Sparta má jisté stříbro, Plzeň padla, Příbram se dotáhla na Boleslav

Tomáš Košút (vlevo) stíhá mladoboleslavského Ondřeje Zahustela. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

23 2015
Sparťanští fotbalisté si zajistili druhou příčku, a tím i kvalifikaci o Ligu mistrů, do předkola o Evropskou ligu půjde vedle Jablonce i jeden z dvojice Příbram - Mladá Boleslav. A možná i oba. V souboji o krále střelců Lafata i Škoda dali po gólu.

Předposlední dějství fotbalové ligy nabídlo překvapivou porážku čerstvého mistra. A také loučení s aktivní kariérou Jaromíra Blažka. Legendární gólman končí ve dvaačtyřiceti letech a pěti měsících, je nejstarším fotbalistou, který kdy nastoupil v nejvyšší soutěži. A loučení měl parádní, spoluhráči smetli Liberec 4:0.

Plzeňské fotbalisty nachytali Bohemians 1905, především útočník Bratanovič, který se blýskl hattrickem. Plzni však porážka 2:3 vadit nemusí. Mimochodem, Plzeň poprvé v sezoně třikrát inkasovala.

„Viděli jsme pěkné utkání, diváky určitě potěšilo, mě samozřejmě nepotěšil výsledek. Každá porážka bolí, spokojení rozhodně nejsme. Není to výmluva, ale i v jiných ligách se ukázalo, že po zisku titulu koncentrace povolí. Bylo to vidět třeba i na Bayernu Mnichov,“ poznamenal plzeňský trenér Miroslav Koubek.

Plzeň první, Sparta druhá, Jablonec třetí. To jsou medailisté. A další pohárový zástupce? Zatím jasno není.

29. kolo Synot ligy

Příbram se po vítězství 3:2 nad Brnem dotáhla na čtvrtou Mladou Boleslav, která remizovala na Slovácku.

Boleslav má lepší vzájemné zápasy, které v případě bodové rovnosti na konci soutěže rozhodují. Navíc Příbram hraje v Plzni a Boleslav hostí Jihlavu.

Kdo skončí čtvrtý, jde do poháru jistě. Ale i pátá příčka může být pohárová, v případě, že středeční finále poháru vyhraje Jablonec, jehož soupeřem je Liberec.

„Ve finále poháru budeme fandit Jablonci, ale ať to dopadne jakkoli, musíme sezonu hodnotit jako úspěšnou, je to vlastně jeden z nejlepších výsledků příbramské historie,“ prohlásil příbramský trenér Pavel Tobiáš.

Smůlu má pražská Dukla. V zápase o pohárovou naději s Teplicemi prohrávala, ale během čtyř minut první půle skóre otočila a po přestávce soupeři nasázela další tři góly. Jenže už nemůže skončit líp než šestá.

Na Boleslav a Příbram ztrácí tři body a i kdyby se na ně v závěrečném dějství dotáhla, tak by v minitabulce tří týmů skončila nejhůř.

Sparta v Českých Budějovicích vládla od první minuty, dala tři góly a v pohodě vyhrála. Kaňkou je vyloučení Costy, který šlápl na ležícího protivníka a čeká ho trest, který si s největší pravděpodobností přenese i do příští sezony. Za podobný zkrat disciplinárka plzeňského Petrželu potrestala zastavením činnosti na tři utkání.

Jablonec dal čtyři góly Ostravě a ukázal, že patří mezi elitní trojku. Za ní zeje obrovská propast.

V závěru sezony se částečně probrala Slavia, v Hradci trefil výhru kanonýr Škoda. Byl to jeho osmnáctý gól sezony, v tabulce střelců první Lafata má o gól víc.

Závěrečné 30. dějství je na programu v sobotu 30. května rovněž od 17.15.