Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Menší hřiště, obří jamky. Českem se šíří fotbalgolf, zlákal i Panenku

TADY SE BUDE HRÁT. Hřiště v Milíčovském háji je prvním místem v Praze, kde se dá hrát fotbalgolf. | foto: iDNES.cz

17 2015
Pokud jste o téhle zábavě doteď neslyšeli, zbystřete. Z jejího názvu, fotbalgolf, je snadné uhodnout, prvky kterých dvou sportů kombinuje. A protože není náročná ani nákladná, Českem se rychle šíří: během krátké doby organizátoři otevřeli už čtvrté hřiště. V pražském Milíčovském háji v sobotu stříhal pásku i Antonín Panenka.

Autor slavného vršovického dloubáku je známý hračička, a tak ani nepřekvapí, že fotbalgolf si vyzkoušel už v době, kdy tenhle sport v Česku neznal snad vůbec nikdo. „Před nějakými dvanácti lety v Rakousku,“ prozradil Panenka. „Ale to bylo na skutečném golfovém hřišti, takže na o něco delší vzdálenost.“

Tak velké hřiště v Milíčovském háji na okraji Prahy není. Spíš se podobá minigolfovému areálu, s tím rozdílem, že jamky jsou mnohem větší a hlubší. Nepadá do nich totiž malý míček, ale ten fotbalový. A hráči ho tam musí dopravit nohou.

Jinak je vše podobné jako v golfu či minigolfu. Hřiště má osmnáct jamek, na některých číhají nečekané překážky. Každá má také svůj stanovený „par“: tedy počet kopů, na který by se hráčům mělo povést dostat míč do jamky. Výhodou fotbalgolfu je nenáročnost: hrát mohou klidně i děti nebo senioři.

„V tom je ta myšlenka výborná. Do míče umí nějak kopnout každý, takže je to ideální sport třeba pro rodiny s dětmi,“ myslí si Panenka. „Navíc nestojí skoro nic, stačí vám kopačky nebo sportovní boty.“

Také proto během jednoho roku počet hráčů z několika desítek narostl na dva tisíce. Vznikla také fotbalgolfová asociace, jejímž předsedou je trenér mužské futsalové reprezentace Tomáš Neumann. Právě on se o rozvoj nového sportu v Česku stará.

„Hřiště už jsou v Rumburku, Nebeské Rybné a Litomyšli. A teď i v Praze,“ vyjmenoval Neumann. „Příští rok plánujeme další, počítáme až s deseti novými. A také se začne hrát první ročník fotbalgolfové ligy,“ odhalil plány.

Ligu by mělo tvořit sedm až deset turnajů, od dubna do konce září každý měsíc jedno víkendové kolo. Možná zláká i Panenku, který si dokonce už v minulém roce vyzkoušel silně obsazený turnaj v Rumburku. „Hrál jsem ve dvojici se synem, skončili jsme čtrnáctí a jsem na to docela hrdý. Bylo tam hodně hráčů, kteří se tomu dlouho věnují, mimo jiné i mistr Evropy,“ vybavil si.

Už léta hraje nejslavnější bohemák golf, ale doteď ho mrzelo, že v něm šikovné nohy neuplatní. „Vždycky jsem říkal: Kdyby někdo vynalezl nějaké hole na nohy, tak bych byl určitě lepší,“ smál se. „Teď to vypadá, že mě konečně někdo vyslyšel.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze