Kluby z Manchesteru své soupeře deklasovaly, Arsenal u nováčka ztratil

Gastón Ramiréz ze Southamptonu střílí gól do sítě Arsenalu. | foto: Eddie KeoghReuters

1 2013
Jeden dal čtyři góly, druhý o jeden méně. Nejlepší anglické týmy sváteční porci zápasů zakončily jasnými vítězstvími. Manchester United v 21. kole Premier league vyhrál na hřišti Wiganu 4:0 a vede dál o sedm bodů. Druhý Manchester City, úřadující šampion, doma zdolal Stoke 3:0. Jak ve středu večer odpoví Chelsea?

Čtyři ligové zápasy během deseti dnů musel během svátků zvládnout Manchester United. A získal v nich deset bodů. City na stejnou porci utkání mělo o den víc, ale vybojovalo o bod méně.

"Prosinec je pro nás dobrý měsíc," pochvaloval si Alex Ferguson, kouč Manchesteru United.

Pokud Chelsea ve středu v dohrávce porazí  poslední Queens Park Rangers, jako jediná bude mít z přelomu roku stoprocentní bilanci. Ale hlavní pro ni bude, že se udrží na dohled druhé příčky.

Elita o svátcích

Manchester United - 10 bodů: Swansea - United 1:1, United - Newcastle 4:3, United - West Bromwich 2:0, Wigan - United 0:4.

Manchester City - 9 bodů: City - Reading 1:0, Sunderland - City 1:0, Norwich - City 3:4, City - Stoke 3:0

Chelsea - 9 bodů (zatím): Chelsea - Aston Villa 8:0, Norwich - Chelsea 0:1, Everton - Chelsea 1:2, Chelsea - Queens Park, hraje se ve středu

Tottenham (10 bodů): Tottenham - Stoke 0:0, Aston Villa - Tottenham 0:4, Sunderland - Tottenham 1:2, Tottenham - Reading 3:1.

Manchester United zažil nejpohodovější zápas během svátků. Před Štědrým dnem remizoval ve Swansea, pak o výhře nad Newcastlem rozhodl v nastavení, proti houževnatému West Bromwichi dal na 2:0 Van Persie až rovněž v samém závěru, ale na hřišti Wiganu bylo už v půli rozhodnuto.

Díky gólům Javiera Hernándeze a nejlepšího střelce soutěže Van Persieho hosté vedli 2:0. Oba kanonýři se trefili i po přestávce. Van Persie dal patnáctý a šestnáctý gól sezony. Pozoruhodná je i bilance Hernándeze, zasáhl jen do třinácti duelů a to několikrát i jako náhradník, a nastřílel už osm branek.

"Hrát ve Wiganu je těžké pro každý tým, takže čtyři nula je pro nás velmi dobrý výsledek," řekl Ferguson. "Zápas sice neměl velké tempo, ale jak jsme dali první gól, už to bylo mnohem lepší."

To nejlepším střelcem City je Edin Džeko, před třemi dny dvěma brankami rozhodl o výhře v Norwichi, v úterý na Nový rok přispěl jedním gólem k vítězství nad Stoke. Byl to jeho devátý ligový gól sezony a i pro něj platí, že je často náhradníkem.

Stoke deset zápasů neprohrálo, ale na hřišti obhájce titulu bylo od úvodní minuty pod obrovským tlakem. Ten však domácí zúročili až chvíli před pauzou, když se z dorážky prosadil obránce Zabaleta. Džeko se trefil deset minut po přestávce také z dorážky z pár kroků, třetí gól přidal z penalty Agüero.

"Dnes jsme podali dobrý výkon," řekl kouč vítězů Roberto Mancini televizi Sky sports.

Pokutový kop se však zahrávat neměl, proto Nzonzi fauloval Silvu těsně před vápnem. Na rozdělení bodů však chyba sudího zřejmě vliv neměla...

Ale pro Agüera, který penaltu proěměil se štěstím, měl zápas hořký konec. Krátce po své brance táhl rychlý brejk, při sprintu se chytil zezadu za levé stehno, pak si sedl na zem a ukázal, že dál hrát nemůže.

Na třetí místo před Chelsea, která má o dvě utkání méně, se protlačil Tottenham. Stejně jako před pár dny v Sunderlandu musel skóre otáčet. Proti Readingu prohrával od páté minuty, pak vyrovnal stoper Dawson a po krátce po přestávce se prosadil Adebayor. V závěru výhru stvrdil Dempsey.

Pátý Arsenal remizoval v Southamptonu, kde po chybě v rozehrávce a následných zmatcích v obraně prohrával. Do půle se mu povedlo vyrovnat, když si centr Walcotta srazil do vlastní sítě Do Prado. Český záložník Tomáš Rosický na lavičce Arsenalu proseděl celé utkání.

Výsledky 21. kola: Wigan - Manchester United 0:4 (35. a 63. Javier Hernández, 43. a 88. Van Persie), Manchester City - Stoke City 3:0 (43. Zabaleta, 56. Džeko, 74. Agüero z penalty), West Bromwich - Fulham 1:2 (49. Lukaku - 39. Berbatov, 58. Kačaniklič), Swansea - Aston Villa 2:2 (9. Routledge, 90. Graham - 44. Weimann, 84. Benteke z pen.), Tottenham - Reading 3:1 (10. Dawson, 51. Adebayor, 79. Dempsey - 5. Pogrebňjak), West Ham - Norwich 2:0 (2. Noble z pen., 26. O´Brien), Southampton - Arsenal 1:1 (35. Ramirez - 41. Do Prado vlastní).