Budějovice zachránily remízu až v nastavení

• 4
Plzeň - Souboj týmů, které v minulém kole porazily první dva kluby tabulky, neměl vítěze. České Budějovice sice v Plzní brzy vedly, ale domácí dokázali průběh utkání zvrátit a ještě v nastaveném čase vedli. Pak ale přišla chvíle Jana Holendy, který těsně před konečným hvizdem zachránil Budějovicím remízu 2:2.

Slušně zaplněné hlediště ve Štruncových sadech očekávalo v úvodu nátlakovou hru Plzně. Domácí však zahrozili pouze rychlou akcí Malára po pravé straně zakončenou střelou mimo branku.

Hosté naopak využili první zaváhání plzeňské obrany ve 13. minutě: na chytrý lob Černého si naběhl Táborský a po rychlé otočce na hranici malého vápna prostřelil padajícího Daňka.

Nepřesně kombinující domácí se poté dlouho nedokázali prosadit přes pozornou obranu soupeře. Naopak mohli podruhé inkasovat, když se po půlhodině hry dostal po standardní akci míč k volnému Horejšovi, který ovšem z dobré pozice vystřelil příliš slabě. O chvíli později se do míče z pětadvaceti metrů opřel hostující stoper Homoláč a střela skončila na břevně Daňkovy branky.

Domácím pomohl tah trenéra Levého s nasazením druhého útočníka a ve 41. minutě Trapp v pokutovém území prošel mezi dvěma obránci, přímočarou akci ale zakončil pádem bez odezvy sudího Kovaříka. Trapp si vše vynahradil o minutu později, kdy si bez povšimnutí obránců naběhl na dlouhý aut a míč pohodlně tečoval do sítě.

Hosté se ovšem po následné rozehrávce rychle dostali na polovinu domácích, jejichž nesoustředěnost vyústila v Táborského střelu do břevna. Rušný závěr první půle přinesl ještě Krbečkův nebezpečný pokus z hranice šestnáctky těsně míjející levou tyč Křížkovy branky.

Na začátku druhého poločasu chyboval na levé straně Šíma, čehož využil k centru Plocek. Na zadní tyči nabíhajícímu Táborskému ale v pádu zakončení nevyšlo.

Hosté se v dalším průběhu soustředili spíše na obranu, a tak se hra odbývala především ve středu hřiště. V 60. minutě se po rohovém kopu dostal k zakončení hlavou Táborský, trefil však jen náruč dobře postaveného Daňka. Domácí postupně svůj tlak vystupňovali a tvrdou střelu agilního Trappa z levé strany v pádu vytěsnil mimo tři tyče pozorný Křížek. O minutu později brankář hostů vyrazil centr Viktorie pohříchu pouze ke Krbečkovi, který ho chladnokrevně obstřelil přesně k levé tyči.

Zbytek utkání patřil finišujícímu Dynamu, jehož tlak vedl k několika rohům. Nejprve ještě Daněk dokázal vyrazit skokem hlavičku Horejše, ve třetí minutě nastavení už ale nedosáhl na Holendův pokus hlavou po rohu Černého.

Plzeňský trenér Stanislav Levý po utkání uznal, že konečný výsledek přesně vyjádřil dění na hřišti. "V prvním poločase soupeř jasně ukázal, že jeho výhra nad Spartou nebyla náhoda. Měli jsme štěstí, že jsme vyrovnali, to nás naopak opustilo v závěru, když jsme po rohovém kopu v nastavení přišli o tři body," řekl kouč Viktorie, který na trávník poslal pětičlennou zálohu stejně jako v minulém utkání proti Slavii. Po rychle inkasovaném gólu se však rozhodl pro hru se dvěma útočníky.

"Ani pětičlenná záloha nebyla defenzivní taktika, na Slavii jsme se stejným rozestavením vyhráli. Dnes jsme chtěli hrát znovu po stranách, kde se to ale nedařilo, a tak jsem se rozhodl pro změnu," vysvětloval Levý střídání Malára Krbečkem již ve 22. minutě.

Trenér František Cipro z Č. Budějovic také považoval za spravedlivou dělbu bodů, i když přiznal, že v závěru jeho mužstvu přálo i štěstí. "V prvním poločase jsme byli jasně lepší. Tam se lámal chleba. Kdybychom podruhé skórovali, tak jsme tu, myslím, vyhráli. Plzeň totiž hrála nervózně a nepomohlo jí ani publikum,"  konstatoval.

"Domácí hrozili především ze standardních situací, ke kterým počítám i dlouhé auty Šímy. Ty naši obranu hodně zaměstnaly. S bodem jsem ale spokojen. Jsme v podobné situaci jako Plzeň. Všichni nás podceňovali a my jsme v klidném středu tabulky," srovnával Cipro pozice soupeřů, které v týdnu čeká čtvrtfinále Poháru ČMFS. "Na pohár jsem šetřil Poborského a Volešáka, protože po utkání se Spartou nebyli úplně fit," odhalil absenci obou hlavních opor Dynama šedesátiletý trenér.

Souboj plzeňského Malára (vlevo) s Táborským v utkání 24. kola Gambrinus ligy Plzeň - České Budějovice.

Momentka ze zápasu 24. kola Gambrinus ligy Plzeň - České Budějovice.