Brazilcovo šílenství: sedm gólů za zápas

5:41
Heerenveen - Gól! Gól! A ještě pětkrát! Brazilský útočník Afonso Alves spustil kouzelný fotbalový kanon. V modrobílém pruhovaném dresu Heerenveenu se trefil sedmkrát v utkání nizozemské ligy. Pokaždé pravačkou. Naprosto výjimečné.

Nevídané! "Spíš šílené. Nikdo to nechápe. Ale kde jinde se to mohlo stát než v Holandsku? Neustále se tady útočí, obránci riskují," říká Ondřej Švejdík, stoper z Groningenu.

O kom se mluví
ve světě

Nedělní souboj Heerenveen – Almelo se proměnil v Alvesův koncert.

Když za stavu 9:0 krátce před koncem střídal, měl holou hlavu upatlanou od gratulací spoluhráčů. „Potřeboval jsem skórovat, abych si potvrdil, že mám formu,“ řekl po zápase.

To, co zažil, byla pohádka. Do 19. minuty se trefil třikrát. Čistý hattrick stihl za 9 minut.

Nejdřív brankáře v sólu prostřelil nadvakrát, pak se trefil z přímého kopu a třetí branku mu připravil zmatený obránce hostů.

Heereveen - Almelo 9:0Hattrick? Pro Alvese nic mimořádného, vždyť minulou sezonu jich nasázel pět!

Celkem dal 34 gólů v 31 zápasech a jen těsně prohrál s Italem Tottim z AS Řím souboj o Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce Evropy. „Je rychlý, má dokonalou techniku a čich na góly. Ubránit se dá, ale musí se na něj hrát pozorně, zdvojovat ho,“ tvrdí Švejdík.

„Vypadám líně, třeba jako Romário, ale zdání klame. Matu tělem,“ říká chlapík, který má 10 bratrů a ještě do 15 let hrál v obraně.

V neděli číslo 10 koncertovalo a po hodině smetlo naivního soupeře dalšími čtyřmi góly. Během 9 minut!

68. minuta: tři chytré kličky a střela.
70. minuta: jemně tečoval centra zleva.
74. minuta: po nezištné asistenci došel s míčem až do sítě.
77. minuta: akrobaticky trefil centr ve výskoku.

A to, prosím, hrál teprve podruhé v sezoně. Na začátku byl uražený, že ho Heerenveen nepustil za lepším do Valencie nebo Bayernu Mnichov. „Tak snad v lednu,“ doufá 26letý fotbalový zabiják.

tabulka

SEDM, ČILI ALVES! Brazilec Afonso Alves v dresu nizozemského Heerenveenu (vlevo) dal 7 gólů Almelu při výhře 9:0.