Vítejte u on-line přenosu z utkání Evropské ligy, v němž se pražská Sparta představí na půdě Schalke 04. Zápas v německém Gelsenkirchenu začíná přesně v 19 hodin, sledujte ho spolu s námi minutu po minutě.
Fotbalisté Schalke 04 zatím beze zbytku naplňují roli hlavního favorita skupiny K. V úvodních dvou zápasech si hladce poradili jak s kyperským Apoelem, tak i s řeckým Tripolisem a na čele tabulky mají vedle šesti bodů parádní skóre 7:0. Svěřencům trenéra Breitenreitera, jenž tým převzal letos v létě, se daří i v domácí bundeslize. Jeden z nejbohatších evropských týmů zatím v Německu drží třetí příčku, lepší jsou pouze týmy stoprocentního Bayernu a Dortmundu.
Sparta zůstává při své sedmé účasti v základní skupině Evropské ligy dva body za německým favoritem. Na remízu 1:1 z Tripolisu zareagovali Pražané přesvědčivým domácím vítězstvím nad Nikósií 2:0. Pokud by dnes v padesáti tisícové Veltins Areně zvítězili, posunuli by se po polovině odehraných zápasů do čela skupiny.
Sparťané na německého soupeře vyrukují s jednou - pravděpodobně vynucenou - změnou. I když trenér Ščasný před utkáním ujišťoval, že bude Lafata díky prvotřídní péči lékařů připravený, na hrotu útoku místo něj začíná Fatai. Ani domácí ale nemohou počítat se svojí hlavní útočnou zbraní - zkušený Huntelaar totiž léčí lehké zranění. Kromě toho udělal kouč Schalke Breitenreiter v porovnání s posledním ligovým zápasem v sestavě pět změn.
Je třicet minut před výkopem a obě mužstva už jsou na hřišti, hráči se rozcvičují. Pomalu se zaplňuje sparťanský sektor, v hledišti bude hosty podporovat přes tři tisíce fanoušků.
Veltins Arena se pomalu plní a i když v Gelsenkirchenu prší, plno fanoušků si svléká zimní bundy. Střecha stadionu je totiž zatažená, takže v "hale" je příjemné klima. Sychravé počasí fotbalisty tentokrát trápit nebude.
Stadionem duní hlasitá hudba, na velké kostce nad trávníkem běží záběry fanoušků. Ti sparťanští už ve svém sektoru vyvěsili plno vlajek a pozorují, jak se hráči protahují. Někde na tribuně sedí i potrestaný trenér Ščasný.
Překladatel z němčiny přečetl do mikrofonu sestavu Sparty, hostující fanoušci spustili potlesk. Ale teď jsou víc slyšet domácí, hlasatel čte jejich sestavu.
U postranní čáry kulhá Martin Frýdek, to nevypadá pro Spartu dobře. Levý obránce se zranil při rozcvičení, drží se za levé stehno a míří do kabiny.
Lafatovo opomenutí v sestavě není podle asistenta trenéra Sparty Svobody vynucené. „David je stoprocentně připravený, nehraje z taktických důvodů," uvedl krátce před zápasem.
Stadion se nakonec hodně slušně zaplnil, návštěva bude takřka padesát tisíc. Teď opět duní hlasitá hudba, domácí fanoušci mají nad hlavou klubové šály a zpívají.
Týmy jsou na trávníku, zní hymna Evropské ligy. A pohled na sparťanskou sestavu odtajňuje, že zraněného Frýdka nahradí na levém kraji obrany Matěj Hybš.
1
Začal první poločas utkání Schalke 04 - Sparta
1
Zápas zahájili výkopem domácí fotbalisté, kteří se pokusí o první útočnou akci.
2
Ayhanův centr z přímého kopu, který zavinil sparťan Konaté, dolétl až do rukavic brankáře Bičíka.
3
Hráči Schalke v úvodu mají míč na kopačkách. Hráčům Sparty se zatím nedaří držet balon.
4
Zaplněné Veltins Areně se krásně představil hostující Konaté. Na pravé straně si pohrál s obráncem Kolašinacem, pronikl od pokutového území, střílel ale jen do boční sítě.
5
Také na sparťanskou bránu mířil první střelecký pokus. Ayhan pálil z dvaceti metrů vedle.
6
Franco Di Santo (Schalke 04) vstřelil gól. Schalke 04 - Sparta 1:0
Schalke jde do rychlého vedení. Ze standardní situace odcentroval do velkého vápna Ayhan přesně na hlavu Di Santa, kterého neuhlídal Brabec. Domácí útočník hlavou překonal Bičíka.
8
Goretzkův zablokovaný centr zachytil Costa, o několik vteřin později si stejný hráč domácích chtěl vymodlit penaltu. Hybš se ho ale v souboji nedotkl a záložník Schalke může být rád, že nedostal žlutou kartu za filmování.
9
Di Santo chtěl hlavou na levé straně hřiště posunout míč ke Kolašinacovi, míč na kluzkém terénu odskotačil do autu. O postupný útok se mohou pokusit sparťané.
10
Matějovský přenesl hru na pravou stranu, odkud Mareček centroval do pokutového území. Tam ovšem před Fataiem odehrál míč Höwedes.
11
Schalke drží míč na kopačkách na vlastní polovině. Po brzkém vedoucím gólu mohou domácí hrát jen to, co potřebují.
13
Jenže sparťané budou chtít hrozit z protiútoků. Jeden takový předvedl tandem Matějovský-Krejčí. Akce ztroskotala v předfinální fázi.
14
Poprvé v utkání se na polovině soupeře na delší dobu zabydleli sparťané, k Fährmannově bráně se ale zatím hosté nedostávají.
15
Ze střední vzdálenosti nakonec zkusil vystřelit Matějovský, balon ale skončil asi dva metry vedle Fährmannovy pravé tyče.
17
Kolašinacovu zpětnou přihrávku do pokutového území vystihl stoper Brabec. Jeho bleskurychlý pokus o rozehrávku směrem k Fataiovi byl nepřesný.
18
Dočkal vysunul do pokutového území Jiráčka, jehož přihrávku před bránu odkopl do bezpečí Neustädter.
19
Z dálky zkusil štěstí Brabec, bránu ale výrazně netrefil. Vzápětí se po pravé straně znovu snažil o zakončení Konaté, obrana Schalke byla pozorná.
20
Sparta v posledních minutách přeci jen nachází recept na defenzivu Schalke. Zatím se jí ale nedaří ohrozit brankáře Fährmanna přímo. Naposledy mohl strážce domácí brány vydechnout po centru Marečka, Krejčí totiž na míč nedoskočil.
21
Rychlonohý Di Santo se rozběhl okolo Brabce , který míč v poslední chvíli stačil odkopnout alespoň na roh.
22
A po standardní situaci domácí málem skórovali podruhé. K hlavičce se tentokrát dostal Choupo-Moting, v těžké pozici ale Bičíkovu bránu přestřelil.
24
Ke Konatému letěl dlouhý míč na útočnou polovinu, pravý záložník Sparty ovšem nezpracoval míč ideálně.
25
Jiráček byl na útočné polovině faulovaný Goretzkou - standardní situace pro Spartu, která stále neohrozila brankáře Fährmanna.
26
Ani teď ale nedošlo ke střele. Pro Dočkalův centr si Fährmann v poklidu došel.
27
Kolašinac dlouhý míč na levé straně nedostihl. Celou situaci navíc kontroloval i Bičík, jenž nyní rozehraje od vlastní brány.
29
Zatím střelecky aktivnímu Ayhanovi teď nabil k zakončení Choupo-Moting. Turecký fotbalista ale pálil z hranice šestnáctky nad břevno.
30
Dvakrát během několika vteřin se do zakončení dostával sparťan Fatai. Nejdříve mu scházel krok při centru Dočkala z pravé strany, přihrávka Krejčího k němu kvůli zásahu obránce neprošla.
31
Hráči Schalke předvedli po rohu Sparty bleskurychlý protiútok, který táhl mladý Meyer. Při spolupráci účastníků mistrovství Evropy do 21 let v České republice vybídl přihrávkou ke střele Höjbjerga. Dánskému záložníkovi, patřícímu Bayernu, ale zmenšil střelecký úhel Bičík a tvrdou ránu vyrazil na roh.
33
Jiráček posunul krásnou přihrávku do velkého vápna na Krejčího, od něj míč putoval k Fataiovi, který si před brankářem Fährmannem nepohlídal ofsajdové postavení.
34
Žlutou kartu dostal Pierre-Emile Höjbjerg (Schalke 04)
Za ruku ve středu hřiště udělil rozhodčí první žlutou kartu zápasu.
35
Brabcův nákop prodlužoval na levou stranu Fatai v domnění, že míč přebere Krejčí. Ten si ale seběhl do středu hřiště, kde se s balonem nepotkal.
36
Kolašinac na levé straně na malou chvíli utekl Marečkovi až do pokutového území. Tam centr domácího obránce stačil Mareček zablokovat.
37
S bráněním standardních situací mají zatím sparťané problém. Po rohovém kopu tentokrát nechali hosté hlavičkovat Kolašinace. Domácí si roh zopakují.
38
I při dalším rohovém kopu domácí zakončili, avšak Goretzkův pokus mířil hodně vysoko.
39
Konatého přihrávku z pravé strany chytře pustil k Dočkalovi Jiráček. Kapitán Sparty ale v největší šanci zápasu dloubnul míč jen do rukavic Fährmanna.
40
Výrazněji se teď ozývají i fanoušci Sparty, kteří si žádají vstřelený gól v síti Schalke. To zatím - až na situaci z předchozí minuty - nepustilo Spartu k jediné střele na bránu.
42
Marečkův průnik do pokutového území zastavil před pokutovým územím Choupo-Moting. Sparta má míč ve své moci, jenže od soupeřovy brány hraje po většinu času hodně daleko.
43
Schalke naopak vyráží do rychlých brejků. V tom posledním zastavil Meyera včasným taktickým faulem Mareček.
44
Kolašinac byl přistižen v ofsajdu. Di Santovu přihrávku proto převzít nemohl. K poslednímu útoku v první půli se naopak mohou nadechnout sparťané.
45
Na Matějovského přihrávku se v pokutovém území natahoval Krejčí, bude z toho alespoň roh.
45
Costa se před poločasem dostal po rohovém kopu do zakončení, opět ale balon mířil pouze do míst, kde stál brankář Fährmann.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
45
Sparta hraje zatím na hřišti favorizovaného Schalke 04 vyrovnaný zápas. Zbytečná inkasovaná branka z šesté minuty, kdy po přímém volném kopu neuhlídal Di Santa obránce Brabec, ale zatím dělá rozdíl mezi oběma mužstvy. Největší příležitost Sparty měl její kapitán Dočkal. Ve slibné pozici ovšem míč nastřelil pouze do brankáře Fährmanna.
45
Týmy jsou zpět na trávníku Veltins Areny. Ke změnám v sestavě se zřejmě žádná ze stran nechystá, druhý poločas začne za malý okamžik.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Schalke 04 - Sparta
46
Do druhého poločasu vstoupila s míčem Sparta. Zezadu od Bičíka teď hosté zakládají první ofenzivní akci.
47
Schalke se však nájezdu Sparty ubránilo, po faulu na Meyera navíc domácí budou u míče.
48
Sparta po přestávce aktivněji presuje, po zisku míče se jí ale nedaří přesně rozehrát.
48
Mladý Meyer se prokličkoval do pokutového území Sparty, kde nenašel žádného spoluhráče v modrém dresu. Domácí zůstávají přesto na dostřel Bičíkovy brány.
49
Obléhání pokutového území ale zastavil pomalým návratem z ofsajdové pozice Choupo-Moting. Míče se zmocní hosté.
50
Kehinde Fatai (Sparta) vstřelil gól. Schalke 04 - Sparta 1:1
Pražané jsou krátce po přestávce zpět ve hře! Konaté z pravé strany se štěstím prošel až před pokutové území, kde přes Höwedese dostal míč k nehlídanému Fataiovi. Sparťanský střelec posledních týdnů chladnokrevně z prvního doteku poslal míč podél brankáře Fährmanna k tyči a srovnal na 1:1.
52
Netrvalo to dlouho a Schalke mohlo být zpět ve vedení. Příliš mnoho prostoru poskytla obrana Sparty v pokutovém území Choupo-Motingovi, kamerunský útočník ale střílel nad bránu.
54
Schalke chce po inkasované brance zpět do vedení. Sparťané se ale rohovému kopu ubránili.
55
Naopak sebevědomý Konaté pronikl znovu až do pokutového území Schalke, tam si na něj počkali hned dva bránící domácí a čistě ho o míč obrali.
56
Kolašinace zastavili na pravé straně společnou prací Brabec s Konatém, pokus o rychlý protiútok ale nevyšel. Fatai totiž vysoký balon v těžké pozici nedokázal zpracovat.
58
Hra se teď v podání obou týmů poněkud uklidnila, a tak se o hlavní vzruch ve Veltins Areně starají fanoušci Sparty, kteří oslavují vyrovnání zapalováním dýmovnic.
59
Costa si neodpustil faul na Di Santa u pravé postranní lajny. Z podobné pozice hosté v úvodu zápasu inkasovali, za míčem je připravený opět Turek Ayhan.
60
Opět to bylo nebezpečné, protože směrem k Bičíkovi nejprve balon prodloužil Höjbjerg a vzápětí domácí dostali míč dokonce do sítě, jenže střílející Choupo-Moting byl v době přihrávce v ofsajdu. Pokračuje se proto za nerozhodného stavu.
61
Střídání: Schalke 04: ze hřiště odešel Pierre-Emile Höjbjerg, nahradil ho Leroy Sané.
61
Střídání: Schalke 04: ze hřiště odešel Kaan Ayhan, nahradil ho Johannes Geis.
62
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Tiémoko Konaté, nahradil ho David Lafata.
63
David Lafata (Sparta) vstřelil gól. Schalke 04 - Sparta 1:2
Přišel, viděl, skóroval. Útočník Lafata před několika vteřinami nahradil na hřišti Konatého a po rohovém kopu, kdy se k němu od domácího Goretzky šťastně odrazil míč, z otočky pohotově zakončil tyči!
65
Sparta se na půdě horkého favorita dostala do skvělé pozice. Necelých dvacet minut z druhého poločasu jí stačilo k tomu, aby otočila nepříznivý vývoj zápasu. A v rohu za Bičíkovou brankou, kde jsou shromážděni fanoušci Sparty, se bouřlivě slaví.
66
Dočkal si nerozuměl s Krejčím, a tak hosté míč na polovině Schalke ztratili.
67
Žlutou kartu dostal Nhamoinesu Costa (Sparta)
Costa si opět vyšlápl na Di Santa, tentokrát už ale za svůj zákrok uviděl žlutou kartu.
68
Bičík ale centr ze standardní situace pokryl. Proto si může obrana Sparty oddechnout.
69
Po faulu na Hybše rozehrála Sparta přímý volný kop. Centr do pokutového území přiťukl Costa hlavou k Marečkovi. Ten z voleje střílel v nebezpečném prostoru nad bránu.
70
Dočkal hledal před vápnem Lafatu, před nímž včas vystoupil a míč odehrál kapitán Schalke Höwedes.
71
Do konce zápasu zbývá něco přes dvacet minut. Čas teď logicky rychleji ubíhá domácím, kteří proti Spartě zatím nezvládají roli favorita. Po práci Krejčího se navíc budou bránit dalšímu rohovému kopu.
72
Leroy Sané (Schalke 04) vstřelil gól. Schalke 04 - Sparta 2:2
Jenže tenhle rohový kop Spartě vůbec nevyšel. Dočkalův centr zachytil brankář Fährmann a okamžitým výhozem založil rychlý kontr. Di Santo postupoval proti rozevřené obraně, posunul míč uličkou k střídajícímu Sanému, který si poradil náramně. Obešel Bičíka a levačkou dostal míč do prázdné branky.
74
Fatai, který se po příchodu Lafaty posunul na pravý kraj hřiště, se probíjel kupředu, proti přesile ale o míč přišel.
75
Jiráčkovu střelu domácí obránci tečovali těsně vedle. Sparta bude mít další rohový kop.
76
Tentokrát už po rozehrání Dočkalův centr vypadal nebezpečněji. K Lafatovi se i přesto balon nedostal.
77
S vyrovnáním ožili také domácí fanoušci, kteří se teď starají o parádní atmosféru. Hráči Schalke mezitím trochu uklidnili hru a postupným útokem se snaží najít mezery v hostující obraně.
78
Jednu z mezer nakonec objevil na levé straně Kolašinac. Jeho přihrávku směrem k Di Santovi však vystihl sparťan Costa, který povedeným skluzem vybojoval míč pro své barvy.
79
Costa v krátkém časovém sledu podruhé. Tentokrát odhlavičkoval z pokutového území míč po centru Caiçary.
81
Meyerův centr zleva našel na zadní tyči Saného, jehož neuhlídal obránce Hybš. Střelec druhé branky Schalke tentokrát hlavou nezamířil ideálně.
83
Sané je po příchodu na hřiště velmi aktivní. Podruhé dvou minut ale střílel nepřesně.
84
Střídání: Schalke 04: ze hřiště odešel Sead Kolašinac, nahradil ho Dennis Aogo.
Poslední změna v domácím dresu. Sparta má ještě k dispozici dvě střídání.
85
Hodně prostoru nechali sparťané nebezpečnému Sanému, který tentokrát už střílel přesněji. Z pětadvaceti metrů vystřelil jen těsně nad břevno. Brankáři Bičíkovi se počínání jeho spoluhráčů při bránění vůbec nelíbilo.
85
Žlutou kartu dostal Matěj Hybš (Sparta)
Druhá žlutá karta pro hráče Sparty. Hybš tvrdě fauloval Goretzku.
87
Ve vlastním pokutovém území se teď nechává ošetřovat Fatai. Rozhodčí naznačuje nervózním domácím, že nastaví patřičný počet minut.
88
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Kehinde Fatai, nahradil ho Mario Holek.
Fatai opustil hřiště v doprovodu lékařů. Obranu Sparty vyztuží v závěrečných minutách Holek.
89
V posledních minutách představuje veškeré nebezpečí v podání Schalke pouze a jen mladý Sané. V cestě do pokutového území ho teď v poslední chvíli zastavil Brabec. Akce bude pokračovat rohovým kopem.
90
Na úvod tříminutového nastavení se provinil útočným faulem Di Santo. Sparťané si mohou v defenzivě trochu oddechnout.
90
Neustädter vyčinil Matějovskému, který po jednom ze soubojů zůstal ležet na hřišti. Záložník Sparty ale nezdržuje, střet to byl nepříjemný a středopolař hostů je v péči lékařů.
90
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Marek Matějovský, nahradil ho Josef Hušbauer.
Poslední změna. Matějovský odkulhal, zápas místo něj dohraje Hušbauer.
90
Schalke drží míč, Sparta se snaží na půdě favorita udržet remízový výsledek. Do konce zbývá necelá minuta.
90
Geisův centr ještě usměrnil na bránu Sparty Goretzka. Bičík neměl problém míč zachytit.
90
Střídající Geis ještě z dálky zkoušel štěstí, jenže odražený míč napálil o několik metrů vedle a vysoko.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:2.
90
Sparta dotáhla zápas na půdě favorizovaného Schalke do remízového konce. I když hosté na začátku druhého poločasu otočili výsledek zásluhou gólů Fataie a Lafaty, střídající Sané, jenž obráncům Sparty pořádně zatápěl, nakonec vyrovnal.
90
Ze zápasu Schalke 04 - Sparta je to už všechno, ale program on-line přenosů na portálu iDNES.cz ještě zdaleka nekončí. Už za pár minut začínají svá utkání další dva čeští pohároví zástupci. Plzeň hraje ve Vídni proti Rapidu, Liberec doma hostí holandský Groningen. Příjemný fotbalový večer.

FC Schalke 04 Schalke 04 (4-4-2)

Fährmann
Caiçara
Höwedes
24 Ayhan
Ayhan
61. min Geis o hráči
Kolašinac
84. min Aogo o hráči
Höjbjerg
61. min Sané o hráči
Goretzka
Neustädter
7 Meyer
Meyer
Choupo-Moting
Di Santo

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

Konaté
62. min Lafata o hráči
Matějovský
90. min Hušbauer o hráči
Dočkal
Jiráček
Krejčí
7 Fatai
Fatai
88. min Holek o hráči

Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares

5. listopadu 2015 21:05Sparta–Schalke 04 1:1
22. října 2015 19:00Schalke 04–Sparta 2:2