Jablonec - Plzeň 2:2, hosté vedli o dva góly, střídající Doležal srovnal

Nikola Jankovič z Jablonce (vpravo) stíhá plzeňského záložníka Václava Pilaře. | foto: ČTK

6 2017
Plzeňští fotbalisté v boji o titul ztratili. V 27. kole první ligy remizovali v Jablonci 2:2, byť poločas o dva góly vyhráli. Oba týmy měly jednoho střelce, hosté rakouského internacionála Ivanschitze a domácí střídajícího Doležala. Jablonec tak po týdnu, kdy remizoval na Slavii, obral o body i druhého adepta na první příčku.

Nádherný volej z hranice vápna a perfektně sehraný brejk. Po půli se zdálo, že Plzeň na rozdíl od svého konkurenta ze Slavie nebude mít proti Jablonci problémy. A že i tři kola před koncem jí první příčka zůstane v rukách.

Ale druhý poločas absolutně nezvládla, jabloneckou hru změnila dvě střídání a útočník Doležal dal během pěti minut dva góly. Druhý z malého vápna střelou přes hlavu.

A nebýt zbrklosti v zakončení, mohl Jablonec i vyhrát. Potěšil by svého šéfa Peltu, který je od pátku ve vazbě a poprvé na svém místě na hlavní tribuně chyběl.

„Plzeň asi nečekala, že do druhé půle takhle nastoupíme, asi si myslela, že budeme hrát stejně jako v první. Myslím, že ten bod je asi zasloužený. Plzeň pro nás byla těžší než Slavia. V první půli nás přehrávala, na Slavii jsme viděli, že nehraje úplně v pohodě,“ řekl jablonecký kouč Zdeněk Klucký.

Plzeň sice v tabulce o bod přeskočila Slavii, ale bude čekat, jak si rival v sobotu večer poradí na Bohemians.

Do plzeňské sestavy se po karetním trestu vrátil kapitán Hubník a při absenci potrestaného útočníka Bakoše dostal po devíti zápasech poprvé šanci v zahajovací jedenáctce Poznar.

Jako první zahrozil Jablonec, ale Kozáčik v sedmé minutě Mehanovičovu střelu z dálky vyrazil. O čtyři minuty později otevřeli skóre hosté. Severočeši odvrátili Petrželův roh jen na hranici vápna, kde se do balonu z voleje opřel Ivanschitz a trefil se přesně pod břevno.

Vzápětí vyhlavičkoval Kopicovu ránu obránce, stejného hráče pak vychytal domácí brankář a Hořavův pokus mířil vedle. Jablonec v první půli nenavázal na výkon ze Slavie a v ofenzivě nebyl příliš nebezpečný. Výjimkou bylo pár závarů po půlhodině hry, které ale Západočeši přežili a udeřili podruhé.

Limberský v 37. minutě šajtlí vysunul Petrželu, který postupoval do otevřené obrany, přesně přihrál do běhu Ivanschitzovi a ten z malého vápna uklidil míč k tyči. Rakouský záložník dal svůj třetí gól v dresu Viktorie.

Jablonecký kouč Klucký v poločase hned dvakrát vystřídal, na trávník poslal Doležala s Masopustem a domácí ožili. Diviš ještě pálil po přečíslení vedle, ale v 58. minutě už Severočeši snížili. Kozáčik před Mihálikem balon jen vyrazil k Doležalovi, který zamířil k tyči a oslavil svůj první jarní gól.

Plzeňští jako by zůstali v šatně, na trávníku v tu chvíli téměř neexistovali a domácí toho za dalších pět minut využili k vyrovnání. Kozáčik nejprve vyškrábl Mihálikův pokus, ale dorážející Doležal elegantně přes hlavu dostal míč do sítě.

Plzeňský kouč Bečka okamžitě nasadil Pilaře, postupně přišli na trávník i Kovařík s Krmenčíkem, ale hosté už ztracené vedení nezískali zpět. Naopak mohli i prohrát, kdyby Masopust v 86. minutě nemířil těsně nad.

„Mysleli jsme si, že nás dvougólové vedení uklidní. I když jsme si v kabině říkali, že se nesmíme nechat ukolébat, že Jablonec je velice nebezpečný, tak opak se stal pravdou. Do druhé půle jsme nastoupili s pocitem, že se nic nemůže stát. Ono to bylo už minule s Duklou, kdy jsme také vedli doma 2:0 a druhá půle už nebyla bůhvíjaká. Dukla šance nevyužila, Jablonec bohužel ano,“ litoval plzeňský kouč Zdeněk Bečka.

1. SK Slavia Praha 30 20 9 1 65:22 69
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 7 3 47:21 67
3. AC Sparta Praha 30 16 9 5 47:26 57
4. FK Mladá Boleslav 30 13 10 7 47:37 49
5. FK Teplice 30 13 9 8 38:25 48
6. Fastav Zlín 30 11 8 11 34:35 41
7. Dukla Praha 30 11 7 12 39:35 40
8. FK Jablonec 30 9 12 9 43:38 39