Skandál v Albánii, chuligáni trefili fotbalistu Legie do hlavy

Javier Umbides z řeckého Atromitosu střílí gól z penalty proti AIK Stockholm v úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy. | foto: Reuters

30 2015
Skandál provázel úvodní utkání 3. předkola Evropské ligy v Albánii. Zápas mezi domácím Kukësi a Legií Varšava švýcarský sudí Marcelo Klossner předčasně ukončil v 51. minutě za stavu 1:2. Důvodem bylo řádění domácích chuligánů.

Když záložník Jakub Rzezniczak z Legie Varšava v 51. minutě vrátil hostům vedení a dal gól na 2:1, fanoušci domácího Kukësi zasypali hřiště různými předměty, kameny, zapalovači.

Jeden z nich trefil do hlavy slovenského záložníka Ondreje Dudu, který byl s tržnou ránou na hlavě odnesen na nosítkách. Polští novináři píší o zásahu kamenem, jiné zdroje uvádějí, že šlo o zapalovač. Každopádně Duda po ošetření vstal a je v pořádku.

Albánie je během necelého roku namočená v druhém fotbalovém skandálu. Loni na podzim v kvalifikačním utkání v Srbsku se nad trávník snesl dron s vlajkou Velké Albánie, což byla pro Srby obří provokace. Když jeden z domácích hráčů vlajku sundal, strhla se na trávníku potyčka. Do ní se poté zapojili i srbští chuligáni, kteří napadli albánské hráče.

I když anglický sudí Atkinson po krátkém přerušení chtěl v utkání pokračovat, Albánci nastoupit odmítli. Disciplinární komise zápas logicky kontumovala ve prospěch Srbů 3:0, ale zároveň jim odebrala tři body za selhání pořadatelské služby. Bylo to šalamounské řešení, které potvrdila i odvolací komise.

Mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne však nepochopitelně změnila kontumační výsledek Evropské fotbalové unie UEFA a výhru 3:0 udělila hostující Albánii.

Jak budou orgány postupovat nyní? Lze očekávat kontumaci ve prospěch Legie.

Srbský tým dal Sampdorii čtyři góly

Borussia Dortmund poprvé po sedmi letech nastoupila k soutěžnímu zápasu pod vedením jiného trenéra než Jürgena Kloppa. Do utkání na hřišti rakouského Wolfsbergu ji vedl Thomas Tuchel a bývalý kouč Mohuče si připsal vítěznou premiéru. O výhře Dortmundu 1:0 rozhodl v prvním poločase další debutant Jonas Hofmann.

Největší překvapení se podařilo srbské Vojvodině, která vyhrála v Janově nad Sampdorií vysoko 4:0. Dobrou pozici do odvety si vytvořila také rumunská Astra Giurgiu, která dokázala stáhnout vedení West Hamu a z Anglie si odvezla remízu 2:2. Londýnský tým dostal v pátém zápase letošního ročníku Evropské ligy už třetí červenou kartu.

Z českých legionářů nastoupili ve 3. předkole pouze Pavel Pergl, který pomohl lichtenštejnskému Vaduzu k bezbrankové remíze v Thunu, a Jakub Podaný, jenž se Slovanem Bratislava prohrál 0:2 v Krasnodaru.

Apollon Limassol - Gabala (Ázer.) 1:1 (1:0)
Sturm Štýrský Hradec - Rubin Kazaň 2:3 (1:2)
PAOK Soluň - Spartak Trnava 1:0 (0:0)
AIK Stockholm - Atromitos (Řec.) 1:3 (0:2)
Altach - Vitória Guimaraes 2:1 (1:0)
Krasnodar - Slovan Bratislava 2:0 (1:0)
Curych - Dinamo Minsk 0:1 (0:0)
Thun - Vaduz 0:0