo a ani žádnou opravdu velkou šanci. To platí i pro předchozí přímý kop Slavie: centr byl sice ostrý, ale hosté klíčový hlavičkový souboj vyhráli.

46

Hned za začátku druhého poločasu si zavařil na pravé straně plzeňský obránce Řezník, domácí útočník Škoda sklepl míč, ale Řezník zaváhání napravil a tělem míč pokryl před nabíhajícím Zmrhalem.

49

Velká šance Slavie! Po opatrné první půli přišla hned na začátku druhého poločasu velká příležitost. Domácí kapitán Škoda dostal skvělou přihrávku od Zmrhala a šel prakticky sám na plzeňskou branku, i když ho jeden z plzeňských obránců křižoval. Škoda si počítal zkušeně, kličkou se ho zbavil. Zdálo se, že si dal míč dál od nohy a dojde si pro něj gólman Kozáčik, ale ani on Škodu nezastavil. Slávistický útočník ovšem v tísni zakončil nepřesně - jeho lob z hranice pokutového území do branky neletěl.

50

A další šance pro domácí tým, tentokrát po standardní situaci. Po centru z pravé strany zůstal u vzdálenější tyče zcela volný Deli. Ale nedal.

51

Rušný průběh před plzeňskou brankou pokračuje, tentokrát však Hušbauer tvrdě zasáhl gólmana Kozáčika.

52

Na druhé straně zakončoval z pravé strany Petržela, míč po zásahu gólmana Pavlenky skončil vedle branky.

53

Rozhodčí se ovšem původně brankářova zákroku nevšimli, Krmenčík u gólmana dotíral, ať se přizná. A Pavlenka přikývl.

54

Z rohu vzešla jen slabá hlavička mimo.

55

Žlutou kartu dostal Tomáš Hořava (Plzeň)

58

Plzeňský záložník Hromada si navedl míč na střelu, ale pálil nepřesně.

60

Žlutou kartu dostal David Limberský (Plzeň)

63

Úvod druhého poločasu byl sice výrazně živější než první poločas, ale teď příležitostní ubylo. Naposledy se Slavia snažila po vhazování na levé straně, Škoda pak sklepával hlavou míč do strany, ale hosté se ubránili.

65

Přímý kop Slavie od levé postranní lajny: Hušbauer pravačkou centroval, míč sice letěl ke Škodovi na hranici pokutového území, ale obránci hostů byli ve vzduchu důraznější.

68

Pátý roh Plzně: slávisté byli na bližší tyči důslední a dál Petrželův centr pravačkou nepustili.

69

Střídání Plzeň: ze hřiště odešel Michael Krmenčík, nahradil ho Marek Bakoš

69

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Antonín Barák, nahradil ho Muris Mešanovič

70

Po Škodově hlavičce už už spěchal do šance nový muž na trávníku Mešanovič. Plzeňský stoper Hejda odehrál míč na roh.

71

Roh přinesl další šanci Slavie. Po centru se totiž dostal k zakončení Frydrych, hlavou usměrňoval míč od levé tyče k té druhé, ale gólman Kozáčik se natáhl do vzduchu a míč bezpečně chytil do rukavic. Měl štěstí, že hlavička nebyla příliš prudká.

72
Červená karta

Červenou kartu dostal Radim Řezník (Plzeň)
Hosté budou v závěru zápasu dohrávat v deseti. Řezník přišel o míč, sebral mu ho Zmrhal. A plzeňský bek pak fauloval.

73

Emoce před brankou Plzně: na stopera Hejdu letěly kelímky ze slávistického kotle.

74

Střídání Plzeň: ze hřiště odešel Milan Petržela, nahradil ho Aleš Matějů

76

Žlutou kartu dostal Marek Bakoš (Plzeň)
za skluz ve středu hřiště, po němž zůstal na trávníku ležet Ngadeu Ngadjui.

77

Počet diváků 19 084 (99 % z kapacity 19 370)

78

Slávisté mohli jít do brejku, Mešanovič vystihl nepřesnou zpětnou přihrávku hostů, ale Hejda ho odzbrojil.

78

Žlutou kartu dostal Martin Zeman (Plzeň)

80

Žlutou kartu dostal Josef Hušbauer (Slavia)
za faul na Zemana ve středu hřiště.

80

Do konce utkání zbývá deset minut, Slavia hraje v početní výhodě a teď bude kopat roh. Třetí v zápase.

81

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Jaromír Zmrhal, nahradil ho Stanislav Tecl

82

A byl to právě Tecl, který po rohu zakončoval. Míč, který propadl, ale poslal vysoko nad.

83

Teď se ovšem chvíli nehraje, sudí přerušuje hru: srazili se Sýkora a Hromada. Rozhodčí také hned povolává lékaře.

84

A když se zase hrát začalo, měla Slavia velkou šanci. Zakončoval Mešanovič, i když už to vypadalo, že vhodný okamžik prováhal a Hubník ho dostihne. Přesto zakončil, ale Kozáčik míč skvěle vyškrábl.

85

Ruka! ukazovali slávisté rozhodčímu poté, co Hrošovský na hranici pokutového území srazil střílený centr. Hrajte dál, nic, gestikuloval sudí.

85

A když tedy sudí nepískl, hra pokračovalo a domácí měli další obrovskou šanci. Z levé strany přišel přetažený centr, po hlavičce se míč vrátil před branku, pár kroků před čáru, kam nabíhali Hušbauer s Mešanovičem. A? Vedle!

86

Střídání Plzeň: ze hřiště odešel Martin Zeman, nahradil ho Jan Kovařík

87

Roh pro Slavii: plzeňský gólman Kozáčik boxoval míč, který nepříjemně padal pod břevno.

88

Michal Frydrych (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Plzeň 1:0
Domácí skórují po rohu z pravé strany a pár minut před koncem se ujímají vedení. Centroval Sýkora, míč přeletěl k druhé tyči, kde se prosadil Frydrych a blízka usměrnil míč do sítě.

89

Do konce utkání zbývá pár minut, slávistický kotel burácí, skanduje a zpívá.

90

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Josef Hušbauer, nahradil ho Jasmin Ščuk

90

Devadesátá minuta už je pryč, slávisté měli roh a drží míč u rohového praporku soupeře.

90

Žlutou kartu dostal Jan Sýkora (Slavia)

90

Plzeňský gólman Kozáčik poslal dlouhým nákopem míč dopředu, ale hra se zase hned vrací před jeho branku. Slavia v závěru kontroluje průběh, teď má navíc přímý kop. Logicky nespěchá.

90

Slávisté potvrzují vedení v tabulce, před druhou Plzní mají už čtyřbodový náskok, byť její dnešní soupeř bude dohrávat odložený zápas.