Chelsea vyhrála, Tottenham dal Čechovi dva góly a znovu zmenšil ztrátu

Fotbalisté Chelsea se radují z gólu během utkání na hřišti Evertonu. | foto: Reuters

30 2017
Fotbalisté Chelsea zdolali ve 35. kole anglické ligy Everton na jeho hřišti 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před druhým Tottenhamem. Ten díky dvěma slepeným gólům zvítězil v londýnském derby nad Arsenalem 2:0. Oba manchesterské kluby jen remizovaly, United doma 1:1 se Swansea, City v Middlesbrough 2:2. Třetí tak zůstává Liverpool.

Chelsea udělala další krok vstříc mistrovskému titulu. Na evertonském stadionu šla do vedení v 66. minutě díky Pedrovi, jenž se levačkou trefil z hranice vápna pod břevno. Lídr tabulky potvrdil výhru dvěma zásahy v závěru, nejprve se prosadil Gary Cahill a po něm zakončil kombinaci střídajících hráčů Willian.

Svěřenci kouče Antonia Conteho udrželi v lize první čisté konto od ledna a krátce vedli tabulku o sedm bodů. Druhý Tottenham, který hrál v nedělním programu jako poslední, ale nepodlehl tlaku a v derby o severní Londýn vyhrál nad Arsenalem 2:0.

Domácí byli od začátku lepší, ale neproměňovali šance. Dele Alli ani Christian Eriksen v první půli z dobrých pozic ani netrefili bránu, pokus Jana Vertonghena zlikvidoval brankář Petr Čech. Bývalá reprezentační jednička inkasovala po změně stran - hned dvakrát v rozmezí 146 sekund!

PROMĚNĚNÁ PENALTA. Petr Čech zůstal stát, Harry Kane vypálil po jeho pravé ruce - a Tottenham vedl nad Arsenalem už 2:0.

Napřed dorazil Eriksenovu střelu mezi tři tyče Alli, krátce poté fauloval Gabriel v pokutovém území Kanea a sám postižený nabídnutou penaltu proměnil. Arsenal hrál špatně a za to, že neprohrál vyšším rozdílem, vděčí zejména Čechovi, který lapil tři nadějné příležitosti domácích.

Tottenham neprohrál se svým rivalem už šest ligových duelů v řadě a poprvé po 22 letech skončí v tabulce nad Arsenalem.

Na třetí příčce zůstává po 35. kole Liverpool, ačkoliv jeho zápas je na programu až v pondělí. Oba jeho pronásledovatelé totiž nezvládli duely proti týmům z chvostu tabulky. Manchester City na hřišti Middlesbrough dvakrát prohrával a bod za remízu 2:2 vybojoval pět minut před koncem zásluhou Gabriela Jesuse.

Předtím se v dresu „Citizens“ prosadil z přísné penalty po Saného pádu v pokutovém území Agüero, za domácí se trefili Callum Chambers a Alvaro Negredo.

To United hráli 1:1 se Swansea a jejich jediný gól neměl platit. Útočník Marcus Rashford v nastavení první půle vtrhl do vápna, krátce před vybíhajícím gólmanem Lukaszem Fabianskim píchl do balonu a skácel se na zem.

Sudí Neil Swabrick odpískal penaltu, přestože Rashford mohl cítit maximálně vítr v zádech. Nohy se mu podlomily ještě dřív, než mohlo ke kontaktu s Fabianským vůbec dojít, kopačka dobíhajícího beka Alfieho Mawsona byla také daleko.

Chybně nařízený pokutový kop proměnil Wayne Rooney, ale Manchester nedokázal těsný náskok udržet. V 79. minutě vyrovnal na 1:1 náramnou střelou z volného kopu Gylfi Sigurdsson, který se na stadionu United trefil potřetí v řadě.

Nedělní výsledky 35. kola: Manchester United - Swansea 1:1 (45.+3 Rooney z pen. - 79. Sigurdsson), Everton - Chelsea 0:3(66. Pedro, 79. Cahill, 86. Willian), Middlesbrough - Manchester City 2:2 (38. Negredo, 77. Chambers - 69. Agüero z pen., 85. Gabriel Jesus),Tottenham - Arsenal 2:0 (55. Alli, 58. Kane z pen.).