Tottenham nedal West Hamu šanci. V derby mu nasázel čtyři góly

22 2015
Tottenham prodloužil v domácím prostředí letošní ligovou sérii neporazitelnosti už na dvanáct zápasů. Londýnské derby proti West Hamu zcela ovládl, dvěma góly pomohl k vítězství 4:1 střelec Harry Kane, který skóroval v Premier League počtvrté v řadě.

Tottenham a West Ham od sebe před utkáním třináctého kola Premier League dělil jen rozdíl ve skóre. Zápas pátého s šestým týmem tabulky sliboval vyrovnanou partii, přesto se od úvodu o poznání víc tlačili kupředu domácí, již chtěli natáhnout sérii ligové neporazitelnosti už na dvanáct zápasů.

Připravenost brankáře Adriána nejprve prověřil střelou z dálky Christian Eriksen, španělský gólman míč ještě vyrazil nad břevno. Těsně pod horní tyčí ovšem balon skončil o pouhé dvě minuty později, Harry Kane se obtočil okolo bránícího Carla Jenkinsona a nekompromisně zavěsil.

Hosté mohli záhy stav zápasu srovnat. Cheikhou Kouyaté se akrobaticky položil do odraženého míče a za brankářem Hugem Llorisem se zatřásla branková konstrukce. Ojedinělý ofenzivní výpad nevýrazného West Hamu, který se musel poprvé v ročníku obejít bez hvězdného Dimitriho Payeta, ale vystřídaly další příležitosti domácích.

Po půl hodině rozehrál od rohového praporku přesně na hlavu belgického stopera Tobyho Alderweirelda Eriksen a Tottenham vedl už o dva góly. Obrana West Hamu - jindy na venkovních trávnících tak kompaktní a neprostupná - byla v rozkladu.

Vletěl do ní také mladý záložník Dele Alli, jenž z dorážky Sonovy střely zamířil do břevna, chvíli po něm zakončil samostatý únik Kane nepřesnou střelou vedle.

Věděli jste, že...

• Fotbalisté Tottenhamu vystřelili přímo na bránu West Hamu dvanáctkrát. Žádný jiný tým v letošním ročníku Premier League tolik střel v jednom utkání nevyprodukoval.

Na další gól, kterých má Harry Kane v kalendářním roce 2015 už čtyřiadvacet - v Premier League nejvíc ze všech -, si musel dvaadvacetiletý anglický reprezentant počkat do druhého poločasu. Pět minut po změně stran razantně vystřelil ze střední vzdálenosti a brankář Adrián na míč nedosáhl.

Třetí gól hosty zlomil, v závěru navíc inkasovali počtvrté. Obránce Kyle Walker umístil míč vnějším nártem přesně na zadní tyč. Alespoň čestný úspěch West Hamu zaznamenal krátce nato útočník Manuel Lanzini, jenž z úhlu tvrdou střelou překonal Llorise.

Hosté poprvé v sezoně nevyhráli třikrát za sebou. Domácí naopak prodloužili v úvodu zmíněnou sérii neporazitelnosti a v tabulce stáhli odstup první čtyřky na dva body.

Nedělní výsledek 13. kola: Tottenham - West Ham United 4:1 (23. a 50. Kane, 33. Alderweireld, 83. Walker - 87. Lanzini).