Dobrý večer z pražské Letné, kde ve 21:05 skončí v českém fotbale zimní přestávka. Rok 2011 zahájí Sparta se soupeřem velkého jména - anglickým Liverpoolem. Úvodní zápas vyřazovací části Evropské ligy můžete na iDNES.cz sledovat v podrobné on-line reportáži minutu po minutě.
Fanoušci dnes v akci neuvidí největší hvězdu Liverpoolu. Kapitán Gerrard totiž zůstal kvůli zranění v Londýně. Zdravotní problémy má i obránce Agger a útočník Carroll. Z rodinných důvodů do Prahy nepřiletěl dánský reprezentant Poulsen. Nastoupit nemůže ani uruguayský střelec Suárez, jenž na podzim nastoupil v evropských pohárech za Ajax.
"Mně budou chybět souboje s Torresem. Byl jsem zvědavý, jak bych na něj hrál," poznamenal ve středu sparťanský stoper Řepka na tiskové konferenci (celý rozhovor ZDE). Španělský útočník odešel poslední lednový den do Chelsea, která za něj Liverpoolu vysázela přibližně padesát milionů liber.
Sparta nastupuje v základní sestavě s dvěma zimními posilami. Poprvé v soutěžním zápase hrají Kerič, který by měl pomáhat na hrotu osamocenému Kweukemu, a záložník Abena. Na lavičce bude na svou šanci čekat střelec Pekhart. Generální sportovní manažer Jozef Chovanec poslal na hřiště očekávanou jedenáctku.
Přestože se na Letné představí evropský velkoklub, stadion vyprodaný nebude. Několik stovek lístků ještě na pokladně zůstalo a v den utkání už se podle regulí UEFA nesmí prodávat. Mohou za to ceny lístků, kdy nejdražší vyšel na tři tisíce korun.
Do začátku zápasu zbývá deset minut. V Praze je jeden stupeň Celsia nad nulou, příjemné ale je, že nesněží. Oba týmy se ještě rozcvičují a diváci pomalu přichází na svá místa.
Rozcvička obou týmů skončila, hráči se šli připravit do kabin. Za malou chvílí už vyběhnou na trávník k zápasu.
Německý rozhodčí Meyer přivedl oba týmy na trávník. Sparťané jsou v typické rudé, Liverpool bude hrát v bílých dresech. Hraje hymna Evropské ligy, utkání za malou chvíli začne.
1
Začal první poločas utkání Sparta - Liverpool
Rozehrával Liverpool.
1
Sparta hned sebrala Liverpoolu míč, ale úvodní akce se nepovedla ani domácím.
2
Útočný výpad Sparty, která vybojovala míč na půlící čáře. Po levé straně se pustil do individuální akce Kadlec, ale narazil na vysokého stopera Kyrgiakose.
3
Domácí Vacek si připsal první faul zápasu. Liverpool se ale z přímého volného kopu před Blažkovu bránu nedostal.
4
A další faul Vacka zhruba třicet metrů od vlastní brány. Tentokrát už hosté před sparťanskou bránu centrovali, ale míč jen proletěl pokutovým územím.
5
Povedená akce Sparty, která ovšem doplatila na to, že rychlost není nejsilnější stránkou Matějovského. Toho využil Johnson, jenž poslal míč do autu.
6
Domácí Kadlec už běžel sám na bránu, ale rozhodčí akci přerušili - ofsajd.
8
První střela zápasu, byť hodně mimo bránu. Připsal si ji sparťanský útočník Kweuke, jenž z pětadvaceti metrů vypálil mnoho metrů vedle pravé tyče.
10
Sparťanům se zatím nedaří ani základní kombinace. S problémy v obraně se ještě vypořádala, když Řepka odkopl daleko dopředu, Kweuke už ale na Kadlece přihrál nepřesně mimo hrací plochu.
11
Hostující Johnson se zlobí na rozhodčí. Po jeho centru totiž skončil míč mimo hrací plochu a liverpoolský obránce se dožaduje rohového kopu. Sudí ale nařídili odkop od brány.
12
Sparťanskému kapitánovi Řepkovi se nepovedla rozehrávka, čímž daroval míč Liverpoolu. Hosté ale nabídnutou šanci nevyužili, i oni brzy ztratili míč.
13
Poprvé se připomněla domácí posila Kerič. Už byl v pokutovém území, ale v hodně špatném úhlu. Míč poslal mimo bránu.
14
Liverpool zahrával rohový kop. Centr Meirelese odhlavičkoval z pokutového území domácí Řepka.
15
Sparta se teď na chvíli nastěhovala před pokutové území Liverpoolu. Matějovský našel na levé straně Pamiče, jehož centr hosté srazili na roh.
16
Po rohovém kopu se Sparta dostala k další střele. Liverpool sice centr z rohu odvrátil, ale jen k Matějovskému, jehož rána z dvaceti metrů skončila těsně vedle pravé tyče.
18
Sparta zatím předvádí sympatický výkon. Abena výborně vybídl sprintujícího Pamiče, jenž v pokutovém území volil něco mezi střelou a centrem. Na zem musel gólman Reina.
20
Akci Liverpoolu zastavil ofsajd jednoho z útočníků.
21
Domácí obránce Pamič hraje s nosním tampónem. Nejspíš mu po některém ze soubojů tekla krev.
22
Teď měli domácí štěstí, že liverpoolský Johnson zadrbal slibně se rozvíjející akci. Místo přihrávky na hranici pokutového území volil obránce individuální průnik, při němž jen narazil do hradby sparťanských těl.
24
Sparta se sama připravila o míč, přestože myšlenku měl Řepka dobrou. Sparťanský kapitán poslal přihrávku na několik desítek metrů na Pamiče, jenž ale míč na hřišti nestihl.
25
Meireles v ofsajdu, Sparta je opět u míče.
26
Hostující Kuijt poslal před Blažkovu bránu centr, který ale proletěl mimo hrací plochu. Žádné nebezpečí pro Spartu.
28
Sparťanští fanoušci se zlobí na rozhodčího Meyera. Kušnír nebojácně prošel přes dva protihráče a na hranici pokutového území po kontaktu upadl. Sudí ale ukázal - "nic to nebylo, hrajte dál".
30
Zatím je hodně vidět sparťanský útočník Kweuke, který se dost stahuje i dozadu, kde už vybojoval hodně míčů. Svou dravostí zatím na Liverpool platí.
31
Pěkný průnik z levé strany teď ukázal i Matějovský, jehož přihrávka před bránu ale byla sražena k brankáři Reinovi.
33
Diváci pískají, neboť Liverpool si dlouho přihrával jen na vlastní polovině a neměl se k útoku.
34
A další vážnější akce před liverpoolskou bránu. Z pravé strany odcentroval Kušnír, brankář Reina míč nechytil a jen si na něj sáhl, a tak se ke střele dostal ještě Pamič. Měl to ale na slabší pravou nohu, a tak poslal míč z dobré pozice vysoko nad.
36
Velmi dobře zatím hraje Kušnír, jenž se nyní prokličkoval do pokutového území, kde mu ale míč malinko utekl. Přenechal tak střelu Matějovskému, který trefil Kyrgiakose. Kdyby řecký stoper míč nezblokoval, byl by to gól.
37
Střídání: Liverpool: ze hřiště odešel Fabio Aurélio, nahradil ho Joe Cole.
38
Žlutou kartu dostal David Ngog (Liverpool)
38
Žlutou kartu dostal Tomáš Řepka (Sparta)
Oba hráči dostali žlutou kartu za řeči, kterými doprovázeli rozhodnutí sudího po faulu Ngoga na Řepku.
41
Sparťanský kapitán Řepka v prvním poločase působí hodně vyhecovaně. Hlasitě povzbuzuje spoluhráče, háda se s protihráči a diskutuje s rozhodčím. Měl by si ale dát pozor, vždyť už má žlutou kartu.
42
A znovu centr Kušníra z pravé strany. Na bližší tyč si nabíhal Kweuke, jehož ve skluzu ubránil Carragher.
44
K prvnímu náznaku šance se dostal i Liverpool. Po rohovém kopu se odrazil míč až ke Kuijtovi, jenž ale zrovna padal, a tak balón netrefil. Byl přitom úplně volný a případná střela by byla pro Spartu hodně nebezpečná.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
45
Statistiky prvního poločasu: střely na bránu 2:0, střely mimo 4:1, rohy 1:2, ofsajdy 1:3, fauly 9:6. Zdroj: UEFA.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Liverpool
Druhý poločas zahájila Sparta.
47
Hostující Ngog centroval z levé strany, v pokutovém území odvracel Kušnír.
49
K dalšímu centru z levé strany se dostal sparťanský obránce Pamič, ale tentokrát se mu vůbec nepovedl a vlastně jen odevzdal míč soupeři.
51
Úvodní minuty druhého poločasu jsou zatím hodně opatrné z obou stran. Sparta i Liverpool si přihrávají v obraně a do útoků se tolik nepouští.
53
Liverpoolský Ngog si zatím neví rady s obranou Tomáše Řepky, který ho ostražitě hlídá a zatím ho k ničemu nepustil.
54
Přestože má Řepka žlutou kartu, po faulu se hodně vzteká. Měl by si přitom dát pozor.
55
Sparťanský brankář Blažek v pohodě stáhl centr do pokutového území.
56
A znovu výrazná komunikace mezi Řepkou a rozhodčím Meyerem. Sudí už sparťanskému kapitánovi naznačil, že by si řeči měl odpustit.
58
Domácí Matějovský úplně zazdil slibně se rozvíjejí akci, když vysokým obloučkem poslal míč jen k hostujícím obráncům.
59
Výborně se na pravé straně uvolnil k centru hostující Johnson, na jehož centr před bránu ale Ngog nedoskočil.
61
Zdá se, že sparťané ve druhém poločase míň běhají. Proto už nemají ten tlak, který si vytvořili v prvním poločase. Naopak Liverpool začíná domácí obranu prohánět.
63
První větší šance druhého poločasu. Z levé straně centroval Vacek a v pokutovém území se přes Carreghera hlavou prosadil sparťanský střelec Kweuke. Míč jen těsně minul levou bránu.
64
Počet diváků 17 569 (96 % z kapacity 18 270)
65
Slibně se rozvíjející akci Sparty zazdil Kerič. Postupoval po pravé straně a měl dvě možnosti. Buď odcentrovat, nebo se pokusit o individuální průnik do pokutového území. Rozhodl se pro druhou variantu, ale míč se mu zapletl mezi nohama.
67
Liverpool zahrozil z levé strany. Centr spadl k Abenovi, od něhož se míč odrazil směrem k bráně. Na svém místě byl ale gólman Blažek.
68
Domácí záložník Vacek zahrával přímý volný kop, ale centr se mu nepovedl, a tak si pro něj v pohodě vyskočil gólman Reina.
70
Sparťanským obráncům teď v pokutovém území motal hlavu Johnson. Obelstil Pamiče a prošel i kolem Řepky a pak chytrým obloučkem vystřelil. Míč skončil mimo bránu.
71
Na hranici pokutového území spadl míč k domácímu útočníkovi Kweukemu, jemuž ale nevyšla střela a vysoko přestřelil.
73
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Andrej Kerič, nahradil ho Libor Sionko.
74
Hra je přerušena. Sparťanští fanoušci totiž hodili na hřiště dýmovnici a na velké části hrací plochy vůbec není vidět.
76
Už se zase hraje.
76
Obrovská šance Sparty! Po rohovém kopu se ke střele z jedenácti metrů dostal Kweuke, jeho tvrdá rána ale trefila brankáře Reinu. Kdyby kamerunský střelec víc mířil...
79
Spartě k výbornému výsledku schází necelých patnáct minut. V nich ale musí počítat s tím, že Liverpoolu se výsledek 0:0 nebude líbit a bude se snažit alespoň jednou skórovat.
81
Žlutou kartu dostal Joe Cole (Liverpool)
za faul na Abenu.
82
Dobrá střela Matějovského. Z dvaadvaceti metrů se nerozpakoval a napálil míč směrem, kde je brána Liverpoolu. Nakonec vedle.
83
Sparťanskou akci zastavil ofsajd Kadlece, který si nepohlídal náběh za obranu.
83
Střídání: Liverpool: ze hřiště odešel David Ngog, nahradil ho Martin Škrtel.
Ze hřiště odchází útočník a naskakuje obránce.
84
Liverpoolský obránce Škrtel si od sparťanského publika vysloužil pískot. Na Letné není sympatický už od kvalifikace o mistrovství světa, na které postoupilo Škrtelovo Slovensko, místo Česka.
86
Nádherná střela sparťanského mladíka Vacka. Z necelých pětadvaceti metrů si dobře připravil míč ke střele a nebezpečně vypálil. Hostující gólman Reina se pořádně natahoval, protože to vypadalo, že míč letí na bránu. Nakonec o půl metru minul.
87
Na lavičce Sparty se připravuje Zeman, který za chvíli naskočí na hřiště.
89
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Václav Kadlec, nahradil ho Martin Zeman.
90
Teď se sparťanskému obránci Kušnírovi centr nepovedl. Z pravé strany poslal míč mimo hrací plochu.
90
Už se hraje nastavený čas, postranní rozhodčí signalizoval, že se bude hrát tři minuty nad rámec normální hrací doby.
90
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Marek Matějovský, nahradil ho Tomáš Pekhart.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:0.
Spartě v odvetě, která se hraje za týden v Anglii, stačí jakákoliv remíza kromě 0:0. Za bezbrankového stavu se prodlužuje. Na iDNES.cz si za malou chvíli můžete přečíst ohlasy sparťanů, s on-line reportáží se s vámi loučíme.

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

Kerič
73. min Sionko o hráči
38 Abena
Abena
Matějovský
90. min Pekhart o hráči
25 Vacek
Vacek
14 Kadlec
Kadlec
89. min Zeman o hráči

Aurélio
37. min Cole o hráči
24 Ngog
Ngog
83. min Škrtel o hráči