Tři Češi poprvé v sestavě Norimberku, v Dortmundu však padli 0:3

DVA NA DVA. Do boje o míč se pustili na tomto snímku hned čtyři hráči a přesná polovina byli Češi - zleva fotbalisté Dortmundu Sokratis a Lukasz Piszczek, útočník Norimberku Tomáš Pekhart a záložník téhož klubu Adam Hloušek. | foto: AP

2 2014
Všichni tři čeští fotbalisté Norimberku poprvé nastoupili společně v základní sestavě, ale zápas 23. kole bundesligy v Dortmundu jim zhořkl. Petrák, Hloušek i Pekhart byli u toho, když jejich tým podlehl 0:3. Bayern zdolal Schalke vysoko 5:1 a vede už o dvacet bodů.

Jinak na jaře Norimberk patří k nejlepším týmům, čtyřikrát zvítězil a podlehl jen suverénnímu Bayernu a nyní Dortmundu, dalšímu elitnímu týmu.

Přitom v poločase na horké půdě držel bezbrankovou remízu. Poprvé inkasoval v 51. minutě po standardní situace. Po Sahinově centru stoper Petrák prohrál vzdušný souboj s Lewandowskim a Hummels zblízka překonal Schäfera.

Druhou branku vstřelil o chvíli později Lewandowski, byla jeho patnáctá v sezoně. V závěru pečetil výhru Mchitarjan.

Ondřej Petrák hrál ve středu obrany, Adam Hloušek, který je v nominaci české reprezentace na středeční přípravu s Norskem, na levém křídle a Tomáš Pekhart na hrotu. Ten nastoupil v základní sestavě poprvé od října.

Český obránce či záložník Ondřej Petrák (vlevo), jenž nyní hraje za Norimberk,...
POKUS O NŮŽKY. Akrobatické zakončení v utkání proti Norimberku zvolil krajní...
Fanoušci Dortmundu mohutně podporují během zápasu s Norimberkem.

Dortmund se probojoval na druhou příčku před Leverkusen, který prohrál doma s Mohučí 0:1. Pro Leverkusen, který se téměř celý podzim držel těsně za Bayernem, to byla šestá porážka z posledních osmi zápasů. Za vítěznou Mohuž odehrál celý zápas pravý obránce Zdeněk Pospěch.

Bayern už ve 28. minutě vedl nad Schalke 4:0 a vytvářel si jednu šanci za druhou. Ale Mandžukič dvě tutové spálil a kanonáda ustala. Hosté po půli snížili vlastním gólem Rafinhy, poté po faulu a vyloučení Papadopulose proměnil penaltu Robben, čímž završil hattrick.

Dva čeští fotbalisté a spoluhráči z reprezentace se potkali v Brémách. Domácí Theo Gebre Selassie naskočil do hry v 57. minutě, kdy jeho tým nad Hamburkem už vedl 1:0. Za hosty hrál od začátku znovu Petr Jiráček. Na rozdíl od minulého duelu proti Dortmundu neskóroval, v 79. minutě byl střídán. Brémy vyhrály 1:0.

Český souboj se očekával i v Augsburgu, ale hostující František Rajtoral zůstal celý zápas na lavičce Hannoveru. Domácí Jan Morávek šel do hry po dvaceti minutách za zraněného kapitána Verhaegha. Duel skončíl smírně 1:1.

Frankfurt v posledních deseti minutách otočil v  zápas se Stuttgartem a po výhře 2:1  je dvanáctý. Útočník vítězného týmu Václav Kadlec zůstal mezi náhradníky.

Frankfurt prohrával doma se Stuttgartem po půlhodině zápasu, kdy se trefil rakouský útočník Martin Harnik. V druhém poločase už to vypadalo, že domácí po pádu Tranquilla Barnetty dostanou šanci zahrávat pokutový kop, hlavní rozhodčí jej ale po poradě s pomezním odvolal. O šest minut později hostující Alexandru Maxim ve vyložené šanci netrefil prázdnou branku a domácí trestali. Nejprve se v 80. minutě prosadil Jan Rosenthal a minutu před koncem přisoudil Eintrachtu tři body šestou ligovou trefou Alexander Meier. Stuttgart prohrál v lize poosmé v řadě.

Po čtyřech soutěžních výhrách v řadě narazil Wolfsburg, který na hřišti Hoffenheimu utrpěl debakl 2:6.

Hoffenheim si jasnou výhrou upevnil desáté místo a soupeři oplatil nedávné vyřazení ve čtvrtfinále Německého poháru. Domácí poprvé skórovali už ve 4. minutě a v poločase vedli hlavně zásluhou dvou branek Anthonyho Modestea 4:1. Čtvrt hodiny před koncem hosté snížili, ale následně byl po faulu vyloučen Christian Träsch a Hoffenheim díky penaltě a další trefě ještě vyšperkoval svou výhru. Svou sérii bez porážky v bundeslize prodloužil už na pět utkání.

Výsledky 23. kola: Bayern Mnichov - Schalke 5:1 (15., 28. a 76. z pen. Robben, 3. Alaba, 24. Mandžukič - 64. vlastní Rafinha),  Augsburg - Hannover 1:1 (56. Klavan - 21. Diouf ), Braunschweig - Mönchengladbach 1:1 (52. vlastní Ter Stegen - 24. Raffael), Brémy - Hamburk 1:0 (19. Junuzovič), Dortmund - Norimberk 3:0 (51. Hummels, 64. Lewandowski, 83. Mchitarjan), Leverkusen - Mohuč 0:1 (37. Choupo-Moting), Hertha - Freiburg 0:0, Hoffenheim - Wolfsburg 6:2 (39. a 43. Modeste, 4. Firmino, 37. Süle, 82. Salihovič z pen., 86. Schipplock - 15. Dost, 76. Perišič), Eintracht Frankfurt - Stuttgart 2:1 (80. Rosenthal, 89. Meier - 31. Harnik).