Hezký středeční večer u sledování on-line reportáže z přátelského utkání mezi fotbalisty Ukrajiny a Česka. Průběh generálky na kvalifikaci mistrovství světa vám nabídneme minutu po minutě.

Zápas se odehraje na stadionu ve Lvově, který v červnu posoloužil i k utkání mistrovství Evropy. Jeho kapacita je 35 tisíc míst, uvidíme, kolik diváků naláká česká reprezentace.

Základní sestava českého týmu: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Jiráček, Darida, Kolář, Hübschman, Pilař - Lafata.

Češi tedy nastoupí ve stejné sestavě jako při posledním zápase na Euru proti Portugalsku - samozřejmě až na post útočníka, kde v červnu nastoupil Milan Baroš.

Devič
71. min Stěpaněnko o hráči
Tymoščuk
46. min Rotaň o hráči
Garmaš
72. min Bezus o hráči
Konopljanka
46. min Gusjev o hráči
Selezňov
46. min Jarmolenko o hráči

ČeskoČesko(4-5-1)

1 Čech
Čech
Gebre Selassie
78. min Rajtoral o hráči
6 Sivok
Sivok
3 Kadlec
Kadlec
Limberský
Jiráček
83. min Hušbauer o hráči
22 Darida
Darida
88. min Suchý o hráči
Hübschman
18 Kolář
Kolář
46. min Petržela o hráči
14 Pilař
Pilař
66. min Rezek o hráči
21 Lafata
Lafata
57. min Pekhart o hráči

Rozhodčí: Mažič - Radojčić, Ristič
Počet diváků: 33 153

Střelec 41 reprezentačních gólů po šampionátu ukončil reprezentační kariéru, a tak trenér Michal Bílek musí hledat náhradu. Dnes dává od první minuty šanci jabloneckému kanonýrovi Davidu Lafatovu.

Další adepti do útoku Necid a Chramosta jsou zranění, na lavičce tak čeká už jen Pekhart, případně Rezek, kterého však Bílek bere spíše jako záložníka. Zranění jsou také záložníci Rosický a Plašil. které nahradí Kolář s Daridou. Kapitán Rosický možná nestihne ani zářijový začátek kvalifikace.

Ukrajina a Česko se naposledy střetly loni v září v Praze na Letné. Bílkově mužstvu se zápas výsledkově velmi vydařil, zvítězil 4:0. "Tehdy nám tam spadlo prakticky všechno, na jejich hřišti to bude mnohem těžší," hodnotil Bílek utkání tento týden.

Ukrajinci musí řešit éru po Ševčenkovi a Voroninovi. Oba známí a zkušení útočníci totiž po Euru ukončili reprezentační kariéru, Ukrajina je tedy zvědává, jak bude fungovat "nový" tým.

Češi se chtějí vyvarovat debaklu, který utrpěli loni v srpnovém přípravném duelu v Norsku. Prohráli tehdy 0:3 a na celý tým včetně kouče Bílka se valila kritika. "Žádnou facku už dostat nechceme," zdůraznil Bílek.

V základní sestavě Ukrajiny nechybí zkušený třiatřicetiletý záložník Anatolij Tymoščuk. Hráče Bayernu Mnichov dnes čeká v národním týmu 120. zápas.

Hráči už nastupují na trávník slušně zaplněného stadionu. Hosté z Česka nastoupí celí v bílém, domácí Ukrajinci zase celí v modrém.

Právě skončily hymny obou zemí. Utkání začne za malou chvíli...

1

Začal první poločas utkání Ukrajina - Česko
Rozehráli domácí fotbalisté. Čestný výkop obstaral loučící se Andrej Voronin, kterému aplaudovaly zaplněné tribuny.

1

Ukrajinci si chvíli vyměňovali míč v obranné čtveřici, ale poté přišel nebezpečný centr dopředu na Zozulju. Kdyby na míč skluzem dosáhl, bylo by zle. Ale nepovedlo se a balon skončil u brankáře Čecha.

2

Zozulja se snaží dál. Napadá českou rozehrávku, ale naštěstí pro Čechy jde od něj míč do autu.

3

Kolář fauloval Harmaše, Ukrajina však z přímého kopu nic nevytěžila.

4

Darida ztrácí míč na polovině hřiště a dopředu se žene Selezněv. Za šestnáctkou zkouší prudkou střelu vzduchem, za kterou se Čech pouze ohlédl. Míč ale proletěl vedle tyče.

5

Přímý kop na druhé straně také pro český tým. Ke standardce si stoupl mladík Darida, ale střela se mu nepovedla - poslal ji přímo do náruče gólmana Pjatova.

6

Ukrajinci jsou v úvodu zápasu hodně aktivní, za vydatné podpory fanoušků se neustále snaží tlačit do útoku.

7

Limberský si na levé straně obrany poradil s Butkem. Domácí čekali, že se bude kopat roh, ale je z toho jen odkop od Čechovy brány.

8

Ukrajinci postupně rozehrávali, až do jednoho z nich vlétl čistým skluzem Hübschman, záložník ukrajinského Šachtaru Doněck.

10

Domácí teď nikam nespěchají, pomalu si přihrávají na vlastní polovině mezi obránci. Češi je vytrvale napadají.

11

Hosté se zmocnili míče a podél pravé autové čáry peláší Gebre Selassie. Chce najít centrem Koláře, ale před tím zasáhl Chačeridi.

12

Ze druhé strany by se rád podíval do šestnáctky Limberský. Podařilo se mu obejít jednoho protihráče, ale poté si ukopává míč do zámezí.

13

Velká šance Ukrajinců! Tymoščuk si dobře všiml náběhu Selina, kterému v šestnáctce přistál přesný centr. Česká obrana byla několik metrů pozadu, a tak měl Selin dost času na střelu. Před dobíhajícím Jiráčkem zkusil křížnou na vzdálenější tyč, kam běželi další dva Ukrajinci, ale míč proletěl mezi nimi a tyčí.

15

Míč je pro změnu na druhé straně, Češi kombinují na pravé polovině a získávají aut.

16

Z akce ale nic není, domácí se osvobozují dlouhým odkopem.

17

Limberský v útoku fauluje Zozulju, ani Ukrajinci se ale v útoku k ničemu nedopracovali.

18

Míč je opět v držení českého týmu. Úvodní tlak Ukrajiny, zdá se, pominul.

19

Češi si přihrávají kolem ukrajinské šestnáctky. Tedy jen do chvíle, než si Gebre Selassie špatně zpracoval míč, který mu utekl za postranní čáru.

20

Nebezpečná spolupráce ukrajinského útočného dua: Devič posílá do vápna kolmici na Selezněva, jenž už může jít sám na bránu. Čech ale včas vyběhl a sebral mu míč těsně před nohama.

22

Zápas má dlouhé fáze, kdy si jeden z týmů pouze přihrává v obraně. Jako nyní Ukrajinci, kteří se nikam nehrnou, ajko by čekali, až soupeře přestane bavit běhání za míčem.

24

Ukrajinský brankář Pjatov má první větší práci. Pilař zleva přetáhl centr na druhou stranu a míč se dostal k Jiráčkovi, který an nic nečekal a vypálil levačkou. Bohužel pro jeho tým ale prudká rána mířila doprostřed branky, kde s ní Pjatov neměl téměř žádné potíže.

25

Darida chce poslat do šestnáctky lehký centr na Lafatu, ale domácí ho vystihli. Rozhodčí poté píská faul záložníku Kolářovi.

27

Český tým je v posledních minutách o poznání aktivnější než na začátku zápasu. Pomohlo jim také, že domácí mírně polevili.

28

Teď se ale Ukrajinci zase cpou dopředu a česká obrana má co dělat, aby k brankáři Čechovi nikoho nepropustila.

30

Domácí zahrozili několika pokusy, ale Čech se nemusel obávat. Ten nejnadějnější z pohledu domácích v pohodě zpacifikoval, když s lapenou přízemní střelou padl k zemi.

32

Podobný pokus předvedl mladík Konopljanka. Po přihrávce do vápna si zasekl míč a pravačkou vystřelil na vzdálenější tyč. Rána se mu však úplně nepovedla, Čech ji opět chytil.

33

Češi zase musejí spěchat do obrany, k jejich bráně už letí centr z levé strany. K míči se tlačí Devič, ale je tísněn obráncem, a tak jeho střela končí vysoko nad.

34

Ukrajinci zase ožili, v posledních minutách se hraje prakticky na jednu bránu. A diváci jsou za to vděční, stadionem už obíhá mexická vlna.

35

Hostům se povedlo vybojovat balon, ale dlouho se s ním na polovině Ukrajiny nezdrželi a už musí zase sprintovat zpátky.

36

Ani Ukrajincům se ale tentokrát nedařilo, míč po jejich kombinaci skončil v autu.

38

Domácí opět kroužili s míčem kolem české šestnáctky, přihrávali si jako v házené, jenže poté přišla další nepřesná přihrávka, a tak míč zase na chvíli přejde do vlastnictví hostů.

39

Darida fauluje ve výskoku Chačeridiho, tím držení míče českým mužstvem končí. Naopak na druhé straně přichází faul a následovat bude přímý kop z 18 metrů.

40

K míči si stoupá jen záložník Konopljanka a tomu se přímý kop nedaří. Vysílá prudkou střelu, která však letí několik metrů nad břevno.

41

Sivok musí spěchat dozadu, aby přihrál Čechovi před dotírajícím útočníkem. Podařilo se, Češi mají zase chvíli klid.

42

Stoper Chačeridi fauluje při brejku českého týmu unikajícího Jiráčka a čeká ho minimálně rozmluva s rozhodčím.

42

Žlutou kartu dostal Jevžen Chačeridi (Ukrajina)

43

Darida rozehrává přímý kop nakrátko s Limberským, ale ten posílá centr jen na nohu ukrajinského hráče. Domácí mohou jít do protiútoku.

44

Brejk se sice Ukrajině nevyvedl, ale další akce už ano. A náramně. Harmaš našel přesným centrem doprostřed šestnáctky Deviče, který utekl Sivokovi, ale před brankářem Čechem už neměl moc času. Tváří v tvář gólmanovi branku přestřelil.

45

V poslední minutě první půle drží míč stále Ukrajinci, ale daleko od české brány.

46

Střídání Ukrajina: ze hřiště odešel Jevgenij Selezňov, nahradil ho Andrij Jarmolenko

46

Střídání Ukrajina: ze hřiště odešel Jevgenij Konopljanka, nahradil ho Oleh Gusjev

46

Po bojích o míč ve středu hřiště chce Hübschman poslat douhý centr na levou stranu, ten je ovšem zblokovaný.

48

Další slibná šance Ukrajinců: centrovaný míč propadl uprostřed šestnáctky mezi českými obránci k nohám Zozuly, který ihned z otočky vypálil. Naneštěstí pro domácí opět nad.

49

Domácí se stejně jako v první půli neúnavně tlačí dopředu. Do vápna českého týmu létá jeden centr za druhým.

50

Nyní centruje prudce před českou bránu nový muž na hřišti Jarmulenko, ale míč končí za brankou.

52

Žlutou kartu dostal Roman Zozulja (Ukrajina)

53

Brankáře Čecha postrašil prudkou střelou aktivní Jarmolenko. Potáhl si míč ke středu hřiště a osmnáct metrů od brány vypálil levačkou. Balon se stočil metr vedle.

54

Každou minutu je k vidění nový ukrajinský útok, domácí jsou neúnavní. Tentokrát ale jejich nadšení zastavuje ofsajd.

55

Dnešní zápas se nedá vůbec srovnávat s tím loňským hraným v Praze, ať už výkonem Ukrajinců nebo diváckou návštěvou. 0:4 dnes Ukrajina podle všeho určitě neprohraje.

56

Gusjev střílí z dvaceti metrů pravačkou, ale ani jemu střela nesedla. Skončila vysoko nad.

57

Střídání Česko: ze hřiště odešel David Lafata, nahradil ho Tomáš Pekhart

58

Po delší době také Češi na útočné polovině. Petržela chce z pravé strany protlačit centr na Pekharta, ale domácí jsou pozorní. Balon putuje ještě k Hübschmanovi, ale ani jeho centr přes ukrajinskou obranu neprochází.

59

Domácí zastavuje v útoku další ofsajd.

60

První větší příležitost Čechů v utkání: Jiráček centruje do vápna na Pekharta, který se po míči natahuje, co to jde, ale nakonec nedosahuje. Balon se odráží před šestnáctku k volnému Daridovi, který si může vybrat, kam umístí svou střelu. Jenže pálí několik metrů nad.

61

Žlutou kartu dostal Petr Jiráček (Česko)
za stažení soupeře k zemi.

62

Vynikající střela Rakyckého! Domácí obránce střílí levačkou z přímého kopu z dvaceti metrů ke vzdálenější tyči. Míč by k ní zaplul, nebýt pohotového zákroku gólmana Čecha, jenž vyškrábl míč konečky prstů nad roh.

63

Ukrajinský tým rohový kop nevyužil, hosté se zvládli ubránit.

64

Nepříjemná zpráva pro kouče Bílka. Na hřišti zůstává ležet po obranném skluzu záložník Pilař. Vypadá to, že dnes už fit určitě nebude, momentálně je v péči lékařů.

65

Pro Pilaře utkání skutečně skončilo, trávník opouští na nosítkách, které míří rovnou do tunelu k šatnám.

66

Střídání Česko: ze hřiště odešel Václav Pilař, nahradil ho Jan Rezek

68

V posledních minutách drží míč domácí, přihrávají si dokola kolem velkého vápna, ale na střelbu nedochází.

68

Žlutou kartu dostal David Limberský (Česko)

70

Na druhé straně už střela přichází. Pekhart očividně neví, komu by přihrál, tak střílí ze strany k bližší tyči. Jeho pokus se ale kroutí až moc a letí metr vedle.

71

Střídání Ukrajina: ze hřiště odešel Marko Devič, nahradil ho Taras Stěpaněnko

72

Střídání Ukrajina: ze hřiště odešel Denys Garmaš, nahradil ho Roman Bezus

73

Češi teď měli co dělat. Míč létal kolem i v šestnáctce tak často, že se hostující obránci nestíhali otáčet. Je jen otázkou času, kdy přijde nějaká nebezpečná střela.

74

A zákonitě přišla. Před českou branku prošel tečovaný centr, ke kterému měli blízko Gusjev i Zozulja. Stačil kousek u obou hráčů a Ukrajina vedla, ale Češi měli znovu štěstí a závar před svou bránou ustáli.

76

Počet diváků 33 153

77

Darida centruje před ukrajinskou branku přesně na hlavu vysokého Pekharta. Ten se dostává k hlavičce, ale posílá míč přímo k brankáři Pjatovovi.

78

Střídání Česko: ze hřiště odešel Theodor Gebre Selassie, nahradil ho František Rajtoral

80

Český tým je po delší odmlce zase trochu častěji u míče, ale moc dlouho jej nepodržel. Naopak dobrou šanci ke skórování bdou mít domácí po faulu stopera Sivoka.

81

A česká defenziva ani v tomto případě nepůsobila jistě. Rakyckyj zakroutil centr z levé strany na zadní tyč, kde balon přistál přesně u nohy Stěpaněnka, jenž ale nohou promáchl.

82

Tak ne, Češi nejspíš ani v závěru utkání nebudou tím týmem, který určuje tempo a útočí. Balon drží stále Ukrajina.

83

Střídání Česko: ze hřiště odešel Petr Jiráček, nahradil ho Josef Hušbauer
Pro sparťanského záložníka je to v reprezentaci premiéra.

84

Rajtoral sprintuje po pravé straně za míčem, ale nemá šanci. Bude se odkopávat od domácí branky.

85

A míč už zase putuje na české polovině od jedné ukrajinské kopačky ke druhé. Hosté budou rádi, když odolají i závěrečnému náporu a uhrají alespoň remízu.

87

Pekhart v další nadějné příležitosti, jenže také v ofsajdu. Hušbauer ho našel dobrým centrem ze strany a Pekhart se po něm natahoval, ale i kdyby míč trefil, nebylo by to nic platné.

88

Střídání Česko: ze hřiště odešel Vladimír Darida, nahradil ho Marek Suchý

89

Obrovská šance Petržely, který šel sólo na brankáře! Český záložník využil chyby Stěpaněnka, obral ho o míč a pelášil s ním k ukrajinské bráně. Ale ještě před šestnáctkou nepochopitelně zpomalil, počkal si, až ho obránce doběhne, a až poté slabě vystřelil. Míč byl sražený alespoň na roh.

90

A další výborná příležitost českého týmu: na Hušbauerův centr z rohu, který letěl na přední tyč, si naskočil nikým nehlídaný Sivok a položil se do prudké hlavičky k bližší tyči. Netrefil o kousek!