Hezký večer u on-line reportáže fotbalového utkání mistrovství světa. V Jižní Africe startuje skupina C - proti sobě se postaví favorizovaná Anglie a ambiciózní USA. Celý duel budeme sledovat v minutu po minutě.

Anglie patří k největším favoritům turnaje. Kurzy sázkových kanceláří ji řadí na třetí místo. Největší hvězdou je útočník Rooney. Ale i trenér Capello hlásí ztráty. Kvůli zranění nemohou být na soupisce například stoper Ferdinand nebo záložník Beckham.

Hraje se v Rustenburgu. Na zdejší stadion se vtěstná 42 tisíc diváků. Můžeme tak očekávat slušnou atmosféru, i když je to nejmenší stadion na šampionátu.

Jediným méně známým hráčem anglické sestavy je brankář Green. Post gólmana je asi nejslabším v Capellově výběru. Třeba španělská brankářská hvězda Casillas na adresu anglických brankářů řekl: "Je to jejich jediný problém. Ani jeden z gólmanů není moc zkušený."

King
46. min Carragher o hráči
Milner
31. min Wright-Phillips o hráči
10 Rooney
Rooney
21 Heskey
Heskey
80. min Crouch o hráči

Altidore
86. min Holden o hráči
20 Findley
Findley
77. min Buddle o hráči

Rozhodčí: Simon - Hausmann, Braatz
Počet diváků: 38 646

Hráči už jsou na trávníku. Angličané nastoupili celí v bílém, Američané budou tmavě modří, i když teď na sobě ještě mají bílé bundy. Hrají státní hymny.

Hráči se zdraví, kapitáni losují stranu a míč. Za malou chvíli zápas začne.

1

Začal první poločas utkání Anglie - USA
Rozehrávali Američané.

1

Angličané si přihrávají na vlastní polovině hřiště. Dlouhý nákop dopředu nevyšel.

2

Americký kapitán Bocanegra čekal u autové čáry dobrých třicet vteřin, než dostal míč a mohl hodil aut. Nikdo z podavačů se neměl, aby mu balón podal.

4

Steven Gerrard (Anglie) vstřelil gól. Anglie - USA 1:0
Zpočátku tahle akce nevypadala moc nebezpečně, ale zničehonic se Gerrard ocitl sám před brankou. Heskey mu na hranici pokutového území sklepl míč a liverpoolský záložník už měl snadnou pozici. Parádní úvod pro Anglii!

6

Šanci Američanů na odpověď zastavil postranní rozhodčí. Odmával jim ofsajd.

7

Teď se USA na chvíli usadily na polovině soupeře, ale přes pozornou obranu se nemohou prosadit.

8

Chybnou rozehrávku Anglie američtí fotbalisté nevyužili. Do šance se nedostali a míč hned ztratili.

9

Z přímého volného kopu střílel v obrovské dálky anglický záložník Lampard, míč ale tečoval jeden z amerických hráčů. Bude se kopat roh.

10

Rohový kop Angličané nevyužili. Americký brankář Howard práci neměl.

11

USA se dostaly do náznaku šance. Dempsey se v pokutovém území dostal k hlavičce, ale brankáře Greena nevystrašil.

12

Amerického útočníka Finleyho obral o míč Gerrard. USA budou zahrávat rohový kop.

13

Rohový kop odvrátil na další roh Angličan King. A následně se situace opakuje, jen odvrací Gerrard.

14

Napotřetí už pro Anglii všechno dopadlo dobře. Američané roh nerozehráli dobře, a tak se do šance nedostali.

16

Teď se hra na nějakou dobu uklidnila. Nehraje se ani před jednou brankou, míč se pohybuje hlavně ve střední části hřiště.

18

Zatímco úvodní minuty měly tempo a alespoň náznaky šancí, v posledních chvílích je hra hodně rozkouskovaná a fanoušci nevidí hezký fotbal.

19

Američané mohli srovnat! Donovan centroval do pokutového území a před brankou hlavičkoval útočník Altidore. Míč skončil těsně vedle pravé tyče Greenovy branky.

20

Angličané se také záhy dostali do nebezpečné situace. Nejdřív Lennon nepropasoval míč ke svým spoluhráčům ve vápně, následně se Rooneymu moc nepovedla střela k tyči.

22

Na americké straně jde zatím většina útoku přes Donovana a Angličané s tím mají viditelné problémy. Opora LA Galaxy je ale zatím v útočném snažení sama.

23

Svěřenci trenéra Capella nemohou rozehrát. Američané je donutili přihrát brankáři Greenovi.

24

A další zajímavá akce Spojených států. Altidore chtěl sklepnout Finleymu do běhu, ale anglická obrana zapracovala dobře.

25

Angličan Lennon zkoušel obelstít přesilu obránců, ovšem neuspěl.

26

Žlutou kartu dostal James Milner (Anglie)
za faul na Cherundola.

27

Američané rozehrávali přímý volný kop, ale branku gólmana Greena neohrozili.

28

Rychlý brej anglickým útočníkům nevyšel. Heskeyho přihrávka u Rooneyho neskončila, Lennon následně vybojoval roh.

29

Angličané z rohu nezahrozili, i když se k míči dostal Gerrard. Míč ke svým spoluhráčům nedostal.

30

Na hřišti je ošetřován americký brankář Howard po střetu s důrazným útočníkem Heskeym. Angličan ho trefil do hrudníku a nevypadá to dobře. USA možná bude muset střídat.

31

Střídání Anglie: ze hřiště odešel James Milner, nahradil ho Shaun Wright-Phillips

32

Už se zase hraje. Americký brankář Howard pokračuje ve hře. Alespoň prozatím.

33

A USA se hned dostaly ke střele. Altidore vypálil z velké dálky, brankář Green moc problémů neměl.

34

Američané dál útočí. Dempseyho centr ale skončil mimo zónu, kde se pohybovali hráči. Míč tak znovu patří Angličanům.

35

Parádní kombinace Angličanů. Trojice Wright-Phillips, Cole, Rooney se na hranici pokutového území osamostatnili, ale poslednímu jmenovanému nevyšla přihrávka před branku.

37

Angličané po střídání najednou hrají hlavně nalevo. Teď se ke střele dostal nový muž na trávníku Wright-Phillips, ale míč poslal hodně mimo branku.

39

Ač to tak zprvu nevypadalo, americký záložník Donovan pořádné vystrašil anglického gólmana. Jeho střela asi z dvaadvaceti metrů skočila těsně před brankovou čárou, ale nakonec míč spadl těsně vedle tyčky.

39

Žlutou kartu dostal Steven Cherundolo (USA)

40

Clint Dempsey (USA) vstřelil gól. Anglie - USA 1:1
To je minela! Anglický brankář Green teď spoluhráče vůbec nepodržel. Dempsey umotal dvojici obránců a z dobrých pětadaceti metrů vypálil. Už se zdálo, že Green musí střelu v pohodě chytit, ale míč mu propadl a doskákal za brankovou čáru.

41

Hned z prvního útoku po rozehrávce se musel ukázat americký brankář Howard.

43

Na trávníku je ošetřován anglický útočník Heskey.

45

Angličané chtějí jít do kabin s lepším výsledkem. Lennonovi se ovšem centr před branku nepovedl. Vybojoval ovšem alespoň roh.

45

Z rohového kopu se Angličané do šance nedostali. Lampardův centr se neujal.

45

Už běží nastavený čas. Rozhodčí signalizovali, že se bude hrát o tři minuty déle.

45

Angličan Heskey stál v ofsajdu. Rozhodčí akci svěřenců trenéra Capella zastavili.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1
STATISTIKY 1. POLOČASU: střely na branku 4:3, střely mimo branku 2:4, držení míče (%) 49:51, rohy 4:3.

48

Anglický rychlonožka Lennon se uvolnil na pravé straně a poslal míč před branku. Tam se ale ke střele nedostal ani jeden jeho spoluhráč.

49

Američané teď mají co dělat! Johnson centroval před branku, ale USA se ubránily.

51

Diváci už křičeli nadšením, ale veškeré vzrušení bylo k ničemu. Angličan Rooney stál v ofsajdu.

52

Jestli v prvním poločase nepodržel Angličany brankář Green, tak teď zklamal útočník Heskey. Už běžel sám na brankáře, měl spoustu možností, jak akci zakončit. On ale zvolil tvrdou střelu doprostřed, kterou gólman Howard zlikvidoval.

54

Už se zdálo, že se anglický útočník Heskey dostane do další šance, ale rozhodčí pískli další ofsajd.

55

Prvních deset minut druhého poločasu bylo ve znamení anglických šancí. Je vidět, že Gerrard a spol. touží po vstřelení gólu.

57

Několik nepřesností na obou stranách v blízkosti středového kruhu.

58

Americký obránce Onyewu chtěl dlouhý nákopem vyzvat spoluhráče v útoku, ale míč skončil v zámezí.

59

Žlutou kartu dostal Jamie Carragher (Anglie)
za faul a protesty.

60

Žlutou kartu dostal Steven Gerrard (Anglie)
za tvrdý šlapák. Američané budou zahrávat přímý volný kop z nebezpečné vzdálenosti.

61

Přímý volný kop se Američanům moc nepovedl, Angličany příliš nevystrašili.

63

Z velké dálky se ke své parádní disciplíně dostal anglický středopolař Lampard. Zasekl míč a levačkou tvrdě vypálil pod břevno. Brankář Howard vytlačil míč na roh.

64

Nic, co by Američany mělo nějak extra vyděsit. Johnson pálil vedle.

65

A USA mohly jít do vedení! V pokutovém území se ke střele přes anglické obránce dostal Altidore, ale trefil tyč, na kterou míč vytlačil brankář Green.

67

Angličan Johnson musí být ošetřén v zámezí. Má roztržený ret.

68

Johnson je zpázky na trávníku. Převlékl dres a šel se ukázat rozhodčímu. který ošetření schválil.

68

Z velké dálky pálil z přímého volného kopu anglický záložník Lampard, ale branku hodně minul.

69

Přestože se blíží závěr utkání a do útoku by se měli hnát především Angličané, často se do ofenzivy pouští i Američané.

71

I když na hranici pokutového území ležel jejich spoluhráč Heskey, Angličané dál útočili. K hlavičce se v těžké pozici ocitl Rooney, od něhož se míč odrazil úplně mimo branku.

73

Přestože na stadionu bzučí vuvuzely, angličtí fanoušci je alespoň na chvíli přehlušili. Svým hráčům zazpívali hymnu.

73

Žlutou kartu dostal Robbie Findley (USA)
za faul na Gerrarda.

74

Angličané rychle rozehráli přímý volný kop. Rooneyho střela z víc než dvaceti metrů prolétla těsně kolem levé tyče.

75

Angličané rozehrávali rohový kop, ale z něj se do zakončení nedostali.

76

A další roh na anglické straně. Míč ale soupeři bere americký brankář Howard.

77

Střídání USA: ze hřiště odešel Robbie Findley, nahradil ho Edson Buddle

79

Američané si mohli alespoň na chvíli oddychnout, ale jejich útok se moc nepovedl. Donovan nezpracoval dobře míč.

80

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Emile Heskey, nahradil ho Peter Crouch

81

Crouch se hned dostal do šance. Z levé strany centroval anglický útočník Rooney, ale střelec z Tottenhamu branku hlavičkou netrefil.

82

Ani jeden tým není s remízou spokojený. Můžeme se těšit na pěkný závěr zápasu.

83

Anglický útok zastavil faul Colea.

84

Rychlý útok Angličanům nevyšel, do zakončení se nedostali. Američané si závěr zápasu v obraně hlídají.

85

Počet diváků 38 646 (92 % z kapacity 42 000)

86

Střídání USA: ze hřiště odešel Jozy Altidore, nahradil ho Stuart Holden

87

Už je to spíš o vůli, ale Angličané se dál tlačí do útoku. Nemíní se smířit s jediným bodem, chtějí všechny tři.

88

Fanoušci na Angličany pískají. Místo toho, aby se snažili co nejdřív dostat do útoku, si přihrávají v obraně a do rozehrávky dokonce zapojují i brankáře Greena.

90

V závěru budou mít ještě šanci Američané, kteří budou zahrávat rohový kop.

90

Už v nastaveném čace rozehrál rohový kop Donovan, jehož centr ale Angličané odvrátili.