Čeští mladíci na úvod světového šampionátu porazili Austrálii 2:1

Česko - Austrálie: útočník Jan Vošahlík (vpravo) ve sprinterském souboji s Ryanem McGowanem | foto: AP

27 2009
Čeští fotbalisté do 20 let začali mistrovství světa v Egyptě vítězně. Ve skupině E porazili Austrálii 2:1. České góly vstřelili Rabušic a z penalty Pekhart, soupeř snižoval v nastavení rovněž z penalty.

Český tým měl od začátku navrch, soupeř se dostával na jeho polovinu jen výjimečně a vesměs nebyl nebezpečný.

Akce výběru trenéra Jakuba Dovalila sice těšily diváky, ale chyběl jim důraz v šestnáctce. Až ve 22. minutě se málem podařilo Vošahlíkovi překvapit australského gólmana, který zblokovaný pokus jen stěží vyrážel na roh.

Po půlhodině ale český tlak ustal a soupeř se začal rychle prosazovat.

První nebezpečnou situaci musel řešit brankář Vaclík ve 32. minutě, kdy nadvakrát zasáhl po akci z pravého křídla. Češi se najednou stáhli na svoji polovinu, nedokázali už tak agresivní napadat a Australané několikrát nepříjemně ohrozili českou branku.

Dovalilův tým nabral o pauze nové síly a hned po změně stran ukázal, jak nebezpečné jsou v jeho podání standardní situace. Trestný kop po faulu na Vošahlíka z pravé strany zatočil Zeman přesně na Rabušice a jeho hlavička prodloužila míč až ke vzdálené tyči - Češi vedli 1:0.

"Tenhle gól nám dost pomohl, uklidnil nás," všiml si český trenér Jakub Dovalil. "Docela se nám povedla i střídání, ale bohužel nám postupně začaly docházet síly."

Další zápasy

Skupina E:
Brazílie - Kostarika 5:0

Branky: 24. a 44. Kardec, 35. Giuliano, 75. Teixeira, 89. Boquita.

Skupina F:
SAE - JAR 2:2
Branky: 90.+1 Kamali, 90.+3 Sajáb - 54. a 72. Erasmus. ČK: 82. Mphahlele (JAR).

Honduras - Maďarsko 3:0
Branky: 35. a 70. M. Martinez, 84. Peralta.

Australané mohli brzy kontrovat. Sedm minut po inkasované brance pálil po chybě bránícího týmu před šestnáctkou Oar, ale Vaclík jeho tvrdý pokus u pravé tyče zkrotil.

Češi se snažili spíše zahustit střed hřiště a vyrážet do brejků, jenže chyběla jim přesnost. Když už se dostali do šestnáctky soupeře, byla z toho slibná střela, jako při Váchově hlavičce v 70. minutě.

V závěru českému výběru rychle ubývaly síly, ale Australané si nevytvořili potřebnou převahu. Navíc tři minuty před koncem rychlý brejk střídajících hráčů Pekharta s Wojnarem skončil faulem v šestnáctce a Pekhart svůj návrat po zranění oslavil proměněnou penaltu, která se nakonec ukázala být rozhodující.

V nastaveném čase dostal soupeř možnost z penalty snížit - první pokus sice Vaclík chytil, ale sudí nechal penaltu opakovat a druhý už Holland proměnil.