Vítejte u podrobné reportáže z utkání Českého Superpoháru, v němž úřadující mistr Liberec přivítá vítěze loňského Poháru České pošty Olomouc. Souboj o Superpohár otevírá domácí sezonu potřetí, v předchozích dvou případech se radovali mistři, tedy Sparta a Plzeň.
Domácí Liberec už za sebou má soutěžní premiéru, v úterním předkole Ligy mistrů porazil kazašskou Karagandu 1:0. Proti tomuto duelu vyměnil trenér Šilhavý téměř polovinu základní sestavy, nově jsou v ní Tóth, Šural, Butenin, Breznaník a Delarge.
Olomouc s novým trenérem Pivarníkem má za sebou 12 přípravných zápasů. Největší vypovídající hodnotu mají poslední tři duely z rakouského herního soustředění, v němž Sigma zdolala Željezničar Sarajevo 2:0, remizovala s rumunským Pandurii 2:2 a prohrála s tureckým Bursasporem 1:3.
Stadionem zní česká hymna, na tribunách ji ale příliš mnoho fanoušků neposlouchá.
1
Začal první poločas utkání Liberec - Olomouc
1
Za olomoucké obránce si naběhl liberecký útočník Delarge, akci zastavil ofsajd.
2
Olomouc si málem dala vlastní gól! Liberecký polovysoký centr z pravé strany na Delarge zasáhl ve skluzu olomoucký stoper Golban tak nešikovně, že jen o kousek minul horní roh vlastní branky.
3
Následný roh Liberci nevyšel.
5
Míč zatím drží převážně domácí, kteří nyní rozvážně kombinují na vlastní polovině.
6
Po Váchově chybě ale vyrazila Olomouc do brejku, při němž jejímu útočníkovi Doležalovi chybělo jen pár decimetrů, aby dosáhl na přihrávku do malého vápna.
8
O odpověď Liberce se snažil Šural, jeho pokus o centr z pravé strany zastavil Škerle.
10
Liberecký Breznaník nedosáhl na dlouhý míč, v posledních okamžicích je k vidění hlavně boj o střed hřiště.
13
Olomoucký brankář Zlámal si zahrál hlavou, když těsně před šestnáctkou odvracel míč před nabíhajícím Delargem.
14
Olomoučtí obránci včas vystoupili a chytili tak Breznaníka do ofsajdové pasti.
16
Olomouc rozehrála přímý kop signálem, po němž domácí brankář Bičík nedosáhl na přihrávku podél brankové čáry, kterou tak musel odvrátit Fleišman.
17
Další přímý kop Olomouce tentokrát přinesl centr, který odhlavičkoval Kelič.
18
Hosté výrazně ožili a Liberec měl štěstí, že Navrátil v šestnáctce trefil volejem před ním stojícího obránce.
20
Liberci vyšla postupná akce, při níž Štajner postrčil míč na levou stranu Breznaníkovi. Ten se v úhlu ocitl sám před brankářem Zlámalem, obloučkem ale poslal míč nad břevno.
23
I nadále pokračuje rychlá hra od vápna k vápnu. Liberec se snaží o rychlé kombinace na menším prostoru, Olomouc se pokouší o přímočaré útoky.
24
Martin Doležal (Olomouc) vstřelil gól. Liberec - Olomouc 0:1
Útočník Doležal potvrzuje skvělou letní střeleckou formu. Stejnou zásluhu na gólu má ale Schulmeister, který na pravé straně převálcoval Fleišmana a poslal ideální centr na malé vápno, na který si naskočil volný Doležal a hlavičkou o zem překonal Bičíka.
26
A Olomouc bude kopat penaltu poté, co Navrátil upadl po kontaktu s Fleišmanem.
26
Žlutou kartu dostal Jiří Fleišman (Liberec)
27
Michal Ordoš (Olomouc) proměnil pokutový kop. Liberec - Olomouc 0:2
Ordoš si s penaltou poradil chladnokrevně, když poslal míč po zemi k tyči, ke které se marně vrhal brankář Bičík. To byly hodně krušné tři minuty pro Liberec.
29
Liberec mohl snížit, když si pro Kušnírovu zpětnou přihrávku došel ve vápně Kelič, míč ale špatně trefil a poslal ho vysoko nad.
29
Žlutou kartu dostal Aleš Škerle (Olomouc)
30
Znovu v akci domácí. Šural se šikovně uvolnil a přihrál Štajnerovi, který ale v běhu z patnácti metrů přestřelil.
31
Žlutou kartu dostal Tomáš Hořava (Olomouc)
33
V posledních minutách se na hřišti hodně přiostřilo.
34
Liberec neustále ohrožuje hostující branku. Teď se do šance dostal Delarge, který ovšem tvrdou střelu z šestnáctky namířil přímo do brankáře Zlámala.
35
Po následném rohu Slovanu zkusil nůžky Šural, z velkého úhlu ale branku netrefil.
37
Liberec drží míč a snaží si postupnou kombinací připravit další příležitosti.
38
Žlutou kartu dostal Artem Butenin (Liberec)
Ukrajinský záložník zastavil akci soupeře skluzem zezadu.
41
Liberec si poněkolikáté vytvořil slibnou pozici, Šural však místo přihrávky na volného Váchu zkoušel na hranici vápna kličku, která mu nevyšla.
43
Liberecký tlak místy působí hodně silně, Olomouc ale stále drží čisté konto.
44
Konžský útočník Delarge si poradil se dvěma soupeři a uvolnil Šurala, jehož rána z úhlu provětrala rukavice olomouckého brankáře Zlámala.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:2.
45
Hodně krutý poločas pro Liberec. Domácí tým víc držel míč a předvedl několik pěkných akcí, kvůli tříminutovému výpadku ale prohrává o dva góly. Olomouc usilovně brání a pokouší se o brejky, z nichž dva vyšly.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Liberec - Olomouc
46
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Artem Butenin, nahradil ho Miloš Bosančič.
Liberecký trenér logicky posiluje ofenzivu.
46
Domácí Šural pokazil nadějnou akci, když se dostal za záda olomouckých beků a mohl postupovat sám na branku, místo toho ale ukvapeně a nepřesně centroval na druhou stranu na Breznaníka.
47
Liberecký Breznaník se snažil proniknout do vápna, místo toho po podklouznutí skončil na zemi.
49
Domácí začali druhý poločas stejně, jako skončili ten první, tedy pokusem o nápor.
51
První vážnou olomouckou akci ve druhé půli pokazil Ordoš hned dvakrát. Nejprve po jeho špatné přihrávce ještě vybojoval míč Doležal, pak už Ordoš přišel na hranici šestnáctky o balon definitivně.
54
Další útok hostů už přinesl slušnou šanci. Navrátil si na hranici šestnáctky šikovně zasekl míč a pokoušel se o technickou střelu na vzdálenější tyč, kterou však břichem zastavil Tóth.
55
Žlutou kartu dostal Ondřej Kušnír (Liberec)
Liberecký obránce vrátil Navrátilovi předchozí povedenou kličku.
57
Liberci v posledních minutách nevychází souhra, takže Sigma s přehledem kontroluje svůj náskok.
59
Štajner chytře vysunul Šurala, před kterého se však dostal olomoucký Vepřek a liberecký záložník jej fauloval.
62
Z velké dálky napřáhl domácí Breznaník, jeho střela dolétla jen na hranici pokutového území. Liberec působí bezradně.
64
Šural centroval nepřesně, Bosančičovi poté utekl míč až k soupeřově brankáři. Olomoucká obrana zůstává neprůchodná.
66
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Dzon Delarge, nahradil ho Zbyněk Musiol.
Změna na libereckém hrotu.
68
Na trávníku zůstal ležet olomoucký Navrátil, který dostal bolestivý zásah do kolena.
69
Střídání: Olomouc: ze hřiště odešel Jan Navrátil, nahradil ho Michal Hubník.
Navrátil nemohl pokračovat, nahrazuje jej jiný útočník Hubník.
70
Hořava před domácí šestnáctkou prováhal možnost ke střele nebo přihrávce a přišel o míč.
71
Střídání: Olomouc: ze hřiště odešel Martin Doležal, nahradil ho Martin Pospíšil.
Sigma tímto krokem posiluje záložní řadu.
73
Liberec se stále marně snaží proniknout do olomoucké defenzivy. Z dálky tak vypálil Breznaník, brankář Zlámal jeho pokus bez potíží lapil.
76
Liberečtí hráči se třikrát za sebou dostali k centru, po tom posledním poslal Štajner míč hlavou vedle vzdálenější tyče.
78
Štajner před vápnem naznačil střelu a pokoušel se o kličku, olomoucký Škerle se nenechal nachytat.
79
Jeden ze vzácných olomouckých výpadů málem přinesl gól, když Schulmeisterova přihrávka z ostrého úhlu prošla kolem gólmana Bičíka, za něhož musel před brankovou čarou zaskočit Kušnír.
81
Domácí Vácha předvedl střelu ze zoufalství, podle toho také dopadla.
81
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Jiří Štajner, nahradil ho Jevžen Morozenko.
Libereckým divákům se představuje ukrajinský nováček.
83
Slovanu se naskytla nadějná standardka, Fleišman ale poslal míč jen do zdi.
85
Další přímý kop Liberce, tentokrát z místa napravo od šestnáctky. Vácha centroval, Olomouc se opět ubránila.
86
Střídání: Olomouc: ze hřiště odešel Jan Schulmeister, nahradil ho Martin Šindelář.
Sigma posiluje defenzivu.
87
Hubník se v libereckém vápně dostal k hlavičce, v tísni však míč nedokázal usměrnit na branku.
89
Čas se krátí a Liberci už docházejí nápady. Olomoučtí pevně drží své pozice.
90
Rozhodčí nastaví 3 minuty.
90
Olomoucký brankář Zlámal musel zasahovat, při Kušnírově stříleném centru měl ale víc práce s faulujícím útočníkem než s chycením míče.
90
Zbývá poslední minuta nastavení a na Superpohár už je připevňován štítek na znamení olomouckého triumfu.
90
Hřiště v bolestech opouští domácí Breznaník, který si poranil rameno.
90
Šural přetáhl centr, to byla zřejmě poslední liberecká akce.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:2.
90
Olomoučtí hráči slaví zisk druhé trofeje v historii Sigmy, po jarním triumfu v Poháru České pošty získávají i Superpohár. Dvougólový náskok získali vítězové v prvním poločase, v němž přežili několik libereckých šancí, po změně stran už hosté duel kontrolovali a mistra do žádné větší šance nepustili.

Logo Synot FC Slovan Liberec Liberec (4-5-1)

Štajner
81. min Morozenko o hráči
Butenin
46. min Bosančič o hráči
Breznaník
28 Delarge
Delarge
66. min Musiol o hráči

Schulmeister
86. min Šindelář o hráči
Doležal
71. min Pospíšil o hráči
Navrátil
69. min Hubník o hráči

Rozhodčí: Trutz - Chládek, Vorel

11. března 2019 18:00Olomouc–Liberec 2:1
29. září 2018 19:00Liberec–Olomouc 3:0
2. prosince 2017 15:00Liberec–Olomouc 1:0
5. srpna 2017 17:00Olomouc–Liberec 2:1
9. dubna 2016 17:00Liberec–Olomouc 2:1
17. října 2015 17:00Olomouc–Liberec 1:1
31. května 2014 18:00Liberec–Olomouc 1:1