Chelsea a Fiorentina vyřazeni outsidery

29 2000
P r a h a - Hráči St. Gallenu svedli jeden z nejsmělejších kousků v historii švýcarského fotbalu a v prvním kole vyřadili senzačně Chelsea Londýn. Velkého úspěchu dosáhl rovněž Tirol Innsbruck, který jako první rakouský tým od sezóny 1986/87 přešel díky remíze na půdě Fiorentiny přes italský tým. Dalšími "velkými" oběťmi prvního kola jsou Benfica Lisabon a Real Zaragoza, které proti polské Amice Wronki nestačil ani náskok 4:1 z prvního zápasu a poločasové vedení 1:0. Rakušané se společně s Němci a Řeky mohou radovat z postupu všech svých zástupců.
Tirolu se letos sice tolik nedaří jako v minulé sezóně, kdy získal titul, a v lize je až pátý, ale na dva zápasy s favorizovanou Fiorentinou se dokázal připravit náramně. Na Italech se podepsala nejen změna trenéra, ale i nerozehranost, neboť ligová soutěž v jejich zemi ještě nezačala. Přesto měl na stadiónu Artemia Franchiho drtivou převahu domácí celek, ale víc než dvě branky nevstřelil. Místní tifosi prohru těžce nesli, po zápase zasypali hřiště zápalnými lahvemi a nekonala se ani tradiční pozápasová tiskovka, neboť útroby stadiónu jejich vinou zahltil slzný plyn.

Chelsea se nevypořádala s absencemi gólmana De Goeye, Desaillyho, a zejména záložníků Wiseho, Staniče a Poyeta, k nimž se ve 29. minutě zařadil Ital Di Matteo, jemuž Imhof ostrým zákrokem zlomil nohu. "Hráče jsem ujistil, že proti Chelsea můžeme pohnout historií a trochu proslavit švýcarský fotbal," radoval se kouč úřadujícího mistra země Marcel Koller.

Benfica prodloužila svou černou pohárovou sérii a vypadla s Halmstadem. Portugalský klub ve svých osmi přechozích zápasech pokaždé, když na soupeřově hřišti prohrál, v odvetě vývoj série nezvrátil. Nyní to nedokázal ani pod novým koučem Mourinhou, který v minulém týdnu nahradil na lavičce Němce Heynckesse.

1. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 8:1 12
2. SK Sigma Olomouc 4 3 0 1 7:3 9
3. SK Slavia Praha 4 2 2 0 3:0 8
4. AC Sparta Praha 4 2 2 0 4:2 8
5. FC Slovan Liberec 4 2 1 1 6:3 7
6. Bohemians Praha 1905 4 1 3 0 3:2 6
7. Fastav Zlín 4 2 0 2 3:3 6
8. 1. FC Slovácko 4 1 2 1 6:4 5