Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ultras Lazia: rasismus, násilí i koňské koblihy. Teď bojkotují zápasy

Paolo Di Canio svérázně zdraví fanoušky Lazia Řím. | foto: Profimedia.cz

17 2016
Řím (Od našeho zpravodaje) - Jejich pověst už snad nemůže být horší. Urážky, extremistická hesla, bitky, ve kterých jde o zdraví a někdy i o život. Tvrdé jádro fanoušků fotbalového Lazia se nezastaví před ničím. Jde z nich strach. Nebo už ne?

Je možné, že až ve čtvrtek večer sparťané vyběhnou na římský Stadio Olimpico k odvetnému zápasu osmifinále Evropské ligy, na stadionu bude plno volných míst. V posledních měsících fanoušci, a především právě ti nejradikálnější, řadu utkání bojkotují. Nelíbí se jim, jak Lazio řídí prezident Claudio Lotito: prý není s klubem dostatečně spjatý.

I hráči to od nich několikrát schytali, naposledy v prosinci po dlouhé sérii bez vítězství. Radikální fandové před tréninkové centrum dotáhli několik velkých pytlů s koňským trusem. K nim přidali drsný vzkaz: „Kvůli vám se topíme v h..... Tak si je teď snězte!“

Další důvod, proč se tribuny sedmdesátitisícového kolosu málokdy zaplní aspoň z poloviny? Ultras, kteří dřív nevynechali jediný zápas, už delší dobu protestují proti nařízení, které jejich sektor rozdělilo několika bariérami. V boji proti nevítané novince se dokonce spolčili s rivaly z AS Řím a nedorazili na listopadové městské derby.

Možná si i v Itálii řada lidí oddechla, že je aspoň na chvíli na Olympijském stadionu klid. Divocí fanoušci Lazia to totiž v minulosti už mockrát přehnali.

Nejvíc asi v listopadu 2012, i když tehdy ne přímo v hledišti. Do Říma cestovaly stovky fanoušků Tottenhamu, aby podpořili svůj tým v zápase Evropské ligy. Několik z nich se den před utkáním vydalo na pivo do hospůdky Drunken Ship v centru města, ale klidné posezení to nebylo: devět z nich skončilo v nemocnici, dva dokonce pobodaní.

Podle listu La Repubblica do hospody vtrhlo téměř sto chuligánů Lazia, kteří rozpoutali peklo. V nerovné bitce si pomáhali noži, baseballovými pálkami, boxery, pásky. Jen zázrakem nikdo nezemřel. Motiv byl zřejmě s fotbalem spojený, i když spíš okrajově. Fanoušci Tottenhamu si sami odedávna přezdívají Yid Army, což v přakladu znamená „Židovská armáda“. O příznivích Lazia se naopak ví, že inklinují k pravicovému extremismu.

Nenávist i vůči vlastním hráčům

V kotli, který se formuje na severní tribuně, nazývané Curva Nord, často visívaly transparenty s neonacistickými vzkazy, keltskými kříži a jinými symboly, které „nostalgicky“ odkazovaly k vládě diktátora Benita Mussoliniho. Tvrdé jádro ostře reaguje na fotbalisty tmavé pleti - dokonce i pokud šlo o hráče Lazia.

Asi nejznámější byly útoky na nizozemského obránce Arona Wintera. Když do klubu přestoupil, vítalo ho graffiti na zdi tréninkového centra „Negerský žid! Winter ven!“

Nakonec dokázal zdánlivě nemožné: získal si ultras na svou stranu. Bohužel nejen tím, že se mu dařilo na hřišti - musel také popřít svůj původ.

„Několik lidí mi to doporučilo. Tak jsem v rozhovoru řekl, že křestní jména Aron a Mohammed mi dal táta proto, že se mu líbí, jak exoticky znějí,“ vyprávěl po letech. Ve skutečnosti má jeho matka má židovské kořeny, otec pochází z Indie a on sám se narodil v Surinamu.

Fanoušci a fanynky Lazia Řím.

Fanoušci a fanynky Lazia Řím.

Stejná část fanoušků, která Wintera vyháněla, přitom o něco později měla zastání dokonce i v kapitánovi týmu - záběry útočníka Paola Di Cania, opakovaně zdravícího kotel „římským pozdravem“ nápadně připomínajícím hajlování, obletěly svět.

Bučelo se i na Costu

Di Canio už v klubu dávno není, ale pro kotel je dál hrdinou. Rasismus nevymizel, Lazio i nyní často za urážky pyká.

Třeba v říjnu 2012 zaplatilo pokutu 32 tisíc liber (992 tisíc korun) za rasistické pokřiky v zápase Evropské ligy s Tottenhamem. O rok později muselo po stejných prohřešcích v zápasech s Mariborem a Mönchengladbachem odehrát dva zápasy před prázdnými tribunami.

Čerstvě Lazio pykalo na začátku února, kdy mu disciplinárka udělila pokutu a na dva zápasy uzavřela Curva Nord - kvůli rasistickým urážkám na adresu senegalského stopera Koulibalyho v zápase s Neapolí. A také na Letné kotel bučel na sparťanského obránce Costu, i když údajně šlo o fanoušky z Polska, kteří mají s Laziem družbu.

Co se bude dít na Olympijském stadionu večer?

19 tweetů ze života rodičů, které vás rozesmějí
19 tweetů ze života rodičů, které vás rozesmějí

Hlášky, které bez dětí nevymyslíte.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze