Budějovice - Plzeň 0:4, do půle hotovo, premiérové góly dal Chramosta

V AKCI. Plzeňský záložník Václav Pilař proniká budějovickou obranou. Jeho tým vyhrál na jihu Čech vysoko 4:0. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

10 2014
Fotbalista Jan Chramosta nastoupil za Plzeň poprvé v základní sestavě a dal dva góly. Letní posila z Mladé Boleslavi výrazně přispěla k tomu, že tým po vyřazení z Evropské ligy hravě zvládl nástrahy domácí soutěže, v 3. kole vyhrál na hřišti nováčka v Českých Budějovicích 4:0.

"Nedělám z toho tragédii. Zvykáme si na první ligu, je rychlejší, agresivnější, důraznější. V prvním zápase přijdeme o dva klíčové hráče, pak jsme v Teplicích nehráli, kdežto Plzeň měla pohár. Marodka, plus kvalita soupeře. Když to sečtu, je to 0:4 a buďme rádi," prohlásil budějovický trenér Luboš Urban.

Neuběhly ani dvě minuty, když domácí obránce Machovec na malém vápně zpracovával centr, míč mu odskočil a Řezník snadno skóroval. Druhý gól přidali hosté v 17. minutě, což byl první počinek Chramosty, v závěru půle dal Kolář už na 3:0 pro Plzeň.

O vítězi nebylo pochyb, nejen  vzhledem k výsledku, ale k jednostrannému průběhu hry. Nejhezčí gól byl ten čtvrtý, Limberský vnějším nártem centroval na vzdálenější tyč a Chramosta se do míče nádherně položil.

Plzeňský kouč Uhrin ve srovnání s čtvrteční porážkou s Ploještí udělal tři změny, na lavičce nechal záložníka Horvátha, útočníka Bakoše a brankáře Kozáčika. Jeho nástupce Bolek nedostal gól. Hrošovský přispěl ke kvalitní hře zálohy a Chramosta dal dva góly. Změny vyšly.

„Strašně jsem se soustředil, abychom něco v utkání nepokazili. Ale nechtěl bych mluvit o tom, že jsme něco napravili po tom čtvrtku. To v žádném případě,“ řekl plzeňský kouč Dušan Uhrin mladší.

Plzeň se dočkala druhé nejvyšší venkovní výhry v historii samostatné ligy po triumfu 5:0 nad Ústím na Labem a po druhém ligovém vítězství za sebou ztrácí dva body na vedoucí Spartu. Naopak Dynamo prohrálo s Viktorií šestý z posledních sedmi duelů a je v tabulce předposlední.

Hostující fanoušci hned v úvodu podpořil kouče Uhrina. Za svého kouče jako by se chtěli postavit i hráči.

Jihočeši nasadili obě nové posily Vošahlíka s Volešákem, proti vicemistrovi ale měli až moc velký respekt.

Dynamo před týdnem kvůli úmrtí teplického ředitele Františka Hrdličky nehrálo duel na severu Čech a nenavázalo na sympatický výkon z úvodního kola a remízu s Libercem.

Až v závěru poločasu se trochu osmělilo a Bolka po Machovcově přímém kopu ze strany zachránila tyč.

Místo snížení naopak ještě do pauzy potřetí udeřila Plzeň. Domácí obrana nechala ve vápně zpracovat míč Koláře a reprezentační záložník dal svůj třetí gól z posledních čtyř zápasů.

Po přestávce už se utkání pouze dohrávalo a Viktoria z mnoha šancí přidala ještě jednu trefu.

1. SK Slavia Praha 30 20 9 1 65:22 69
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 7 3 47:21 67
3. AC Sparta Praha 30 16 9 5 47:26 57
4. FK Mladá Boleslav 30 13 10 7 47:37 49
5. FK Teplice 30 13 9 8 38:25 48
6. Fastav Zlín 30 11 8 11 34:35 41
7. Dukla Praha 30 11 7 12 39:35 40
8. FK Jablonec 30 9 12 9 43:38 39