Brno - Slovácko 1:0, moravské derby rozhodl gól navrátilce Poláka

Brněnský útočník Jakub Řezníček (v červeném) v akci během duelu se Slováckem | foto: Anna Vavríková, MAFRA

27 2016
Tomu se říká návrat! Za fotbalové Brno nastoupil záložník Jan Polák po čtrnácti letech, na staronové prostředí si ale zvykl rychle. Díky jeho brance z úvodu druhého poločasu tým v moravském derby porazil doma Slovácko 1:0.

„Důležité je, že jsme získali tři body, ale také skutečnost, že můžeme s příchodem Poláka očekávat zvýšení naší herní kvality,“ radoval se trenér Brna Svatopluk Habanec.

Ten předchozí čtyři sezony vedl Slovácko a teď postrádal zraněné opory Litsingiho a Štohanzla. Také kouč soupeře Levý musel pozměnit sestavu, v níž chyběl zraněný stoper Rada, kterého nahradil Daníček.

Brňanům v touze po prvním vítězství vyšel vstup do zápasu. Získali územní převahu a dvě velké šance měl Škoda. Ve 14. minutě po centru Hyčky z pravé strany jen trefil brankáře Heču. Ve 37. minutě po Polákově přihrávce jeho přízemní střelu k tyči Heča vyrazil před Vávru a po jeho zpětné přihrávce mířil Škoda nad branku.

Slovácko s Divišem na hrotu spoléhalo na rychlé brejky. Z nich hosté vytěžili pouze rohové kopy a brankáře Melichárka vážněji neohrozili. Po změně stran Zbrojovka tlak zesílila. Po Vávrově rohovém kopu ve 47. minutě míč propadl až k zadní tyči k Polákovi, který si jej zpracoval a přízemní střelou otevřel skóre.

Trenér Levý se pokusil své svěřence po inkasovaném gólu probrat dvěma střídáními a do hry poslal uzdravené Kaloudu a Koného. Hosté poté srovnali herně krok a v 64. minutě se po chybě Vraštila řítil sám na branku Kerbr. Jeho sólo ale Melichárek zneškodnil.

Další šance na vyrovnání si Slovácko nevypracovalo. Naopak domácí v závěru zvýšili tlak, ale v koncovce postrádali přesnost. Nic to nezměnilo na tom, že Brno už dvanáctý zápas po sobě doma neprohrálo.

„Největší rozdíl byl v tom, že Brno toužilo utkání vyhrát. My jsme si chtěli zahrát fotbal. Pokud prohrajete většinu osobních soubojů, tak nemáte šanci uspět,“ láteřil hostující trenér Stanislav Levý.

1. SK Slavia Praha 29 19 9 1 61:22 66
2. FC Viktoria Plzeň 29 19 7 3 45:21 64
3. AC Sparta Praha 29 16 8 5 46:25 56
4. FK Mladá Boleslav 29 13 10 6 47:33 49
5. FK Teplice 29 13 9 7 38:24 48
6. Fastav Zlín 29 10 8 11 32:35 38
7. Dukla Praha 29 10 7 12 38:35 37
8. FK Jablonec 29 8 12 9 41:38 36