Dobrý den, vítejte u sledování přátelského mezistátního zápasu mezi Českem a Slovenskem. Průběh duelu vám přiblížíme minutu po minutě.

Sestava českého týmu: Vaclík – Gebre Selassie, Sivok, Suchý, Limberský – Plašil, Darida – Dočkal, Ordoš, Krejčí – Lafata.

Jak trenér Michal Bílek řekl, tak udělal - do základní sestavy nasadil čtyři nováčky. Jsou jimi sparťanský brankář Tomáš Vaclík, jeho spoluhráč Ladislav Krejčí a další dva ofenzivní záložníci Bořek Dočkal a Michal Ordoš.

Pro Ladislava Krejčího bude dnešní mač speciální ze dvou důvodů. Jednak si připíše první start v reprezentaci, jednak bude hrát částečně proti svým. Matka mladého sparťana totiž pochází z Bratislavy.

ČeskoČesko(4-5-1)

23 Vaclík
Vaclík
Gebre Selassie
6 Sivok
Sivok
46. min Latka o hráči
4 Suchý
Suchý
Limberský
74. min Kalas o hráči
11 Dočkal
Dočkal
9 Ordoš
Ordoš
82. min Pospíšil o hráči
13 Plašil
Plašil
22 Darida
Darida
79. min Hořava o hráči
Krejčí
67. min Vydra o hráči
21 Lafata
Lafata
67. min Kozák o hráči

SlovenskoSlovensko(4-5-1)

23 Kuciak
Kuciak
Pekarík
17. min Čišovský o hráči
Hubočan
16 Saláta
Saláta
44. min Guldan o hráči
Zabavník
Hamšík
Pečovský
10 Sapara
Sapara
Guédé
76. min Hološko o hráči
9 Stoch
Stoch
46. min Bakoš o hráči
Sylvestr
46. min Ďuriš o hráči

Rozhodčí: Lechner - Hoxha, Trunner
Počet diváků: 11 464

Slovensko

Patnáct minut před výkopem už jsou oba týmy po rozcvičení v kabinách. Tribuny se pomalu zaplňují, ale pořád je přibližně polovina míst prázdná.

Zajímavé je i střetnutí obou koučů. Stanislav Griga a Michal Bílek jsou bývalí spoluhráči ze Sparty. "Na kolegu se těším, ale chceme hlavně vyhrát," shodují se oba trenéři.

Jedním z debutantů je i olomoucký habán Michal Ordoš, který se tak představí před vlatsními fanoušky. Na lavičce čekají na šanci ještě dva jeho kluboví spoluhráči, rovněž dosud bez reprezentačního startu - záložník Tomáš Hořava a ofenzivní štírek Martin Pospíšil.

Ve slovenské sestavě není jediný hráč, který by působil v Česku. Na střídání jsou připraveni alespoň tři hráči Plzně - Čišovský, Bakoš a Ďuriš.

Dětský sbor pěje státní hymny. Začíná se pochopitelně slovenskou.

Kapitáni a soci ze středu zálohy Marek Hamšík a Jaroslav Plašil si ještě musí odbýt los. A pak už federální derby začne.

1

Začal první poločas utkání Česko - Slovensko
Rozehrávají Slováci v bílém. Češi oblékli červenou kombinaci.

2

Kostrbatá rozehrávka českého týmu vyústila v nákop Suchého. Před slovenským vápnem neúspěšně kličkoval Limberský.

3

David Lafata (Česko) vstřelil gól. Česko - Slovensko 1:0
To je začátek! Plašil našel vpravo Gebre Selassieho, na jehož bochánek si naskočil Lafata a poslal míč hlavou do protipohybu slovenského gólmana Kuciaka. Typická trefa jabloneckého kanonýra.

5

Češi s chutí napadají a podařilo se jim i vystavit Slováky do ofsajdu. Další akce začíná od Sivoka.

6

David Lafata (Česko) vstřelil gól. Česko - Slovensko 2:0
Druhou branku zařídil hbitý Krejčí. Na levé straně obehrál nedůsledného Pekaríka a před odkrytou brankou našel Lafatu. Ten dopravil míč do branky pohotově kolenem.

7

Za českou obranou se schoval útočník Sylvestr, ale místo postupu jeden na jednoho zkusil slabou ránu zpoza vápna. Vaclík si připisuje první a celkem snadný zákrok.

9

Úprk Slováků vpřed zastavil útočný faul Sylvestra na Sivoka.

10

V posledních vteřinách se hrálo téměř výhradně na pravém českém křídle. Dočkalův centr však do vápna neprošel.

11

Vzápětí přetáhl pas z podobných míst obránce Gebre Selassie. Na kraji vápna už Krejčí nedostal od Pekaríka dost prostoru, aby mohl navázat na svou akci před druhou brankou.

12

Otevřený prostor ve středu hřiště využil Darida k bombě ze střední vzdálenosti. Míč však pleskl pouze do stehna slovenského defenzivního záložníka Sapary.

13

Olomoucký Ordoš se zatím před vlastními fanoušky projevuje jako raubíř. Nejdřív nakopl Hamšíka, pak zajel i do Pečovského.

14

Po jeho druhém faulu kopali hosté přímý kop. Vysoký míč Vaclík vyboxoval, pak přišla ještě střela stopera Hubočana. Sparťanský gólman však byl už zase zpět na brankové čáře a bez potíží zasáhl.

15

Aktivní Krejčí nádhernou patičkou uvolnil Limberského. Ten zkoušel střílený centr pod sebe, ale slovenská obrana byla tentokrát připravená.

16

Kolegové na pravé straně se taky nenechali zahanbit. Dočkal neméně efektně přihrál Gebre Sleassiemu, ale ani jeho centr šanci nepřinesl.

17

Střídání Slovensko: ze hřiště odešel Peter Pekarík, nahradil ho Marián Čišovský
Pravý bek nevypadá, že by byl zraněný. A zavinil druhý gól. S koučem Grigou si však přátelsky plácl.

18

Žlutou kartu dostal Miroslav Stoch (Slovensko)
za faul zezadu na Gebre Selassieho.

19

Vaclíkovi se nepovedl odkop. Ovšem fanoušci si pořád spíš vybavují jeho bohorovnou kličku, kterou se před pár vteřinkami zbavil napadajícího soupeře.

20

Druhý ofsajd Slováků si připisuje Stoch po kolmici Hubočana.

21

Právě Hubočan, obránce Petrohradu, uvolnil ve středu obrany místo čerstvému Čišovskému. Slovenská obrana tedy nyní hraje ve složení Hubočan, Čišovský, Saláta, Zabavník.

22

První roh zápasu zahrávali Slováci. Spaarův vysoký míč odhlavičkoval zatím velice jistý Sivok a Češi vyrazili vpřed...

23

...jenže první příslib brejku se nevyplnil a když už Plašil krásně vysunul Dočkala, který mohl pelášit sám na bránu, zvedl asistent správně praporek - záložník Rosenborgu stál v postavení mimo hru.

24

Další spolupráce českých záložníků. Dočkal nabil Plašilovi, který se ze třiadvaceti metrů pokusil o technický oblouček placírkou. Míč skončil asi dva metry nad břevnem.

25

Další střelu zařídil Sivok. Mířil však z dálky po zemi a hodně mimo.

26

Gebre Selassie nasadil k dalšímu úprku podél pravé lajny, ale jeho obloučku na Ordoše se do cesty postavil výtečně předvídající Saláta. Tento stoper je zatím asi nejlepším hráčem hostů.

27

Další nájezd českých útočníků zhatil ofsajd. Ordoš přihrál Lafatovi, který se však potuloval za slovenskou obrannou linií.

29

Lenivá rozehrávka Slováků dala aspoň divákům čas ke skandovanému potlesku. Na hřišti mezitím Plašil patičkou ubránil Guédého a poté se Limberský nechal faulovat od Hubočana.

31

Český tým dál soustředěně brání. Škoda že Plašil v obležení přišel o balon, už se rýsoval zajímavý protiútok.

32

Už tu mohl být hattrick! Centr Gebre Selassieho proletěl přes Krejčího k Lafatovi, který z voleje z hranice malého vápna o metr přestřelil.

33

Ze hřiště kulhá Plašil. Český kapitán se lehce zranil ve vzdušném souboji s Guédém, nohu si nechává obstříknout i slovenský křídelník Stoch.

34

Kdyby bylo Stochovo zranění vážnější, šel by na hřiště další "Plzeňák". Pod hlavní tribunou se rozběhává Michal Ďuriš.

36

Stoch už je na hřišti a málem se postaral o zdramatizování duelu. Po jeho krásném centru se na malém vápně marně natahoval Hamšík. Kdyby se kapitánovi Slováků povedlo míč tečovat na bránu, asi by Vaclík nestačil reagovat.

37

Standardní situaci po faulu Guédého Češi nezužitkovali. Další vyléčený Plašil odcentroval z levé strany jen do Kuciakových rukavic.

39

Vtipná přihrávka Dočkala slétla k nohám Daridovi, plzeňský šikula se ve vápně dobře zorientoval, jenže přízemní přihrávka k číhajícímu Lafatovi nedoputovala.

40

Ke konci poločasu se Češi zase probrali z menšího útlumu, který si vybrali před několika minutami. Teď už Bílkův tým zase s přehledem drží míč a dobývá slovenskou hráz.

41

Levý obránce Limberský vyjel vpřed. Neodcentroval přesně a Češi museli spěchat zpátky. Pozici Limberského na levém kraji obrany zaujal dokonce Ordoš.

42

Krejčího zaváhání poslalo Slováky do přečíslení. Do cesty Hamšíkova centru se však zkušeně postavil Sivok a následná rána Stocha z hranice šestnáctky mezi tyče nemířila.

43

Na trávníku se svíjí Saláta. Zřejmě mu píchlo ve svalu při zpětné přihrávce, naprosto bez kontaku s protihráčem.

48

Se dvěma centry si musela poradit česká obrana. Gebre Selassie odvrátil Hubočanův pas, pak Vaclík vyboxoval Saparův centr z rohu.

49

Sám na slovenskou branku mohl jít po zpackané zpětné hlavičce Hubočana rychlík Krejčí, u míče však byl dřív bleskově vyběhnuvší gólman Kuciak.

51

Utkání se jen pomalu vrací do tempa, které mělo v první půli. Hraje se především kolem půlící čáry.

53

Na pozici Kollera se objevil Ordoš, který se zatím pohyboval - stejně jako v klubu - spíš pod hrotem. Vysoký útočník sklepával dlouhý míč, do přihrávky mu však vpadl Čišovský.

54

Přihrávka do běhu Krejčímu, posunutí na Daridu... a už nic. Plzeňského záložníka v rohu vápna ubránil klubový parťák Čišovský, nebude se kopat ani roh.

55

Další sprinter Gebre Selassie vydřel na pravém křídle roh. K jeho rozehrávce si stoupl Krejčí, ale centr skončil už na přední tyči.

56

Po faulu na Dočkala centroval znovu Krejčí, a daleko lépe. Centr se nepříjemně snášel na branku, Kuciak při jeho vyboxování zasáhl spoluhráče Hamšíka a sám si natloukl. Oba Slováci však budou v pořádku.

58

Spolupráce Sparty a Slavie prostě nefunguje. I tak by se dalo v nadsázce vyložit malé nedorozumění mezi gólmanem Vaclíkem a stoperem Latkou, které slávistický vůdce vyřešil důrazným odkopem.

60

Hubočan podkopl Krejčího. Přímý kop rozehrál Plašil na přední tyč, kde se zase vynořil Lafata a hlavičkoval těsně vedle.

61

Češi zase přitápějí. Dočkal posunul na Gebre Selassieho, do jehož stříleného centru důrazně vletěl domácí tank Ordoš a v těžké pozici hlavičkoval rybičkou mimo branku.

62

Kousek místa dostal nalevo Hamšík. Povedlo se mu odcentrovat do vápna, ale Slováci se zdaleka nevalí vpřed v takovém počtu jako Češi, a tak balon bez povšimnutí proletěl šestnáctkou.

64

Dočkalův centr lapil před Lafatou gólman Kuciak. Přepadl při tom přes Čišovského a balon mu na chvíli vypadl. I když své zaváhání rychle napravil, stále si drží naraženou ruku.

65

Slovenský obránce Guldan zezadu bolestivě šlápl na lýtko Lafatovi. Nechtěně, hned se sám omlouval, ale rozhodčí stejně faul neodpískal.

66

Gebre Selassie sám rozjel akci po pravé straně, vyměnil si rychlé narážečky s Dočkalem a Daridou a po pasu prvně jmenovaného pálil z dvanácti metrů vedle. Poslední slovenskou instancí byl zase zkušeně hrající Čišovský.

67

Střídání Česko: ze hřiště odešel David Lafata, nahradil ho Libor Kozák

67

Střídání Česko: ze hřiště odešel Ladislav Krejčí, nahradil ho Matěj Vydra

69

Těžko říct, jestli Hamšík nenápadně přihrával Bakošovi, nebo zda mu míč před českým vápnem utekl při pokusu o stahovačku. Každopádně z náznaku slovenské příležitosti není nic, Vaclík se v druhé půli musí docela slušně nudit.

70

Vydra ukázal, že má chuť do hry. Sebral Guldanovu hlavičku, vletěl do vápna, zasekl si na střed a do gólové rány mu na poslední chvíli skočil kdo jiný než Čišovský. Chystá se roh.

71

Po něm zahrál rukou Guédé, ale rozhodčí správně nepřerušil a odpískal až faul Latky, který soupeře ve vzdušném souboji doslova zbořil.

72

Bořek Dočkal (Česko) vstřelil gól. Česko - Slovensko 3:0
Češi přidávají fantastickou třetí trefu! Vydra si po patičce Limberského šikovně narazil s Daridou a naservíroval Dočkalovi zpětnou přihrávku před poloprázdnou branku. A záložník Rosenborgu si reprezentační debut osladil nekompromisní ranou do šibenice.

74

Střídání Česko: ze hřiště odešel David Limberský, nahradil ho Tomáš Kalas

75

Dočkal tentokrát v roli nahrávače. Po jeho centru dostal Vydra dvě šance ke střele - první trefil jen protihráče, druhou namířil do boční tyče. Nadšené publikum bouří.

76

Střídání Slovensko: ze hřiště odešel Karim Guédé, nahradil ho Filip Hološko

77

I Vaclík se v bráně zahřál. Musel vyrazit proti Bakošovi a odklidit zpod nohou plzeňského střelce dlouhou přihrávku. Svou misi zvládl bravurně.

78

V souboji dvou čerstvých hráčů utekl Hološko na levém křídle dalšímu nováčkovi Kalasovi, ale nepovedlo se mu přesně odcentrovat.

79

Střídání Česko: ze hřiště odešel Vladimír Darida, nahradil ho Tomáš Hořava

80

Přetažený Hubočanův centr proměnil v roh Kalas. Sice kolem něj nikdo nebyl, ale mladý obránce se ve svém prvním reprezentačním duelu, navíc na nezvyklém postu krajního beka, potřebuje chytit.

82

Střídání Česko: ze hřiště odešel Michal Ordoš, nahradil ho Martin Pospíšil
Střídání dvou olomouckých útočníků následuje po Ordošově průniku po pravém křídle, kterým vybojoval roh.

83

Na přední tyči prudce hlavičkoval Latka a Kuciak měl co dělat, aby míč, který mířil mezi jeho nohy, odrazil do bezpečí.

85

Pospíšil našel Kozáka, ten přiťukl Dočkalovi a aktivní záložník pohotově pálil. Sice byla jeho střela z pětadvaceti metrů zblokovaná, ale Češi předvedli olomouckému publiku další jednoduchou a účelnou akci.

86

Stadionem obíhá mexická vlna. Čeští fotbalisté si ji za dnešní výkon jistě zaslouží.

87

Kozák na pravé straně vápna vymýšlel překvapivý oblouček. Míč však neskončil ani u nabíhajícího Vydry, ani v síti - doletěl jen do zámezí.

88

Počet diváků 11 464

89

Kalas nejdřív roh zařídil, když zblokoval Zabavníkův centr, a pak i odvrátil. To odkopával nanicovatý Saparův centr.

90

Nastavují se ještě dvě minuty, ale utkání se už jen spokojeně dohrává.

90

Fanoušci tleskají vestoje, fotbalisté hrají se soupeřem bago. Jako by se český fotbal na chviličku vrátil o nějakých osm let zpátky.