Liberec - Budějovice 5:1, domácí prohrávali, pak končili exhibičně

Momentka z duelu Liberce (modrá) a Českých Budějovic | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

30 2015
Liberečtí fotbalisté zakončili sezonu vítězstvím. V 30. kole první ligy porazili sestupující České Budějovice 5:1, i když prohrávali. Dvěma góly se blýskl Šural, třetí přidal Breznaník. Poslední zápas na liberecké lavičce odkoučoval trenér Vavruška, který míří do Teplic.

Liberec v týdnu triumfoval v domácím poháru, kdy soupeře z Jablonce zdolal na penalty. A vydařenou jarní sezonu, v níž úspěšně bojoval o záchranu, zakončil pětigólový výhrou nad Budějovicemi, které tak v lize skončily na posledním místě.

Liberecký kouč David Vavruška udělal oproti středečnímu vítěznému finále Poháru FAČR několik změn v základní sestavě. Od začátku například nastoupil autor vyrovnávacího gólu Bakoš či zkušený stoper Brabec a stejně jako před týdnem v Jihlavě dostal mezi tyčemi šanci mladík Lukáč, který si připsal druhý ligový start.

Slovan začal aktivněji, ale jako první překvapivě udeřily České Budějovice. Po půlhodině se po chybě v domácí obraně dostal k míči Řezáč, položil si vracejícího se Fleišmana a střelou do prázdné branky otevřel skóre. Osmnáctiletý středopolař se v devátém ligovém utkání kariéry dočkal premiérové trefy.

„Dostali jsme facku v podobě prvního gólu, ale ten gól nás nakonec nakopl,“ poznamenal Vavruška. „Otočili jsme to a v klidu jsme utkání dohráli.“

Jihočeši totiž vedli jen pět minut. Frýdek v pokutovém území přiťukl míč Šuralovi a ten se prosadil přesnou ranou pod břevno.

Po změně stran pak stejný hráč skóre otočil. Breznaník poslal v 58. minutě dlouhý centr na zadní tyč, kde balon sklepl hlavou Bakoš přímo před prázdnou branku, kde jej doklepl do sítě Šural. Dvanáctým gólem v této ligové sezoně potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce.

„Rozhodl druhý gól, který je z kategorie nepochopitelných. Přesně takové branky dostáváme pořád, v té chvíli se mužstvo sesype,“ zlobil se budějovický trenér František Cipro.

Pak přišly chvíle aktivně hrajícího Breznaníka. První dvě šance ještě neproměnil, ale v 76. minutě napřáhl z voleje a trefil se přesně k tyči. Hra hostů se rozpadla a v závěrečné pětiminutovce Slovan ještě dvakrát skóroval. Trefili se Fleišman a střídající Hadaščok.

„Děkuji klukům za sezonu, za záchranu, za spolupráci i vítězství v poháru. Jsem na ně hrdý za to, co dokázali,“ říkal Vavruška, který v Liberci končí a v novém ročníku povede Teplice.

1. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:12 49
2. SK Slavia Praha 21 14 6 1 44:15 48
3. AC Sparta Praha 21 11 6 4 33:17 39
4. Fastav Zlín 21 9 8 4 28:20 35
5. FK Mladá Boleslav 21 9 7 5 32:22 34
6. FK Teplice 21 8 6 7 25:19 30
7. MFK Karviná 21 8 5 8 30:32 29
8. FK Jablonec 21 7 7 7 33:28 28