Češi už nemohou být první, Slovákům stačí bod se Slovinskem

Slovensko: Stanislav Šesták (vpravo) a Vladimír Weiss ml. se radují z gólu | foto: AP

9 2009
Fotbalové Slovensko je blízko postupu na mistrovství světa. Po vítězství v Severním Irsku 2:0 Slovákům v příštím utkání doma stačí se Slovinskem remizovat a už je nikdo z první příčky nesesadí.

Právě Slovinci, kteří v Mariboru skolili Poláky 3:0, jsou jejich jediní soupeři v boji o první místo.

Slováky už v tabulce nemohou předstihnout Češi, kteří ve středu smetli San Marino.

Český tým může doufat ve stříbrnou příčku a postup do baráže, ale nemá ji ve svých rukou. Pokud Slovinci vyhrají na Slovensku a pak v závěrečném utkání zvítězí v San Marinu, Češi se na šampionát nedostanou.

O první a druhé místo si to pak rozdají Slováci se Slovinskem. Vedle vzájemného utkání čeká Slováky ještě závěrečné utkání v Polsku.

České šance kynou jen ve slovinské ztrátě. Čech, Rosický, Baroš a spol. musí doma porazit Polsko a Severní Irsko, pak doufat, že Slovinci nezvítězí na Slovensku či v San Marinu.

Pokud ve zbývajících zápasech Slovinci získají čtyři body a Češi šest, rozhodne o pořadí v tabulce skóre. V současné situaci mají obě mužstva rozdíl plus devět, Češi však nastříleli o dvě branky víc.

6. San Marino 9 0 0 9 1:44 0

Slovensko jelo do Severního Irska s šancí, že výhra už může znamenat přímý postup. Od začátku šlo za vítězstvím a již v 15. minutě udeřilo. Mladý záložník Weiss předvedl povedenou individuální akci, našel Šestáka a ten svým šestým gólem v kvalifikaci otevřel skóre.

Po změně stran pak ještě zvýšil střídající Hološko a přiblížil Slováky na dosah postupu. Přinejmenším baráž ale už mají jistou.

Jistotu postupu Slovákům oddálilo Slovinsko, které překvapivě snadno porazilo Poláky 3:0. Skóre otevřel útočník Dedič a v nastavení první půle zlomil odpor soupeře Novakovič. Po změně stran ještě zvýšil Birsa. Polsko tak v podstatě přišlo o šanci na postup.

Severní Irsko - Slovensko: hostující Róbert Vittek (vpravo) uniká Garethovi McAuleymu

SEVERNÍ IRSKO - SLOVENSKO 0:2

Slovinsko - Polsko: domácí Milivoje Novakovič a Dariusz Dudka ve vzdušném souboji

SLOVINSKO - POLSKO 3:0